ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Doğu normalleşmesinde rol oynamaya devam edeceklerini söyledi - Son Dakika

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Doğu normalleşmesinde rol oynamaya devam edeceklerini söyledi

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Doğu normalleşmesinde rol oynamaya devam edeceklerini söyledi
Son Güncelleme: 08.06.2023 21:25

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile gerçekleştirdiği toplantıda Orta Doğu ülkeleri ile İsrail arasındaki normalleşme kapsamının genişletilmesinde ABD'nin rol oynamaya devam edeceğini yineledi. Ayrıca Sudan ve Yemen konularına da değinen Blinken, Suudi Arabistan'ın bu konulardaki çabalarını övdü ve DEAŞ konusunda uluslararası işbirliği çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ülkesinin Orta Doğu ülkeleri ile İsrail arasındaki normalleşme kapsamının genişletilmesinde kilit rol oynamaya devam ettiğini yineledi.

Blinken, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile başkent Riyad'da gerçekleştirilen DEAŞ'la mücadele küresel koalisyonu toplantısından sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Blinken, ABD'nin "İsrail'in Ortadoğu'ya entegrasyonunu desteklediğini çünkü bölgenin çıkarlarına hizmet ettiğini" söyledi.

Basın toplantısında Sudan ve Yemen konusuna da değinen Blinken, Suudi Arabistan'ın Sudan'da ateşkesin sağlanması ve Yemen'deki savaşın sona erdirilmesi için yürüttüğü çabalarına övgüde bulundu.

Suudi Arabistan'ın Sudan'daki diplomatik çabalara öncülük ettiğini belirten Blinken, ülkesinin, "bölgedeki gerilimi yatıştırmaya ve istikrarı sağlamaya yönelik bu çabaları desteklediğini" kaydetti.

Blinken, Washington yönetiminin, "Yemen'de barışı tesis etmek" için Suudi ortaklarıyla birlikte çalıştığını aktardı.

Suriye-Arap Birliği konusuna da değinen ve Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşünü kınayan Blinken, ABD'nin, Beşşar Esed rejiminin henüz "kabulü ve tanınmayı hak etmediğine" inandığını söyledi.

Blinken, "Suriye'nin Arap Birliği'ne dönmesinin doğru bir karar olmadığına inanıyoruz." diye konuştu.

Basın toplantısında DEAŞ konusuna da değinen Blinken, DEAŞ'e karşı uluslararası koalisyonun, örgütün kontrol ettiği toprakları geri alarak ve liderlerini tasfiye ederek büyük kazanımlar elde ettiğini belirtti ancak buna karşılık Afrika'daki tehlikesinin devam ettiği konusunda uyarıda bulundu.

Blinken, "DEAŞ artık eskisi kadar tehlikeli ve tehdit değil ama onunla her yerde, özellikle Afrika'da mücadele etmek için işbirliği yapmalıyız." dedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Doğu normalleşmesinde rol oynamaya devam edeceklerini söyledi - Son Dakika


Advertisement