Bm: "Açlıkla Savaşta Kooperatiflerin Önemi Büyük" - Son Dakika

Bm: "Açlıkla Savaşta Kooperatiflerin Önemi Büyük"

25.01.2012 15:20
Bm: "Açlıkla Savaşta Kooperatiflerin Önemi Büyük"

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), kooperatifler ve üretici kuruluşların açlığın yokedilmesi ve yoksulluğun azaltılması çalışmalarında büyük önemi olacağını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), kooperatifler ve üretici kuruluşların açlığın yokedilmesi ve yoksulluğun azaltılması çalışmalarında büyük önemi olacağını bildirdi.

BM Enformasyon Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, FAO Genel Direktörü Jose Graziano da Silva Brezilya'nın Porto Alegre kentinde düzenlenen "2012 Tematik Sosyal Forum" toplantısında yaptığı konuşmada, "925 milyon insan için açlığı önlemede ve dünyamızda karşı karşıya olduğumuz pek çok güçlükle savaşmamızda FAO'nun, en önemli ortakları olarak güçlü kooperatifler ve üretici kuruluşlara ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Da Silva, FAO'nun üretici kuruluşlar ile kırsal, gıda ve tarım kooperatifleri ile yaptığı işbirliğini artıracağını belirterek, "FAO küresel düzeyde gıda güvenliğine kooperatiflerin ve üretici kuruluşların etkisini ortaya çıkartıp, bulgularını paylaşmaya ve bu gruplarla bağlarını güçlendirmeye kararlıdır" diye konuştu.

BM açıklamasına göre, kooperatiflerin ekonomik kalkınmada, istihdam yaratılmasında, toplumun tüm kesimlerinin toplumsal yaşamın içine dahil edilmesinde oynadığı önemli rolün daha iyi vurgulanabilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2012 yılını "Kooperatifler Uluslararası Yılı" olarak ilan etti.

Küçük ölçeklisinden milyon dolarlık işletmelere kadar tüm dünyada kooperatiflerin hem kırsal, hem kentsel alanda ve ekonominin her sektöründe çalışmakta olduğu vurgulanan açıklamada, Birleşmiş Milletler verilerine göre, 2008 yılında dünya genelinde 300 büyük kooperatifin toplam cirosu 1,1 trilyon ABD dolarına ulaştığına işaret edilerek, bunun birçok kalkınmış ülkenin gayri safi milli hasılasıyla neredeyse eşit bir oranı temsil ettiğinin altı çizildi. - ANKARA

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
BM Mülteci Zekat Fonu, 2017'den beri zorla yerinden edilmiş yaklaşık 6 milyon kişiye yardım sağladı BM Mülteci Zekat Fonu, 2017'den beri zorla yerinden edilmiş yaklaşık 6 milyon kişiye yardım sağladı Eskiden dünyanın dördüncü büyük gölü olan Aral'da yenileme çalışmaları Eskiden dünyanın dördüncü büyük gölü olan Aral'da yenileme çalışmaları BM Genel Sekreteri Guterres: 'İklim değişikliği dünyamızı yaşanmaz hale getiriyor' BM Genel Sekreteri Guterres: 'İklim değişikliği dünyamızı yaşanmaz hale getiriyor'

Son Dakika Dünya Bm: 'Açlıkla Savaşta Kooperatiflerin Önemi Büyük' - Son Dakika


Advertisement