Rafflesia: Dünyanın en büyük çiçeği Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulundu - Son Dakika
BBC

Rafflesia: Dünyanın en büyük çiçeği Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulundu

15.01.2020 12:41
Rafflesia: Dünyanın en büyük çiçeği Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulundu

Dünyanın en büyük çiçeği, Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulundu.

Dünyanın en büyük çiçeği, Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulundu. Rafflesia (Rafflesia tuan-mudae) çiçeğinin çapı 111 santimetre. Daha önceki rekor, yine Sumatra'da bulunan 107 santimetreyle Rafflesia arnoldii'ye aitti.

Kötü kokusuyla bilinen Rafflesia çiçeğinin yaprakları, dalları ve bilinen anlamda kökleri yok.

Fotosentez yapamayan dev çiçek, ihtiyacı olan su ve besini, mantar hücrelerine benzeyen ince uzun bağları olan bir daldan alıyor.


Rafflesia: Dünyanın en büyük çiçeği Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulunduÇiçek, açmadan önce birkaç yıl boyunca bu daldan besleniyor. Açmasına birkaç ay kala iyice şişen Rafflesia, sonunda dev kulaklarıyla parlak kırmızı bir kovaya benzeyen bir çiçek görünümünü alıyor.


Rafflesia: Dünyanın en büyük çiçeği Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulunduÇürümüş et gibi kokuyor

Rafflesia çürümüş etinkine benzeyen kokusuyla polen taşıyan sinekleri çekiyor.

DNA'sının bir kısmını üzerinde yaşadığı daldan alan çiçek henüz bilinmeyen bir nedenle bunları kendi genetik kodu için kullanıyor.


Rafflesia: Dünyanın en büyük çiçeği Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulunduYaşadığı ormanların kaybolması nedeniyle bu çiçeklerin nesli, tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi konuyla ilgili haberinde "Rafflesia çiçek değil de fil ya da mavi balina gibi dev bir hayvan olsaydı korunması için daha fazla çaba gösterilecekti. Ama bu çiçekler büyük ölçüde ihmal ediliyor" dedi.

Kaynak: BBC
YORUMLAR
500
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Endonezya Adalet ve Refah Partisi Genel Başkanı Syaikhu ve beraberindeki heyeti kabul etti AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Endonezya Adalet ve Refah Partisi Genel Başkanı Syaikhu ve beraberindeki heyeti kabul etti Endonezya'da Geleneksel Şemsiye Yapımı Endonezya'da Geleneksel Şemsiye Yapımı Kontamine olmuş öksürük şuruplarından 300'den fazla çocuk öldü Kontamine olmuş öksürük şuruplarından 300'den fazla çocuk öldü

Son Dakika Dünya Rafflesia: Dünyanın en büyük çiçeği Endonezya'nın Sumatra Adası'nda bulundu - Son Dakika

BBC
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.

Advertisement