Taliban'dan dünyayı ayağa kaldıracak bir talimat daha: Vitrinlerdeki cansız kadın mankenlerin kafasını kopartın - Son Dakika

Taliban'dan dünyayı ayağa kaldıracak bir talimat daha: Vitrinlerdeki cansız kadın mankenlerin kafasını kopartın

31.12.2021 15:28

Ağustos ayında Afganistan'da kontrolü tamamen ele geçiren Taliban yasaklarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kadınların yalnız başına seyahat etmelerini yasaklayan Taliban, bu kez de ülkedeki mağazaların vitrinlerinde yer alan cansız mankenlerin başlarının sergilenmesine yasak getirdi. Yeni kararla birlikte mağaza vitrinlerindeki cansız kadın mankenlerinin başları örtülmek zorunda olacak ya da baş kısmı mankenlerden ayrılacak.

Taliban hükümetine bağlı İyiliği Emretme ve Kötülükten Men Etme Bakanlığı'nca getirilen yeni talimatlar kapsamında, mağaza vitrinlerinde cansız kadın manken başlarının sergilenmesi yasaklandı.

GEREKÇELERİ "ŞERİATA UYGUN DEĞİL"

Yeni kararla birlikte mağaza vitrinlerindeki cansız kadın mankenlerinin başları örtülmek zorunda olacak, ya da baş kısmı mankenlerden ayrılacak. Kadınların sosyal ve kamusal yaşamdan tecrit edilmesi yönünde bir yeni adım olarak yorumlanan bu yasak, cansız mankenler üzerinde kadın simasının görülmesinin 'şeriata uygun olmaması' şeklinde gerekçelendirildi.

REKLAM AFİŞLERİNDEN KADIN YÜZLERİNİ SİLMİŞLERDİ

Taliban'ın kadınlara yönelik getirdiği yasaklar, başta başkent Kabil olmak üzere çok sayıda büyük kentte protestolara neden oldu. Yüzlerce kadının cinsiyet ayrımcılığına karşı sokağa çıktığı gösterilere şiddetle müdahale ederek göstericilere ateş açtı. Ağustos ayında Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesinden sonra ilk fark edilen değişikliklerden biri, başkentteki mağazaların reklam afişlerinden kadın yüzlerinin silinmesi yada karalanması olmuştu.

KADINLARA SEYAHAT YASAĞI DA GELMİŞTİ

Kadın cansız manken başlarına getirilen yasak, taksi sürücülerine kadınları erkek bir refakatçileri olmadan 70 kilometreden uzağa götürmelerine yönelik yasaktan hemen sonra geldi. Taliban hükümetinin kontrolünde olan devlet kanallarında kadınlarla birlikte yayın yapılmasına da yasak getirilmişti.

YORUMLAR
500
Afganistan'da 'Büyük Ulema' toplantısı düzenlendi Afganistan'da 'Büyük Ulema' toplantısı düzenlendi

Son Dakika Dünya Taliban'dan dünyayı ayağa kaldıracak bir talimat daha: Vitrinlerdeki cansız kadın mankenlerin kafasını kopartın - Son Dakika


Advertisement