İsrail'de 7 Ekim saldırısı sonrası ilk istifa - Son Dakika
Dünya

İsrail'de 7 Ekim saldırısı sonrası ilk istifa

İsrail Savunma Kuvvetleri'nden Korgeneral Aharon Haliva, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısının ardından istihbaratın başarısız olduğunu kabul ederek emekliye ayrılacağını duyurdu. Böylece Hamas saldırısı sonrası ilk istifa yaşanırken Haliva, yazdığı mektupta istihbarat zafiyetini kabul ederek "Savaşın korkunç acısını sonsuza dek taşıyacağım." dedi. İsrail'in olay sonrası başlattığı ve aylardır süren saldırılarında yaklaşık 34 bin Filistinli hayatını kaybetti.

22.04.2024 14:42  Güncelleme: 15:49

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Korgeneral Aharon Haliva'nın, yerine biri seçildikten sonra emekli olacağını duyurdu. Haliva, 7 Ekim 2023'teki Hamas saldırısında İsrail askeri istihbaratının görev zafiyetini kabul ettiği bir mektup yazdı. Haliva, Hamas saldırısından sonra görevi bırakan ilk üst düzey yetkili oldu.

"SAVAŞIN KORKUNÇ ACISINI SONSUZA DEK TAŞIYACAĞIM"

7 Ekim'de Hamas'ın İsrail sınırları içindeki bir müzik festivaline düzenlediği saldırıyla ilgili İsrail yönetiminin zafiyeti hep tartışma konusu oldu. Hamas'ın saldırısın yaklaşık bin 200 İsrailli ve yabancı öldürüldü, 253 kişi rehine olarak Gazze'ye götürüldü. İsrail'in bu saldırılara karşı soykırıma varan katliamlarında ise 34 bin Filistinli hayatını kaybetti.

Haliva, 7 Ekim olaylarındaki sorumluluğunu kabul ederek görevinden ayrılma talebinde bulunduğunu belirtti. İstifa mektubunda, "Bu kara günü sürekli olarak taşıyorum. Savaşın korkunç acısını sonsuza dek taşıyacağım." dedi ve bir devlet soruşturma komisyonu kurulmasını talep etti.

MUHALEFETTEN NETANYAHU'YA DA İSTİFA ÇAĞRISI

Haliva'nın istifası, saldırıdan on gün sonra direktörlüğünün istihbarat başarısızlıklarından tam sorumluluk aldığını açıklamasından sonra bekleniyordu.

Muhalefet lideri Yair Lapid, Haliva'nın istifasını "haklı ve onurlu" bulduğunu belirterek Netanyahu'nun da aynısını yapması gerektiğini söyledi.

İsrail'in istihbarat şefi Hamas saldırısındaki başarısızlığı kabul ederek istifa etti
İsrail\'de 7 Ekim saldırısı sonrası ilk istifa

Son Dakika Dünya İsrail'de 7 Ekim saldırısı sonrası ilk istifa - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (3)

  • Ankara null: goz boyama 24 0 Yanıtla
  • Sherlock OSMAN: bence arka planda çalışmalarına ve desteklerine devam edeceğini düşünüyorum. 12 0 Yanıtla
  • Sait Mevlut: İnsaniyet ve vicdan taşımayan siyonist devlet başkanı istifa etmeli. Onun yüzünden bütün hepsinden nefret eder olduk. İyisi kötüsü bakmaksızın hepsinden nefret ediyoruz artık 0 0 Yanıtla

Advertisement