Savaşın seyrini değiştirecek gelişme! Ukrayna'nın doğudaki son kalesi Lysychansk de düştü - Son Dakika

Savaşın seyrini değiştirecek gelişme! Ukrayna'nın doğudaki son kalesi Lysychansk de düştü

03.07.2022 17:39

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta 4 ay geride kalırken, çatışmalar ülkenin doğusunda yoğunlaştı. Ukrayna'nın doğudaki "Son kalesi" olarak tanımlanan Lysychansk, Rus ordusu tarafından tamamen kontrol altına alındı. Ukrayna ise ordusunun işgal altındaki mevzilerden ve hatlardan çekilmek zorunda kaldığını kabul etti.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları devam ederken, Rus ordusu Ukrayna'nın doğusundaki saldırılarını yoğunlaştırdı. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ın son kalesi Lysychansk'da kontrol sağladığı duyurdu, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ise gelişmeleri doğruladı.

LUHANSK BÖLGESİNDE KONTROL RUSYA'YA GEÇTİ

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Rusya Silahlı Kuvvetlerinin Luhansk Halk Cumhuriyeti Halk Milisleri birimleriyle koordineli olarak yürüttüğü başarılı operasyonlar, Lysychansk ve çevresindeki çeşitli yerleşim yerlerinde tam kontrolün sağlanmasıyla sonuçlandı" denildi. Lysychansk dışında kontrol sağlanan yerleşim yerlerinin Belogorovka, Novodruzhesk, Maloryazantsevo ve Belaya Gora olduğu aktarılan açıklamada, son 24 saatte kontrol sağlanan bölgenin 182 kilometrekarelik bir alana denk geldiği ifade edildi. Rusya, Lysychansk ve çevresindeki çeşitli yerleşim yerlerinde kontrolü sağlaması ile Rus yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu Luhansk bölgesinde kontrolü tamamen ele geçirmiş oldu.

Rusya, Ukrayna'nın doğudaki 'son kale' olarak tanımladığı Lysychansk'ı ele geçirdi

UKRAYNA GERİ ÇEKİLDİKLERİNİ DOĞRULADI

Rusya Savunma Bakanlığının, Ukrayna'nın doğudaki "son kale" olarak tanımladığı Lysychansk'ın Rus ordusu tarafından tamamen kontrol altına alındığı duyurmasının ardından Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna ordusunun Lysychansk'tan geri çekildiğini doğruladı.

"UKRAYNALILARIN HAYATINI KURTMAK İÇİN AYRILMA KARARI ALINDI"

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Lysychansk'taki ağır çatışmaların ardından Ukrayna ordusunun işgal altındaki mevzilerden ve hatlardan çekilmek zorunda kaldığı ifade edilerek, "Rus işgal birliklerinin mühimmat ve personel konusundaki çoklu avantajı karşısında şehrin savunmasının sürdürülmesi ölümcül sonuçlar doğuracaktır. Ukraynalı savunucuların hayatını kurtarmak için ayrılma kararı alındı" denildi.

"SON KALE" OLARAK TANIMLAMIŞLARDI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin danışmanı Oleksiy Arestovych yaptığı açıklamada, Lysychansk'ı Ukrayna'nın doğusundaki "son kale" olarak tanımlamıştı.

YORUMLAR
500
Endonezya, Rusya paylaşımı nedeniyle Ukrayna Büyükelçisini çağırdı Endonezya, Rusya paylaşımı nedeniyle Ukrayna Büyükelçisini çağırdı McDonald's Ukrayna'daki restoranlarını yeniden açmaya başlayacak McDonald's Ukrayna'daki restoranlarını yeniden açmaya başlayacak McDonald's Ukrayna'daki restoranlarını yeniden açmayı planlıyor McDonald's Ukrayna'daki restoranlarını yeniden açmayı planlıyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Savaşın seyrini değiştirecek gelişme! Ukrayna'nın doğudaki son kalesi Lysychansk de düştü - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement