Alman Cumhurbaşkanı'na Gazetecilerden Tepki - Son Dakika
Dünya

Alman Cumhurbaşkanı'na Gazetecilerden Tepki

Alman Cumhurbaşkanı\'na Gazetecilerden Tepki

Almanya'daki gazeteci cemiyetleri, hakkında haber yapılmaması için Bild gazetesi genel yayın yönetmeni Kai Diekmann'ı arayan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'a tepki gösterdi.

03.01.2012 14:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Almanya'daki gazeteci cemiyetleri, hakkında haber yapılmaması için Bild gazetesi genel yayın yönetmeni Kai Diekmann'ı arayan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'a tepki gösterdi.

Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı olduğu dönemde işadamı Egon Geerkens'in eşi Edith Geerkens'ten 500 bin avro kredi aldığını eyalet meclisinde söylemediği ve tatillerini işadamlarının villalarında geçirdiği için baskı altına giren ve bu haberin yayımlanmasını engellemeye çalışan Wulff'a gazeteciler derneklerinden tepki geldi.

Alman Gazeteciler Birliği (Deutscher Journalistenverband) Başkanı Michael Konken, ünlülerin, eleştirel haberlere basın özgürlüğünün bir parçası olarak katlanmaları gerektiğini belirterek, bunu devletin başında bulunan kişinin en iyi bilmesi gerektiğini ifade etti.

Alman Basın Konseyi (Deutsche Presserat) ve Deutsche Journalisten Union adlı gazeteciler birliği de Wulff'un tutumunu eleştirdi.

Süddeutsche Zeitung ve Frankfurter Allgeimeine gazeteleri, dün yayımladıkları haberlerde, Cumhurbaşkanı Wulff'un Bild gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann'ı arayarak kendisi hakkında çıkan haberlerin yayımlanmasını engellemek istediğini yazmıştı.

Bild gazetesi de yayımladığı açıklamada, Wulff'un Diekmann'a telefonla ulaşmaya çalıştığı, ancak Diekmann'ın iş seyahatinde olduğu için ulaşamadığı belirtilerek, Wulff'un telesekretere bıraktığı uzun bir mesajda ev kredisi konusunda yapılan araştırmalara kızdığı ve yasal işlem başlatmakla tehdit ettiği ifade edildi.

Wulff'un haberin yayınlanmasından iki gün sonra yeniden Diekmann ile konuştuğu ve telesekretere bıraktığı mesajdan dolayı özür dilediği kaydedildi. - BERLİN

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Alman Cumhurbaşkanı'na Gazetecilerden Tepki - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İsrail, Hamas'ın elindeki rehinelerin isimlerini talep ediyor
  18:38 İsrail, Hamas'ın elindeki rehinelerin isimlerini talep ediyor

  Hamas temsilcileri ve aracılar Mısır'a ulaştı, İsrail rehinelerin isimlerini talep etti

 • Malatya'da 4.4 büyüklüğünde deprem
  18:33 Malatya'da 4.4 büyüklüğünde deprem

  Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde saat 17.43'te 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, yüzeyden 7.3 kilometre derinlikte gerçekleşti ve çevre illerde hissedildi. Şu ana kadar herhangi bir olumsuz durum bildirilmedi.

 • İsrail Tümgenerale göre Han Yunus'taki patlama skandal ve kaosun bir göstergesi
  18:30 İsrail Tümgenerale göre Han Yunus'taki patlama skandal ve kaosun bir göstergesi

  İsrailli emekli Tümgeneral Itzhak Brik, Han Yunus'ta meydana gelen patlamanın İsrail savaşlarında eşi benzeri olmayan bir skandal olduğunu belirtti. Brik, İsrail ordusunun eğitimsiz birliklerle savaşa girdiğini ve düzenli birliklerin savaş eğitimi almadığını ifade etti. Ayrıca, askeri disiplinin olmadığı ve komutanların ihmalleri sonucu askerlerin toplu halde öldürüldüğü bir kaosun yaşandığını söyledi. Brik, Hamas savaşçılarının geri döndüğünü ve İsrail ordusunun mevzi kaybettiğini de vurguladı.

 • Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  18:19 Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde saat 17.43'te 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Doğanşehir ilçesi olarak belirlendi ve 7,31 kilometre derinlikte gerçekleşti. Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt, depremin şu anda ilçede olumsuz bir duruma yol açmadığını belirtti ve Doğanşehirli vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

 • Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  18:17 Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  AFAD'dan alınan bilgilere göre, saat 17.43'te Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, yerin 7,3 kilometre derinliğinde gerçekleşti ve çevre illerde de hissedildi. Şu ana kadar herhangi bir olumsuz durum bildirilmedi.

 • İçişleri Bakanı: Malatya'daki depremde olumsuz bir durum yok
  18:15 İçişleri Bakanı: Malatya'daki depremde olumsuz bir durum yok

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremde herhangi bir olumsuz durum olmadığını açıkladı. AFAD ve diğer ilgili kurumların saha taramalarına başladığını belirten Bakan Yerlikaya, depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti ve ülkenin afetlerden korunmasını diledi.

 • İsrail'in Gazze Şeridi'nde insani yardım konvoyuna saldırısı: En az 9 Filistinli öldü
  18:14 İsrail'in Gazze Şeridi'nde insani yardım konvoyuna saldırısı: En az 9 Filistinli öldü

  İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Deir El Balah kentinde insani yardım konvoyuna düzenlediği saldırıda en az 9 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail'in 149 gündür devam eden saldırılarına bir yenisi daha eklendi. Hamas, İsrail'in yardım konvoylarını hedef almasını suç ve vahşet olarak nitelendirirken, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki insani felaketi derinleştirdiği belirtildi.

 • Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  18:01 Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde saat 17.43'te 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Doğanşehir ilçesi olan 4,4 büyüklüğündeki sarsıntının 7,31 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.


Advertisement