SEÜ, Kürdistan Üniversiteleriyle İşbirliği Yapıyor - Son Dakika
Eğitim

SEÜ, Kürdistan Üniversiteleriyle İşbirliği Yapıyor

SEÜ, Kürdistan Üniversiteleriyle İşbirliği Yapıyor

Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Üniversitesi, Irak Kürdistanı üniversiteleriyle ortak program ve öğrenci eğitim kadrosu değişimi ile işbirliği yapacak

06.06.2014 15:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Selahaddin Eyyubi Üniversitesi, "küresel eğitim markası ve dünya üniversite olma" hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Rektör Doğan ve Genel Sekreter Hüseyin Erdoğan, bu çerçevede yurtdışından Diyarbakır'a öğrenci çekmek için hafta başında Kürdistan Bölgesine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretin ilk durağı başkent Erbil oldu. Burada Salahaddin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed Anwar Dezaye ve Ishık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Öztaş ile görüşmeler gerçekleştirildi. Selahaddin Eyyubi Üniversitesi hakkında bilgi veren Rektörümüz Doğan, hedeflerinden birinin "Ortadoğu'nun eğitim markası olmak" olduğunu aktardı. Doğan, İngilizce ve bölge dilleri olan Arapça ve Kürtçe'nin eğitimine de önem verdiklerinin altını çizdi. Doğan, bu doğrultuda özellikle Kürt bölgesi üniversiteleriyle ortak programlar, öğrenci ve öğretim üyesi değişimi konularında işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Selahaddin Üniversitesi Rektörü Dr. Dezaye ise, Büyük Sultan Selahaddin Eyyubi'nin adını taşıyan ikinci bir üniversitenin açılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Aynı ismi taşıyan Selahaddin Eyyubi Üniversite ile kardeş kurumlar olmak isteğini dile getiren Dr. Dezaye, her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

Ishık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Öztaş ise, Türkiye'nin üniversiteleri yakın bir işbirliği içerisinde olduklarını hatırlattı. Selahaddin Eyyubi Üniversitesi ile de ortak programlar yürütmek istediklerini vurgulayan Öztaş," İlerleyen dönemlerde öğrenci ve öğretim kadrosu değişimi olacak. Böylelikle öğrencilerimiz eğitimlerini anlaşma yaptığımız yurtdışındaki üniversitelerde de sürdürme imkanı bulacaklar. Bu çalışmaların meyvesi gelecekte görülecektir" dedi.

Görüşmeler sonucunda Ishık Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Öztaş ve Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Doğan dostluk ve işbirliği anlaşması imzaladı. Salahaddin Üniversitesi ile de özellikle Sorani dil eğitimi için ortak çalışma kararı alındı. Görüşmelerde, önümüzdeki yıllarda ortak bölümler açılması üzerinde de fikir birliğine varıldı. Daha sonra Erbil ve Kerkük'teki özel ve kamusal eğitim kurumlarıyla da ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

RUDAW'A ÖZEL RÖPORTAJ

Öte yanda Kürdistan bölgesi medya kurumları da ziyaret edildi. Bölgenin güçlü haber kanalı Rudaw Tv, Rektörümüz Doğan özel bir röportaj gerçekleştirdi. Diyarbakır'a dönen Rektör Doğan, görüşmelerin olumlu ve verimli geçtiğini belirtti. Doğan, "Ziyaretlerimiz çok sıcak ve samimi bir ortamda geçti. Kürt bölgesinin eğitim kurumlarıyla protokoller imzalandık. Önümüzdeki dönemde ortak eğitim çalışmaları yürüteceğiz. Dış ziyaretlerimiz diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde devam edecektir." sözlerine kaydetti.

Kaynak: Temsilci

Son Dakika Eğitim SEÜ, Kürdistan Üniversiteleriyle İşbirliği Yapıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement