Bakan Şimşek'ten ekonomideki büyümeye "yapısal reformlara devam" mesajı - Son Dakika
Ekonomi

Bakan Şimşek'ten ekonomideki büyümeye "yapısal reformlara devam" mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK'in açıkladığı ekonomideki büyüme rakamlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Şimşek, milli gelirin 2 bin 450 dolarlık artışla 13 bin 110 dolara yükselmesine dikkat çekerek ekonomi programlarının başarısını vurguladı. Şimşek ayrıca, 2023'te büyümenin üçte birinin makine ve teçhizat yatırımlarından geldiğini belirterek, yatırım ve ihracatın nitelikli büyümeye doğru yol aldığını ifade etti.

29.02.2024 10:45  Güncelleme: 10:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TÜİK, Türkiye ekonomisiyle ilgili 2023 yılı son çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Verilerde ekonominin yüzde 4,5 oranında büyüdüğü görülürken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten "Kalıcı refah artışı için yüksek katma değerli üretime ve verimlilik artışına odaklanan yapısal reformlara devam edeceğiz." açıklaması geldi.

MİLLİ GELİRDE 2 BİN 450 DOLARLIK ARTIŞ

Bakan Şimşek'in büyüme rakamlarıyla ilgili TÜİK verilerini paylaştığı yazılı açıklamasında milli gelirin 2 bin 450 dolarlık artışla 13 bin 110 dolara yükselmesine dikkat çekilerek "2023'te büyümenin üçte biri makine ve teçhizat yatırımlarından geldi. Güçlü şekilde desteklediğimiz yatırım ve ihracatla daha nitelikli büyümeye doğru yol alıyoruz." ifadeleri yer aldı.

"BU YIL ILIMLI BÜYÜME BEKLİYORUZ"

Şimşek açıklamasının devamında "Göstergeler, ekonomideki dengelenmenin, cari açıktaki iyileşmenin sürdüğüne işaret ediyor. Bu yıl net dış talebin pozitif katkı verdiği ılımlı, dengeli büyüme bekliyoruz. Kalıcı refah artışı için fiyat istikrarını sağlamanın yanı sıra yüksek katma değerli üretime ve verimlilik artışına odaklanan yapısal reformlara devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek'ten büyüme rakamları yorumu: Yapısal reformlara devam edeceğiz
Bakan Şimşek\'ten ekonomideki büyümeye "yapısal reformlara devam" mesajı

Son Dakika Ekonomi Bakan Şimşek'ten ekonomideki büyümeye 'yapısal reformlara devam' mesajı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (10)

 • Akay Kayhan: Bu büyüme sadede ilk 500 şirket için geçerli, diğer 89 milyonu ilgilendirmiyor..! 101 1 Yanıtla
 • Merih Can Aris: TÜİK e güvenen kaldı mı ? Ben TÜİK in hiç bir verisine güvenmiyorum 99 0 Yanıtla
 • Pinokyo: 45 yaşındayım 45 yıldır aynı haberleri okuyorum sadece başrol değişik. Hep büyüyoruz maşallah. 89 0 Yanıtla
 • salihb: Milli girenden hiç bahsetmiyorlar 66 0 Yanıtla
 • Cenk: Aman fazla buyumeyelim. Mazallah nazar değer patlariz. Zaten bizi tüm dünya kıskanıyor. En iyi de emekliler büyüdü. 54 0 Yanıtla
 • astragan: hepimizin bin dolarlık telefon ve 30 bin dolarlık araba alabilmemiz için henüz erken. 19 0 Yanıtla
 • ben irfo: biz pazara marketlerde gurdugumuz fiyatlara inaniyoruz 19 0 Yanıtla
 • süleyman hakan gökşen: aslında dolandırıcının sözüne güvenilmez, o nedenle bunlar fasa fiso... 17 0 Yanıtla
 • Arif Uyar : Kamudaki israf önlensin ekonomi zaten düze çıkar. Heryerde herkeste makam aracı. Çar çur edilen milletin paraları 8 0 Yanıtla
 • Şevki Sünger: BU REFORMLAR BENİ TEĞET GEÇİYOR NEDENSE 2 0 Yanıtla
 • Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu
  19:24 Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu

  Edirne'de, kentin meşhur lezzeti tava ciğer yemek isteyen yüzlerce vatandaş metrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Tarihi ve turistik bir kent olan Edirne, bayram tatilinde binlerce turisti ağırladı. Restoranların önünde saatlerce bekleyen vatandaşların oluşturduğu kuyruk havadan görüntülendi. Ziyaretçiler, tava ciğerin tadına bakmadan kentten ayrılmamak için uzun süre beklemeye razı olduklarını belirtti.

 • ATM'den 10 TL ve 20 TL Para Çekme İşlemleri Sonlanıyor
  19:09 ATM'den 10 TL ve 20 TL Para Çekme İşlemleri Sonlanıyor

  Bankaların aldığı karar doğrultusunda, Türkiye genelinde ATM'lerden 10 TL ve 20 TL çekme işlemleri resmi olarak sona eriyor. Enflasyon ve TL'nin değer kaybı nedeniyle bankalar, ATM'lerde 10 ve 20 TL banknotları yerleştirmeme kararı almıştır. Bu durum, vatandaşların 100 ve 200 TL banknotları daha fazla kullanmasına ve 10 ve 20 TL ile alınabilecek ürün ve hizmetlerin azalmasına sebep olmuştur.

 • Diyarbakır'da Oteller Ramazan Bayramı'nda Yüzde 100 Doluluk Oranına Ulaştı
  18:25 Diyarbakır'da Oteller Ramazan Bayramı'nda Yüzde 100 Doluluk Oranına Ulaştı

  Diyarbakır'da oteller, Ramazan Bayramı tatiliyle birlikte yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Yerli ve yabancı turistler, kentin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek için Diyarbakır'ı tercih etti. Otellerdeki yoğunluk karşısında ziyaretçiler şaşkınlık yaşadı.

 • Rize'de Üreticilere Ücretsiz Ata Tohumu Dağıtıldı
  17:57 Rize'de Üreticilere Ücretsiz Ata Tohumu Dağıtıldı

  Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) tarafından Engindere Mahallesi'nde üreticilere mısır, fasulye, salatalık, kara lahana, maydanoz, pazı ve kabak tohumu verildi. Dernek Başkanı Mustafa Mavi, geçen yıldan itibaren üreticilere ata tohumu dağıttıklarını söyledi. Vatandaşların ata tohumuna ilgi gösterdiğini ifade eden Mavi, 'Geleneksel tohumlarımızı yaymaya çalışıyoruz.' dedi. Ata tohumu dağıtım törenine, AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı ve muhtarlar da katıldı.

 • Vietnam'da tarihin en büyük banka dolandırıcılığı davası sonuçlandı
  17:46 Vietnam'da tarihin en büyük banka dolandırıcılığı davası sonuçlandı

  Ho Şi Minh City'deki sömürge döneminden kalma ihtişamlı mahkeme binasında büyük bir olay yaşandı. 67 yaşındaki emlakçı ve inşaatçı Truong My Lan, 44 milyar dolar kredi almak suçundan ölüm cezasına çarptırıldı. Davada 2700 kişinin ifadesi alındı ve 85 kişi suçlu bulundu. Truong My Lan'ın kocası ve yeğeni de hapis cezası aldı. Bu olay, Vietnam'da beyaz yaka suçlardan ölüm cezası verilen nadir kadınlardan biri oldu.

 • Edirne'de Tava Ciğer İçin Uzun Kuyruklar Oluştu
  17:36 Edirne'de Tava Ciğer İçin Uzun Kuyruklar Oluştu

  Edirne'de yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilerin akınına uğradı. Kentin meşhur lezzeti tava ciğer yemek isteyen yüzlerce vatandaş metrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Turistler saatlerce sıra beklemeye razı olurken, ciğerciler zorlu bir süreç yaşadı.


Advertisement