Özbekistan'da protestoların yapıldığı Karakalpakistan'da 1 ay OHAL ilan edildi - Son Dakika

Özbekistan'da protestoların yapıldığı Karakalpakistan'da 1 ay OHAL ilan edildi

02.07.2022 23:02

Özbekistan'da, protestoların yapıldığı Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti'nde 2 Ağustos'a kadar olağanüstü hal ilan edildi. Buna göre bölgeye giriş ve çıkış kısıtlaması getirilirken saat 21.00'den 07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından imzalanan kararnameyle, Özbekistan anayasasında Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti'nin statüsüyle ilgili maddelerin değiştirileceğine ilişkin bazı tekliflerin gündeme gelmesinin ardından protesto gösterilerinin düzenlendiği Karakalpakistan'da 2 Ağustos'a kadar OHAL ilan edildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK

Kararnamede, OHAL kararının vatandaşların güvenliğini sağlamak, hak ve özgürlüklerini korumak, kanunlara riayet etmek ve düzeni sağlamak amacıyla alındığı kaydedildi. Buna göre Karakalpakistan genelinde saat 21.00'den 07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR KISITLANACAK

OHAL kapsamında bir ay boyunca bölgede önemli bina ve yapıların koruması güçlendirilecek, araçlar dahil vatandaşların hareket özgürlüğüne kısıtlama getirilecek, vatandaşlara kimlik kontrolleri yapılacak, Karakalpakistan'a giriş ve çıkışlar kısıtlanacak, spor ve eğlence dahil toplu etkinlikler yapılmayacak. Kararnameyle ayrıca Karakalpakistan Olağanüstü Hal Komisyonu Başkanlığı oluşturuldu ve başkanlığa Özbekistan Milli Muhafızlar Birliği Komutanı Rustam Corayev tayin edildi.

"ANAYASA MADDELERİ DEĞİŞTİRİLMEYECEK"

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, bugün protesto gösterilerinin düzenlendiği Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti'nin merkezi Nukus şehrine giderek, bölgenin önde gelenleriyle görüştü. Mirziyoyev, burada yaptığı konuşmada, halkın görüşlerini dikkate alarak, Karakalpakistan'ın statüsüyle ilgili anayasa maddelerinin değiştirilmeyeceğini söyledi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

Özbekistan'da son dönemde ülke anayasasında Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti'nin statüsüyle ilgili maddelerin değiştirilmesi için bazı teklifler kamuoyunda tartışılmaya başlanmıştı. Dün, Özbekistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Nukus şehrinde, ülke anayasasında yapılması öngörülen değişiklikleri "yanlış yorumlayan" bir grup vatandaşın gösteri düzenlediği bildirilmişti.

YORUMLAR
500
5. İslami Dayanışma Oyunları 5. İslami Dayanışma Oyunları Özbekistan'da Uluslararası Pamuk Kongresi düzenlendi Özbekistan'da Uluslararası Pamuk Kongresi düzenlendi İsviçre, eski Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov'un kızına ait 131 milyon doları iade edecek İsviçre, eski Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov'un kızına ait 131 milyon doları iade edecek
Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Özbekistan'da protestoların yapıldığı Karakalpakistan'da 1 ay OHAL ilan edildi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement