Yedi AB Ülkesi: "Ab'de Serbest Dolaşımın Askıya Alınmalı" - Son Dakika

Yedi AB Ülkesi: "Ab'de Serbest Dolaşımın Askıya Alınmalı"

09.03.2012 15:01
Yedi AB Ülkesi: "Ab'de Serbest Dolaşımın Askıya Alınmalı"

Aralarında İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Belçika ve İsveç'in de yer aldığı 7 AB devleti, yasa dışı göç nedeniyle Yunanistan ile AB arasında, acil sınır kontrolleri getirilerek serbest dolaşım kurallarının askıya alınmasını...

Aralarında İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Belçika ve İsveç'in de yer aldığı 7 AB devleti, yasa dışı göç nedeniyle Yunanistan ile AB arasında, acil sınır kontrolleri getirilerek serbest dolaşım kurallarının askıya alınmasını talep etti Avrupa Birliği'nde bir grup üye devlet, Yunanistan ve Türkiye üzerinden AB'ye yönelik yasa dışı göçmen akımı kontrolün altına alınıncaya dek, serbest dolaşım kurallarının askıya alınarak, Yunanistan ile AB arasındaki sınırlarında acil sınır kontrollerinin getirilmesini istedi.

İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Belçika ve İsveç'in de yer aldığı 7 AB devleti aralarında mutabık kaldıkları bir raporda Yunanistan'ı, Schengen bölgesinin serbest dolaşım sınırını da oluşturan, Türkiye ile sınırı kontrol altına alarak "sorumluluklarını yerine getirmeye" çağırdı.

Telegraph gazetesi, bu konudaki haberinde iltica başvurularının, geçen yıl Almanya'da yüzde 19, bu yıl Avusturya'da ise yüzde 41'lik bir artış gösterdiğine dikkat çekerek Alman İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'in, Atina'nın sınırlarını yönetememesi halinde AB ile Yunanistan arasında pasaport kontrollerinin yeniden başlatılması çağrısında bulunduğuna dikkat çekti.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May'ın da, serbest dolaşım kurallarının askıya alınmasını talep ettiğini belirten gazete, buna karşın Lüksemburg Göç Bakanı Nicolas Schmit, AB'yi Yunanistan'ı cezalandırmaya değil, yardım etmeye çağırarak, "Yunanlılar derin bir kriz içindeler ve biz Yunanlılara yardım etmeliyiz. Sadece ekonomik açıdan değil finansal açıdan da. Bu sorunu hep birlikte çözmeliyiz" şeklinde konuştu. - Ankara

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Dünya Yedi AB Ülkesi: 'Ab'de Serbest Dolaşımın Askıya Alınmalı' - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement