ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere 36 farklı saldırı düzenledi - Son Dakika
Dünya

ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere 36 farklı saldırı düzenledi

ABD ve İngiltere, Yemen\'de Husilere 36 farklı saldırı düzenledi

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), ABD ve İngiltere'nin Yemen'de Husilere yönelik 16 ayrı bölgede 36 farklı saldırı düzenlendiğini belirtti. Saldırılarda yeraltı depolama tesisleri, komuta ve kontrol merkezleri, füze sistemleri, İHA depolama ve operasyon alanları, radarlar ve helikopterler hedef alındı. Saldırılar, Husilerin Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde ticari gemilere yönelik saldırı kabiliyetlerini azaltmayı amaçlamaktadır.

04.02.2024 12:04  Güncelleme: 08:41
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), ABD ve İngiltere'nin Yemen'de Husilere yönelik 16 ayrı bölgede 36 farklı saldırı düzenlendiğini belirtti. Saldırılarda yeraltı depolama tesisleri, komuta ve kontrol merkezleri, füze sistemleri, İHA depolama ve operasyon alanları, radarlar ve helikopterler hedef alındı.

CENTCOM'dan yapılan açıklamada, dün gece yerel saatle 23.30 sıralarında düzenlenen saldırıda ABD ve İngiltere'nin yer aldığı, Avustralya, Bahreyn, Kanada, Danimarka, Hollanda ve Yeni Zelanda'nın da destek sağladığı ifade edildi. Açıklamada, "ABD ve İngiltere, Yemen'in İran destekli Husi teröristlerinin kontrolündeki bölgelerinde 13 noktada 36 Husi hedefine saldırı düzenledi. Bu çok taraflı koalisyon saldırıları, Husilerin kontrolündeki Yemen'de uluslararası ticaret gemilerine ve bölgedeki ABD Donanması gemilerine saldırmak için kullanılan hedeflere odaklanmıştır. İran destekli Husi hedefleri arasında çok sayıda yeraltı depolama tesisi, komuta ve kontrol, füze sistemleri, İHA depolama ve operasyon alanları, radarlar ve helikopterler bulunuyordu" denildi.

"HUSİLERİN KABİLİYETLERİNİ AZALTMAK"

CENTCOM'dan yapılan açıklamada, saldırıların Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde ticari gemileri hedef alan Husilerin kabiliyetlerini azaltmak için düzenlendiği belirtildi. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

"Bu saldırılar, Husilerin ABD ve Birleşik Krallık gemilerinin yanı sıra Kızıldeniz, Babülmendep Boğazı ve Aden Körfezi'ndeki uluslararası ticari gemilere yönelik pervasız ve hukuksuz saldırılarını sürdürmek için kullandıkları kabiliyetleri azaltmayı amaçlamaktadır. Bu saldırılar Refah Muhafızları Operasyonu kapsamında gerçekleştirilen çok uluslu seyrüsefer serbestisi faaliyetlerinden ayrı ve farklıdır."

Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya ABD ve İngiltere, Yemen'de Husilere 36 farklı saldırı düzenledi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İki ülkede Magnum dondurmaları toplatılıyor
  12:48 İki ülkede Magnum dondurmaları toplatılıyor

  Unilever, İngiltere ve İrlanda'da plastik ve metal içerebileceği riskiyle Magnum'un bademli dondurmalarından 5 seriyi toplatma kararı aldı.

 • Prens William ve Kate Middleton, Prenses'in İyileşme Süreci İçin Gizli Bir Eve Taşınıyor
  12:08 Prens William ve Kate Middleton, Prenses'in İyileşme Süreci İçin Gizli Bir Eve Taşınıyor

  Prens William ve Kate Middleton, Prenses'in iyileşme sürecini desteklemek amacıyla Windsor'daki Adelaide Cottage'a bitişik bir evde genişleme ve tadilat planları yapıyor. Ailenin bu evi genişletmeyi düşündüğü, ancak bu kararın zorluklar içerdiği belirtildi. İçeriden bir kaynak, evin şu an yaşanabilir durumda olmadığını ve kapsamlı tadilat çalışmalarına ihtiyaç olduğunu söyledi. Galler ailesi, evin yenilenmesi için masrafları kendilerinin karşılamayı düşünüyor.

 • Google, İsrail ile yapılan 1.2 milyar dolarlık anlaşmayı protesto eden 28 çalışanını işten çıkardı
  11:45 Google, İsrail ile yapılan 1.2 milyar dolarlık anlaşmayı protesto eden 28 çalışanını işten çıkardı

  Google, İsrail ile 1,2 milyar dolarlık anlaşmaya karşı düzenlenen oturma eylemine katıldıkları için 28 çalışanını işten çıkardı. Protestocular, Google'ın İsrail ordusu için hizmet verdiği 'Project Nimbus' adlı projeden çekilmesini talep etti.

 • Dubai'deki Aşırı Yağışlar Hava Trafiğini Etkiledi
  11:07 Dubai'deki Aşırı Yağışlar Hava Trafiğini Etkiledi

  Körfez ülkelerinde yaşanan aşırı yağışlar, Dubai Uluslararası Havaalanı'ndaki hava trafiğinde aksamalara neden oldu. Havalimanı yetkilileri, zorlu koşullar nedeniyle uçuşu olan yolculara gelmemeleri çağrısında bulundu. Ülkede yaşanan su baskınları ve sellerde bir kişi hayatını kaybetti. Ayrıca, Umman'da en şiddetli yağışın yaşandığı son 75 yılda en az 19 kişi hayatını kaybetti. Dubai Havaalanı'na iniş ve kalkış dahil 300 uçuş iptal edildi ve yüzlerce uçuş ertelendi. Dubai'de evler sular altında kaldı, alışveriş merkezleri zarar gördü. Bilim insanları, bölgedeki aşırı yağışların iklim değişikliğiyle bağlantılı olduğunu belirtiyor.

 • Gaziantep'te İslahiye'de Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu: 3 Şüpheli Yakalandı
  10:58 Gaziantep'te İslahiye'de Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu: 3 Şüpheli Yakalandı

  Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı, tarihi eser kaçakçılığı ile mücadele kapsamında İslahiye ilçesinde gerçekleştirdiği operasyonda, izinsiz kazı yaptığı tespit edilen 3 şahsı suçüstü yakaladı. Yakalanan şahıslar hakkında yasal işlem başlatıldı.

 • Kuzey Kore virüsler, bakteriler ve hastalık yaymak için 'zehirli kalem' silahları üretiyor
  10:56 Kuzey Kore virüsler, bakteriler ve hastalık yaymak için 'zehirli kalem' silahları üretiyor

  ABD istihbaratı, Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong-un'un biyolojik savaş programı kapsamında ölümcül virüsler ve bakteriler ürettiğini iddia etti. ABD, Kim Jong-un'un silah cephaneliğine küçük çiçek ve şarbon gibi ölümcül hastalıklar yayabilen mikrop spreyleri ve zehir kalemler eklediğini öne sürdü. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan uzmanlar, bu biyolojik silahların nükleer silahlardan daha tehlikeli olabileceğini belirtiyor.


Advertisement