Bakan Fatih Dönmez'den tasarruf önerisi: Evi daha az ısıtın - Son Dakika

Bakan Fatih Dönmez'den tasarruf önerisi: Evi daha az ısıtın

03.11.2021 13:13

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son dönemde üst üste gelen zamlar sonrası vatandaşa faturaları düşürmek için tasarruf önerisinde bulundu. Evin bir derece daha düşük ısıtılmasının faturaya yüzde 7 etkisi olacağına dile getiren Dönmez, "Bunu 7'den 70'e herkesin yapması gereken, adeta bir vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyoruz." sözleri yer verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez doğal gaz, elektrik ve akaryakıta gelen zamlar için 'tasarruf' tavsiyesinde bulundu. Vatandaşa evlerini daha az ısıtmaları tavsiyesi veren Bakan Dönmez, 1 derecelik sıcaklık değişikliğinin faturayı yüzde 7 düşüreceğini söyledi.

"BUNU 7'DEN 70'E HERKESİN YAPMASI GEREKİYOR"

Dönmez, "Daha çok kullananların biraz daha tasarrufa riayet etmesini istiyoruz. Evlerimizde özellikle 1 derecelik sıcaklık değişikliği, yani 23 yerine 22 derecede evinizi ısıtmanın aylık faturanıza etkisi yüzde 7 olur. Yazın da eğer klimayla soğutuyorsanız, 18 derecede soğutacağınıza 19 derecede soğutmuş olsanız yüzde 7 faturanıza katkı var. Bunu 7'den 70'e herkesin yapması gereken, adeta bir vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyoruz. Hem bu kaynaklarda dışa bağımlıyız hem de gereksiz yere bu enerjiyi üretebilmek için kaynak tüketiyoruz" dedi.

AKARYAKIT VE DOĞAL GAZA BÜYÜK ZAM

Son dönemde dolar kurundaki artış ve uluslararası piyasalarda fiyat artışı nedeniyle akaryakıta üst üste zam geldi. Fiyat artışları sonrası İstanbul'da benzinin fiyatı 8,41 liradan, motorin ise 8,16 liradan satılıyor. LPG oto gazın fiyatı ise 6,56 lira seviyesinde bulunuyor.

Kasım ayı için doğal gaza da zam geldi. Mesken fiyatlarında bir değişiklik olmazken, sanayi aboneleri için yüzde 48, elektrik üretim amaçlı tarifeye ise yüzde 46 zam yapıldı.

YORUMLAR (24)
  • Tayfun söylemez: Acaba merak ediyorum bunu bu sekilde söyleyen bakanın evinin kaç derece sıcak olduğunu. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Murat Kantarcı: Sayın bakanım biz tasaruf edeceğimize siz maaşlardan feragat etseniz olmazmı nede olsa herşeyiniz devlete ait ev araba faturalar vs.siz feragat edin bakanım Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Ekonomi Bakan Fatih Dönmez'den tasarruf önerisi: Evi daha az ısıtın - Son Dakika


Advertisement