Gezegen Avcısı Uzaya Gönderildi - Son Dakika
Dünya

Gezegen Avcısı Uzaya Gönderildi

Gezegen Avcısı Uzaya Gönderildi

Dünya Dışında Yaşamlar Arayan Nasa, Bu Amaçla Kepler Uzay Teleskobunu Fırlattı. Kepler, Çevresindeki 100 Bin Kadar Yıldızı İzlemek Üzere, Güneş Çevresinde Bir Yörüngeye Yerleşti.

08.03.2009 01:31

Dünya dışında yaşamlar arayan NASA, bu amaçla Kepler uzay teleskobunu fırlattı. Kepler, çevresindeki 100 bin kadar yıldızı izlemek üzere, Güneş çevresinde bir yörüngeye yerleşti.

ADINI Alman gök bilimci Johannes Kepler’den alan 1.03 ton ağırlığındaki araç, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldıktan sonra, Güneş çevresinde bir yörüngeye yerleşti. Dünya dışında yaşam arayacak olan aracın görevi en az 3.5 yıl sürecek ve 600 milyon dolara mal olacak. Kepler, üzerindeki şimdiye dek uzayda en gelişmiş ve en büyük, yani 95 megapiksel kamera sistemiyle çevresindeki 100 bin kadar yıldızı gözleyecek. Özellikle de Güneş’e benzer yıldızları inceleyecek olan "Gezegen avcısı" Kepler’in, yıldızlardan çeşitli uzaklıklarda Dünya ölçülerinde veya daha büyük yüzlerce gezegen bulması bekleniyor. NASA’nın Astrofizik Bölümü Müdürü Jon Morse’un verdiği bilgiye göre, Kepler, Dünya’ya benzer koşulların olabileceği gezegenlerin bulunması ve incelenmesi çabalarında ilk ve çok önemli proje konumunda bulunuyor.

Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Gezegen Avcısı Uzaya Gönderildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement