Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Karabağ'dan Ermenistan'a geçenlerin sayısı 100 bin 617'ye ulaştı - Son Dakika

Karabağ'dan Ermenistan'a geçenlerin sayısı 100 bin 617'ye ulaştı

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da gerçekleştirdiği operasyonun ardından gönüllü olarak Karabağ'dan Ermenistan'a geçenlerin sayısı 100 bin 617'ye ulaştı. Ermeni ayrılıkçılar silah bırakırken, Ermeni siviller ise Ermenistan'a dönüyor. Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, bölgede kalan Ermenilerin sayısının 50 ile bin arasında değişebileceğini ifade etti. Azerbaycan ordusu tarafından başlatılan operasyonun ardından Ermenilere güvenli geçiş sağlanıyor.

Karabağ\'dan Ermenistan\'a geçenlerin sayısı 100 bin 617\'ye ulaştı
03.10.2023 - 12:27,

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da silahlı Ermeni gruplara karşı başlattığı operasyonun tamamlanmasının ardından gönüllü olarak Karabağ'dan Ermenistan'a geçenlerin sayısı 100 bin 617'ye ulaştı.

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ'da 19-20 Eylül'de silahlı Ermeni gruplara gerçekleştirdiği operasyonun ardından Ermeni ayrılıkçılar silah bırakırken, Ermeni siviller ise Ermenistan'a dönüyor. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Sözcüsü Nazeli Baghdasaryan gerçekleştirdiği basın toplantısında, yaklaşık 120 bin Ermeni nüfusu olduğu belirtilen Dağlık Karabağ'dan ülkeye gelen Ermenilerin sayısının 100 bin 617'ye ulaştığını açıkladı.

"50-bin arasında Ermeni kalmış olabilir"

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric ise yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ'da kalan Ermenilerin sayısının 50 ile bin arasında değişebileceğini ifade etti. Dujarric, "Bölgedeki BM ekibi Karabağ'da 50 ile bin civarında Ermeni'nin kaldığı bilgisini aldı" ifadelerini kullandı. Dujarric BM heyetinin ziyarette, tüm dükkanların kapalı olmasına rağmen okullar, hastaneler, kültürel ve dini altyapılar dahil olmak üzere sivil altyapıda herhangi bir yıkım belirtisine rastlamadıklarını aktardı. Dujarric, "Yerel halk veya diğer kişiler, son ateşkes sonucunda sivillere karşı şiddet uygulandığına dair kanıtları heyete sunmadı. BM heyeti, tarım arazilerinde hasara veya öldürülen hayvanlara rastlamadı" diye konuştu.

Ermenilere güvenli geçiş sağlanıyor

Azerbaycan ordusu tarafından 19 Eylül'de Karabağ'da başlatılan ve 24 saat süren terörle mücadele operasyonunun ardından Ermeni silahlı gruplar teslim olmuş, Ermeni nüfusun temsilcileri ile Azerbaycanlı yetkililer arasında diyalog süreci başlamıştı. Azerbaycan, Ermeni silahlı grupların silahsızlanmayı kabul etmesinden 4 gün sonra bölgeden Ermenistan'a giden tek yolu Pazar günü açmıştı. Gönüllü olarak Ermenistan'a dönmek isteyen Ermenilerin ülkeye güvenli bir şekilde geçiş süreci başlamıştı. - ERİVAN

Kaynak: İHA
YORUMLAR

Son Dakika Dünya Karabağ'dan Ermenistan'a geçenlerin sayısı 100 bin 617'ye ulaştı - Son Dakika


Advertisement