Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü - Son Dakika
Dünya

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

24.02.2024 00:12  Güncelleme: 00:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Karadeniz yakınlarında uçmakta olan A-50 tipi Rus istihbarat uçağını düşürdü. Uçağın düşüş anları ise saniye saniye kameraya yansıdı.

Ukrayna Savunma İstihbaratı Teşkilatı, X'teki sosyal medya hesabından yapılan bir paylaşımda, Rus AEW&C A-50 istihbarat uçağının Azak Denizi üzerinde düşürüldüğünü duyurdu. Uçağın, bölgede uzun menzilli radar tespiti kontrolü yaptığı ve Ukrayna'ya yapılacak saldırılarda istihbarat topladığı bildirildi.

MOSKOVA YÖNETİMİNE "CİDDİ BİR DARBE"

İstihbarat uçağının Rusya tarafından yeni modernize edildiğine dikkat çekilen açıklamada, uçağın düşürülmesinin Moskova yönetiminin potansiyeline ve yeteneklerine yönelik "ciddi bir darbe" olduğu belirtildi.

Ukrayna ordusu Rusya'ya ait istihbarat uçağını düşürdü

RUSYA'DAN SES SEDA YOK

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Mykola Oleschuk, Telegram'da yaptığı açıklamada, uçağı düşüren Ukrayna askerini tebrik etti. Öte yandan Kremlin yönetimi, düşen Rus istihbarat uçağına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Ukrayna ordusu Rusya'ya ait istihbarat uçağını düşürdü

14 OCAK'TA DA AYNI TİP UÇAĞI DÜŞÜRMÜŞLERDİ

Ukrayna Hava Kuvvetleri 14 Ocak'ta Azak Denizi üzerinde bir Rus A-50'sini daha düşürmüştü. Aynı operasyonda Rusya'ya ait Il-22 tipi havadan kontrol uçağınında tamir edilemeyecek şekilde hasar gördüğü bildirilmişti.

BERİEV A-50 İSTİHBARAT UÇAĞI

Beriev A-50 Shmel, İlyuşin İl-76 hava platformu tabanlı bir Rus "Havadan Erken Uyarı ve Kontrol" uçağıdır. Tupolev Tu-126 Moss'un yerini almak üzere geliştirilen A-50 ilk uçuşunu 1978 yılında gerçekleştirdi. 1984 yılında Rusya Hava Kuvvetlerinde hizmete girdi. 1992 itibarıyla yaklaşık 40 adet üretilmiştir.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
Abdullah Aydemir
Abdullah Aydemir
Sondakika.com - Dünya

Son Dakika Dünya Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (2)

  • imre Tökeli: kiev’den sonra Varşova ve Berlinde hapı yuttu 22 10 Yanıtla
  • Tamer Tasci: Nato hapi yuttu düşürülen her uçağın sorumlusu nato dur Rusya nztoy savaş açacak ukranyayi bitirdim Rusya isvece saldıracak kesin 2 1 Yanıtla

Advertisement