Son Dakika Son Dakika Son Dakika
İtalya'da 850 milyon euro değerinde 5.3 ton uyuşturucu taşıyan geminin 8'i Türk 15 mürettebatı gözaltında - Son Dakika

İtalya'da 850 milyon euro değerinde 5.3 ton uyuşturucu taşıyan geminin 8'i Türk 15 mürettebatı gözaltında

İtalya'da mali polis, Palau bayraklı 'Plutus' isimli yük gemisinin Sicilya adası açıklarında denize bıraktığı 5.3 ton kokainin İtalya'ya getirilmesi planını engelledi. Balıkçı teknesiyle birlikte İtalya'ya dönmeye çalışan 5 kişi gözaltına alındı. Kokainin piyasa değeri 850 milyon euroyu aştı. Gemideki mürettebatın bir kısmının Türk olduğu belirtildi.

İtalya\'da 850 milyon euro değerinde 5.3 ton uyuşturucu taşıyan geminin 8\'i Türk 15 mürettebatı gözaltında
23.07.2023 - 21:02,  Güncelleme: 01:03

İtalya'da geçtiğimiz günlerde düzenlenen operasyonda 5.3 ton uyuşturucuyu taşıyan kuru yük gemisinin mürettebatı gözaltına alındı. Mürettebatın 8'inin Türk olduğu belirtilirken, geminin son durağının Türkiye olduğu belirtildi.

5.3 TON UYUŞTURUCUYU PAKETLER HALİNDE DENİZE ATTILAR

İtalya'da mali polisi geçtiğimiz salı gecesi büyük bir operasyona imza attı. Palau bayraklı 'Plutus' isimli yük gemisinin 5.3 tonluk uyuşturucuyu Sicilya adası açıklarında paketler halinde denize bıraktığını, ardından da bu paketlerin İtalya'dan kalkan bir balıkçı teknesine doldurulduğunu belirleyen güvenlik güçleri harekete geçti.

15 KİŞİLİK MÜRETTEBAT GÖZALTINDA

Balıkçı teknesi uyuşturucu yüküyle birlikte İtalya kıyılarına dönmeye çalışırken durduruldu. Balıkçı teknesinde gözaltına alınan 5 kişinin 2'sinin Tunus vatandaşı, diğerlerinin ise İtalya, Fransa ve Arnavutluk uyruklu oldukları belirtildi. Plutus gemisi de kargoyu denize bıraktıktan sonra son destinasyonu olan Türkiye'ye doğru açılırken durduruldu. Sicilya'daki Termini Imerese limanına çekilen gemiye el konuldu, 15 kişilik mürettebatın tamamı gözaltına alındı.

TOPLAM MİKTAR 5.3 TON

Toplam ele geçirilen uyuşturucu miktarı 5.3 ton olarak açıklandı. Uyuşturucunun piyasa değerinin 850 milyon euroyu aştığı belirtildi. Yakalanan uyuşturucunun İtalya'da tek seferde ele geçirilen en büyük miktar olduğu belirtildi.

MÜRETTEBATIN 8'İ TÜRK

İtalya basınındaki haberlere göre geminin kaptanının Ukraynalı, mürettebatın 8'inin Türk olduğu kaydedildi. Mürettebat halen Sicilya'nın başkenti Palermo'daki Pagliarelli hapishanesinde tutuluyor. La Repubblica gazetesi de Plutus isimli geminin sahibinin Türk armatör olduğunu, gemi sahibi hakkında şu ana kadar soruşturma açılmadığını yazdı.

Son Dakika Dünya İtalya'da 850 milyon euro değerinde 5.3 ton uyuşturucu taşıyan geminin 8'i Türk 15 mürettebatı gözaltında - Son Dakika


Advertisement