Nagazaki'nin 68. Yıldönümü Anıldı - Son Dakika

Nagazaki'nin 68. Yıldönümü Anıldı

09.08.2013 13:04
Nagazaki'nin 68. Yıldönümü Anıldı

Japonya'nın Nagazaki kentine atom bombası atılmasının 68'inci yıldönümünde kentte anma töreni düzenlendi.

Japonya'nın Nagazaki kentine atom bombası atılmasının 68'inci yıldönümünde kentte anma töreni düzenlendi.

Yerel saatle sabah vakitlerinde on binlerce kişinin katılımıyla Nagazaki'deki Barış Parkı'nda gerçekleştirilen anma törenine, Nagazaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue'nin yanı sıra Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve çeşitli siyasiler de katıldı. 68 yıl önce yaşanan felakette ölenler anısına çelenkler bırakılmasıyla başlayan tören, yerel saatle bombanın atıldığı 11.02'de çalınan çan ve saygı duruşu ile devam etti.

Saygı duruşu sonrası kürsüye çıkarak konuşma yapan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, nükleer saldırıya maruz kalan tek milletin Japonlar olduğunu söyleyerek, nükleer silahsız bir dünyanın oluşumunda büyük sorumlulukları olduğunu dile getirdi. Abe, nükleer silah kullanımının ne kadar acımasızca olduğunu dünyaya hatırlatmaya devam etmenin de görevleri olduğunu sözlerine ekledi.

Nagazaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue ise Japon hükümetinin, bu sene içerisinde nükleer silahların yaygınlaşmasına yönelik bir anlaşmayı imzalamayı reddetmesini kınadı. Taue, "Nükleer silahların hiçbir koşulda kullanımına izin verilmemesi şeklindeki bir ifadeyi kabul edemiyorsak, bu, Japon hükümetinin nükleer silahların duruma bağlı olarak kullanılabileceğine müsamaha gösterdiği anlamına gelir. Bu durum ise nükleer saldırıya maruz kalan tek ülke olarak, dünyadaki başka hiçbir insanın bizim yaşadığımız acı tecrübeleri yaşamasına izin vermemeye yönelik sahip olduğumuz ruha ters düşmektedir" şeklinde konuştu.

Anma töreni, konuşmalar sonrası düzenlenen koro gösterilerinin ardından sona erdi.

ABD tarafından Nagazaki'ye 9 Ağustos 1945'te atılan atom bombası 150 binden fazla kişinin ölümüne sebep olmuştu. 6 Ağustos 1945'te, Hiroşima'ya atılan bombanın etkisinden henüz kurtulamamış olan Japonya, Nagazaki'nin de bombalanmasının ardından 15 Ağustos 1945 tarihinde teslim olmuş ve İkinci Dünya Savaşı fiilen sona ermişti. - TOKYO

YORUMLAR
500
Japonya'da Abe suikastının ardından düşen hükümete duyulan kamuoyu güveni yükseliyor Japonya'da Abe suikastının ardından düşen hükümete duyulan kamuoyu güveni yükseliyor Japonya'daki tarihi çarşıda yangın Japonya'daki tarihi çarşıda yangın Japonya'da bir market zincirinde reyon görevlilerinin yerini robot alacak Japonya'da bir market zincirinde reyon görevlilerinin yerini robot alacak
Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Nagazaki'nin 68. Yıldönümü Anıldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement