Konya'da Yeni Eğitim Öğretim Yılı Başladı - Son Dakika
Eğitim

Konya'da Yeni Eğitim Öğretim Yılı Başladı

Konya\'da Yeni Eğitim Öğretim Yılı Başladı

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı Konya'daki ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki 543 bin 379 öğrenci ve 35 bin 570 öğretmen için yaz tatili sonrası ilk ders zili çaldı. Konya'da Ali İhsan Dayıoğlugil İlkokulu'nda yeni eğitim yılının başlaması nedeniyle '2023–2024 Eğitim-Öğretim Yılı Açılışı ve İlköğretim Haftası Kutlama Programı' düzenlendi.

11.09.2023 12:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı Konya'daki ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki 543 bin 379 öğrenci ve 35 bin 570 öğretmen için yaz tatili sonrası ilk ders zili çaldı.

Konya'da Ali İhsan Dayıoğlugil İlkokulu'nda yeni eğitim yılının başlaması nedeniyle "2023–2024 Eğitim-Öğretim Yılı Açılışı ve İlköğretim Haftası Kutlama Programı" düzenlendi.

Programda konuşan Konya Valisi Vahdettin Özkan, yeni öğretim yılının tüm öğretmen ve öğrencilere hayırlı ve huzurlu olması temennisinde bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuklarımızın bu aşkı şevki daim olsun diyorum. Eğitim öğretim döneminin bereketli olmasını temenni ediyorum. Okullarımızın çevrelerindeki güvenlik tedbirlerinin alınması konusunda yüksek derecede bir hassasiyet var. Parlamentomuzun, kaynakları ağırlıklı olarak eğitim hizmetlerine seferber etmesi, ulusal düzeyde milli bir hedef olarak eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılması, etkinleştirilmesi, kurumsal kapasitenin geliştirilmesi yönünde çok önemli bir faaliyet icra etti. Parlamentomuza, milletvekillerimize teşekkür ederiz. Hükümetimiz ilgili bakanlıklar bu temel çerçeveyi projelendirip hizmet olarak gençlerimize sunma konusunda bir mecra oluşturdular. Fiziki altyapı okullaşma oranları son 15, 20 yıl içinde yaygın bir eğitimin alt yapısı oluştu."

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit de Konya'da toplam 2170 okulda, 35 bin 570 öğretmen ve 543 bin 379 öğrencinin ders başı yaptığını söyledi.

Öğrencilerin şiir okumaları ve folklor gösterilerinin ardından Vali Vahdettin Özkan'ın yılın ilk ders zilini çalmasıyla öğrenciler sınıflarına geçti.

Derslikleri dolaşan Vali Özkan ve beraberindeki protokol üyeleri, öğrencilerle sıralara oturarak bir süre sohbet etti.

Yeni eğitim öğretim yılı birinci dönemi 19 Ocak'ta sona erecek

Öte yandan daha önce okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrenciler, 4-8 Eylül'de uyum eğitimi almıştı. Bu yıl ortaokul ve liseye başlayacak öğrencilerin uyum eğitimi ise 15 Eylül'e kadar sürecek. Yeni eğitim öğretim yılı birinci dönemi 19 Ocak'ta sona erecek. İkinci dönem 5 Şubat'ta başlayacak ve 14 Haziran'da karnelerin dağıtılmasıyla yaz tatili başlayacak.

Programa Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, AK Parti Konya milletvekilleri Latif Selvi, Mehmet Baykan, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, veliler ve öğretmenler katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Eğitim Konya'da Yeni Eğitim Öğretim Yılı Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mersin'de Uluslararası Çocuk Festivali Başladı
  09:47 Mersin'de Uluslararası Çocuk Festivali Başladı

  Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Uluslararası Çocuk Festivali, kent merkezi ve Tarsus'ta başladı. Festival kapsamında çocuklara çeşitli etkinlikler ve gösteriler sunulacak.

 • Muğla'da İlkokullar Arası Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Yapıldı
  09:05 Muğla'da İlkokullar Arası Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Yapıldı

  Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde gerçekleştirilen ilkokullar arası Akıl ve Zeka Oyunları İlçe turnuvasında öğrenciler büyük gayret sarfetti. Dereceye giren öğrencilere madalya ve ödüller verildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, dereceye giren öğrencilere başarılar diledi.

 • Samandağ'da dikiş kursiyerleri tasarladıkları kıyafetleri anaokulu öğrencilerine hediye etti
  18:24 Samandağ'da dikiş kursiyerleri tasarladıkları kıyafetleri anaokulu öğrencilerine hediye etti

  Hatay'ın Samandağ ilçesinde dikiş eğitimi alan kursiyerler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet İlkokulu'nu ziyaret ederek, diktikleri kıyafetleri ana sınıfına giden öğrencilere hediye etti. Merkezin dikiş kursu öğretmeni Nuray Aslan, etkinliğe destek verenlere teşekkür etti.

 • Trabzon'da 2 Bin Çocuk, Oyun Şenliğine Katıldı
  17:38 Trabzon'da 2 Bin Çocuk, Oyun Şenliğine Katıldı

  Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen oyun şenliğine 2 bin çocuk katıldı. Şenlikte öğrenciler geleneksel oyunlar oynadı, dans etti ve eğlendi. Çocuklara çizgi film kahramanlarının kostümleriyle fotoğraf çekimi yapıldı ve etkinliğin sonunda 2 bin fidan dağıtıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, öğrencilerin eğlenmesinden mutluluk duyduklarını belirtti ve Atatürk'ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı çocuklara armağan ettiği için teşekkür etti.

 • Anadolu Beşiktaşlılar Derneği, Şırnaklı öğrencileri Ankara'da ağırladı
  16:19 Anadolu Beşiktaşlılar Derneği, Şırnaklı öğrencileri Ankara'da ağırladı

  Anadolu Beşiktaşlılar Derneği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Şırnaklı öğrencileri başkentte ağırladı. Dernek tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında 11 kız öğrenci, Ankara'nın tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret etti. Öğrenciler, Anıtkabir ve Millet Kütüphanesi gibi önemli noktaları gezerek unutulmaz bir deneyim yaşadı. Dernek başkanı Kemal Erdoğan, bu tür etkinliklerin gençlerin geleceğine ışık tuttuğunu belirtti ve projenin başarısında emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Afrika Düşünce Platformu, Türkiye'de 1. Prafrica Çalıştayı düzenledi
  15:50 Afrika Düşünce Platformu, Türkiye'de 1. Prafrica Çalıştayı düzenledi

  Afrika Düşünce Platformu tarafından düzenlenen 1. Prafrica Çalıştayı'nda Afrika'da sağlıktan yapay zekaya, ekonomiden siyasete farklı alanlarda konular ele alındı. Programda sunumlar Türkiye'de okuyan Afrikalı öğrenciler tarafından Türkçe yapıldı. Çalıştayın amacı, Türkiye'deki Afrika çalışmalarına yeni perspektifler sunmak ve Afrika sorunlarına çözümler üretmektir.

 • Şahinbey Belediyesi Çocuk Şenliği Başladı
  15:48 Şahinbey Belediyesi Çocuk Şenliği Başladı

  Şahinbey Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlediği ve 9 gün sürecek olan 'Çocuk Şenliği' başladı. Şenlikte çocuklar birbirinden renkli gösterileri izleyebilecek ve çeşitli etkinliklere katılabilecekler.


Advertisement