AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Açıklaması - Son Dakika

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Açıklaması

12.02.2013 22:40
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Açıklaması

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Fransa'nın yeni yönetimi eski hükümetin koyduğu engelleri koymaya devam etmeme kararı aldı" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, " Fransa'nın yeni yönetimi eski hükümetin koyduğu engelleri koymaya devam etmeme kararı aldı" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi temaslarda bulunmak için gittiği Londra'da Lord William Wallace ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Milletvekili Robert Walter'ın başkanlığını yaptığı AB Genişlemesi Dostluk Grubu ile bir araya geldi.

Parlamento binası Portcullis House'da gerçekleşen görüşmede, Bakan Bağış'ı memnuniyetle misafir ettiklerini ifade eden Milletvekili Robert Walter, Bağış'tan, AB süreci en uzun süren ülkenin AB bakanı ve başmüzakerecisi diye bahsetti.

Türkiye'nin AB üyeliğine ilk olarak 1959 yılında başvurduğunu, 1963 yılında da Ankara protokolünün imzalandığını ve ilk faslın 2005 yılında açıldığını söyleyen Bakan Bağış, İngiltere'nin Türkiye'ye AB üyeliği sürecinde verdiği destekten ötürü teşekkürlerini sundu. Üyelik sürecinin hala devam ettiğini ve bazen olması gerekenden daha da yavaş ilerlediğini dile getiren Bağış, bugün AB kanadından güzel bir haber alındığını ifade etti. Bağış, "İrlanda'nın dönem başkanlığı sırasında bölgesel politika konusunda yeni bir fasıl açacağız. Çünkü Fransa'nın yeni yönetimi eski hükümetin koyduğu engelleri koymaya devam etmeme kararı aldı" dedi.

AB Bakanı Bağış, AB üyeliği sürecinin Türkiye'yi daha demokratik, daha gelişmiş, kendine güvenen bir ifade kazanmasına yardım ettiği açıklamasında bulundu.

Bakan Bağış, İngiltere ziyareti kapsamında yarın Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ile bir araya gelecek ve bu görüşmesinin ardından İngiltere Dışişleri Bakanlığında, Avrupa Bakanı David Lidington ve William Hague katılımıyla gerçekleşecek toplantıya katılacak. Bakan Bağış, Londra programını Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsü'nde (RUSİ) yer alacak 'Türkiye ve Birleşik Krallık' konferansıyla tamamlayacak.

YORUMLAR
500
Avrupa ve Balkan şampiyonalarında kaçırdığı madalyayı Okul Sporları Olimpiyatları'nda boynuna taktı Avrupa ve Balkan şampiyonalarında kaçırdığı madalyayı Okul Sporları Olimpiyatları'nda boynuna taktı Londra'daki bal yarışmasından altın madalyayla döndüler Londra'daki bal yarışmasından altın madalyayla döndüler Uzmanlar maymun çiçeği virüsüne karşı hamileleri uyardı Uzmanlar maymun çiçeği virüsüne karşı hamileleri uyardı
Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Açıklaması - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement