Borusan Holding Ceo'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan Özür Dileriz - Son Dakika
Ekonomi

Borusan Holding Ceo'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan Özür Dileriz

Borusan Holding Ceo\'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan Özür Dileriz

Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, "Başörtülü binince BMW bozuluyor" iddialarına ilişkin olarak, Borusan Otomotiv yönetiminin, ÖTV artışları sonrasında mevcut iş hacminin daralması nedeniyle yüzde 40 oranında bütçe kısıtlamasına gitme kararı aldığını, bunun neticesinde bütçe nedeni ile sponsorluk görüşmelerinin sonlandırıldığının rallici sporculara yazıyı ile bildirildiğini söyledi Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, "Başörtülü binince BMW bozuluyor" iddialarına ilişkin olarak, Borusan Otomotiv yönetiminin, ÖTV artışları sonrasında mevcut iş hacminin daralması nedeniyle yüzde 40 oranında bütçe kısıtlamasına gitme kararı aldığını, bunun neticesinde bütçe nedeni ile sponsorluk görüşmelerinin sonlandırıldığının rallici sporculara yazıyı ile bildirildiğini söyledi.

02.01.2012 16:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, "Başörtülü binince BMW bozuluyor" iddialarına ilişkin olarak, Borusan Otomotiv yönetiminin, ÖTV artışları sonrasında mevcut iş hacminin daralması nedeniyle yüzde 40 oranında bütçe kısıtlamasına gitme kararı aldığını, bunun neticesinde bütçe nedeni ile sponsorluk görüşmelerinin sonlandırıldığının rallici sporculara yazıyı ile bildirildiğini söyledi Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, "Başörtülü binince BMW bozuluyor" iddialarına ilişkin olarak, Borusan Otomotiv yönetiminin, ÖTV artışları sonrasında mevcut iş hacminin daralması nedeniyle yüzde 40 oranında bütçe kısıtlamasına gitme kararı aldığını, bunun neticesinde bütçe nedeni ile sponsorluk görüşmelerinin sonlandırıldığının rallici sporculara yazıyı ile bildirildiğini söyledi.

Geçen hafta gündeme gelen, "Başörtülü binince BMW bozuluyor" iddialarına ilişkin olarak bir basın toplantısı düzenleyen Uğur, konuyla ilgili dün bazı ulusal gazetelerde ilanlarının yayınlandığını, orada da haklarında ileri sürülen "ayrımcılık" suçlamasını kabul etmeyeceklerini ifade ettiklerini söyledi.

Bu konuyla ilgili kamuoyunu dinlediklerini belirten Uğur, haberlerde, köşe yazılarında, okuyucu yorumlarında, sosyal medyada, Borusan hakkında birçok olumsuz, bazıları ise kelime oyunu ile ahlak sınırlarını aşan mesajların yer aldığını söyledi. Herkesin fikrini beyan ettiğini söyleyen Uğur, "Bazen insanların en doğal hakları olan ifade özgürlüklerini kullanırken adil ve doğru olmak görevlerini ihmal edebildiklerini de gözlemledik" dedi.

-"BU MESLEKİ BİR HATADIR, ÖZÜR DİLERİZ"-

Uğur, kamuoyunu dinlerken diğer taraftan sponsorluk görüşme süreci hakkında bilgi aldıklarını, Borusan Otomotiv bünyesindeki yazışmalara, tanıklıklara kadar ayrıntılı ve titiz bir araştırma yaptıklarını açıklayarak, bu bulguları şöyle açıkladı:

"Birincisi değerli sporcu arkadaşlarımızla yürütülen sponsorluk görüşmeleri kötü yönetilmiştir. Görüşmeler çeşitli faktörlerin etkisiyle gereksiz yere uzamıştır. Nihai kararımızın zamanlamasının ve marka müdürünün bazı açıklamalarının da etkisi ile görüşmelerin sonlanması gerekçesi yoruma açık hale gelmiştir. Sonuçta milli ralli sporcuları zor durumda kalmışlardır. İkincisi, marka müdürü çalışanımız Borusan'ın çalışma ilkelerini hiçbir şekilde temsil etmeyen gerek informel ortamda kullandığı bazı ifadeler, gerekse verdiği beyanatın içeriğiyle net bir biçimde hata yapmıştır. Bu mesleki bir hatadır. Bu hatası nedeniyle kendisi, iş akdini feshetmemize gerek kalmadan istifa etmiştir. Ancak herkes tarafından açıkça bilinmesini isteriz ki, onun bu hatası bizim kurumsal sorumluğumuzu hiçbir şekilde ortadan kaldırmamaktadır. Bu nedenle, siz değerli basın mensuplarının tanıklığında, hangi dil, din, ırk, inanç, giyim ve yaşam tarzında olursa olsun tüm vatandaşlarımızdan içtenlikle özür dileriz. Tersi bir yaklaşımın Borusan tarafından benimsenmesi, kurumumuzun geçmişine, etik değerlerine ve sosyal sorumluluk anlayışına aykırıdır."

-"ÖTV SONRASI İŞ HACMİ DARALINCA YÜZDE 40 BÜTÇE KISINTISINA GİTTİK, SPONSORLUK DA İPTAL EDİLDİ"-

Borusan Otomotiv'in MINI markası adına rallici Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney ile bir sponsorluk sözleşmesi imzaladığı, ayrıca kendisinin başörtülü gazeteci Merve Sena Kılıç ile bir televizyon kanalında program yapmasından dolayı MINI markasının imajına ters düştüğü, bu nedenle sözleşmenin kendileri tarafından iptal edildiğinin iddia edildiğine işaret eden Uğur, Borusan açısından gerçekleşen durumu ise şu şekilde açıkladı:

"Bu iki başarılı sporcumuz ile sponsorluk görüşmeleri 2011'in ilkbahar aylarında başlatılmıştır. Ağustos 2011'de belirli bir meblağ ve 1 yıl süre ile şahsi kullanımlarına tahsis edilecek 2 araç üzerinde genel bir prensip mutabakatına varılmıştır. Ancak her iki tarafın da ilave bazı beklentilerinin ve sürecin tanımlanmasına yönelik ihtiyaçlarının daha net hale gelmesi Aralık ayına kadar sürmüştür. Sponsorluk görüşmeleri sırasında marka müdürü olan çalışanımızın, dini inançlar ve başörtüsünün "trendy ve tarafsız" olması gereken MINI markasının algısına olumsuz etkileri olabileceği yönünde ifadesi olmuştur. Aralık'ın ikinci yarısında Borusan Otomotiv yönetimi, sektörde gündeme gelen vergi artışlarından sonra mevcut iş hacminin daralması nedeniyle yüzde 40 oranında bütçe kısıtlamasına gitme kararı almıştır. Bunun neticesinde aynı gün bütçe nedenleriyle rallici sporcularımıza sponsorluk görüşmelerinin sonlandırıldığı yazıyla bildirilmiştir."

-"BÜTÇE KISITLAMAMIZ DEĞİL, BAŞÖRTÜSÜ İLE SİYASET ARASINDA PARALELLİK KURULDU"-

Bu kararın devamında marka müdürlerinin bir gazetenin bu konudaki sorusuna yanıt verdiğini belirten Uğur, markanın tarafsız ve trendy konumunu kendi açısından yanlış değerlendirerek, kendileri için kesinlikle kabul edilemez bir yaklaşım içinde bulunduğunu, açıklamasının özünde başörtüsü ile siyaset arasında bir paralellik kurduğunu, sponsorluk sözleşmesinin gerçekleştirilmemesinin nedeni olarak bütçe kısıtlamasından ziyade, bu paralelliği işaret eden bir ifadede bulunduğunu, gazetenin de bunu haber yaptığını söyledi. Uğur, Otomobil Sevdası adlı televizyon programına, tüm diğer programlara olduğu gibi, Borusan Otomotiv tarafından hiç bir ayrımcılık yapılmadan düzenli olarak araç tahsisi yapıldığını, bundan sonra da yapılmaya devam edeceğini bildirdi.

-"BAĞNAZLIĞA İZİN VERMEYEN BİR KURULUŞUZ"-

Borusan Grubu'nun 66 yıllık tarihi, 4.2 milyar dolar cirosu, 5 bin 500 çalışanı, 800 milyon dolar ihracatı, yıllar içinde Türkiye için yarattığı katma değer ile Türkiye'ye mal olan bir kuruluş olduğunu belirten Uğur, sadece 2011 yılında Türkiye'de 300 milyon dolara yakın yatırımı gerçekleştirdiğini bildirdi. Bu kapsamda ticari bir kuruluş olduklarının altını çizen Uğur, "Siyasi parti veya sivil toplum kuruluşu değiliz. Bizim ana sorumluluğumuz doğru ticari kararlar almak ve müşterilerimize iyi hizmet vermektir. Borusan Grubu'nun, hissedarıyla, yöneticileriyle ve çalışanlarıyla, kurumsal politikaları doğrultusunda, bilerek ve isteyerek herhangi bir konuda, hem de toplumumuzun en çok uzlaşı ihtiyacı içinde olduğu çok hassas bir konuda ayrımcılık yapması, taraf tutması, demokratik davranmaması kesinlikle mümkün değildir. Borusan Türk toplumunun tümüne inanmış, onlara hizmet ve ürünler götürerek bu ülkeye katma değer yaratmak için çalışan, hiçbir şekilde ayrımcılığa veya bağnazlığa kendi içinde izin vermeyen bir kuruluştur ve böyle kalmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

-"3 BMW SİPARİŞİ İPTAL EDİLDİ"-

Soruları da yanıtlayan Uğur, bu durumun bir yol kazası olduğunu düşündüğünü belirterek, "Bunun bir daha olmaması için gerekli tedbirleri alıp, yolumuza devam edeceğiz. Yeni bir yol kazası olmaması için ne yapmak gerekiyorsa onu yapacağız" dedi. Uğur, konunun gündeme gelmesinin ardından ikisi İstanbul İstinye'de, biri Adana'da olmak üzere toplam üç BMW siparişinin iptal edildiğini açıkladı. - İstanbul

Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Borusan Holding Ceo'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan Özür Dileriz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kayseri'de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton tohum dağıtıldı
  23:17 Kayseri'de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton tohum dağıtıldı

  Kayseri'de düzenlenen törende, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton sertifikalı nohut, aspir, yeşil mercimek, sorgum sudan ve kuru fasulye tohumu dağıtıldı. Kayseri'nin tarım ve hayvancılıkta önemli bir noktada yer aldığı belirtilirken, proje kapsamında son 4 yılda 8 bin ton muhtelif tohum dağıtımı gerçekleştiği ve 400 bin dekar alanın tarımsal üretime kazandırıldığı ifade edildi.

 • TİP İstanbul İl Örgütü, Asgari Ücret Artışı İçin Protesto Etti
  22:03 TİP İstanbul İl Örgütü, Asgari Ücret Artışı İçin Protesto Etti

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul İl Örgütü, hükümete gönderdiği açık mektupta asgari ücretin yılda bir kez artmasını isteyen Merkez Bankası Başkanı ve bu yıl asgari ücrete ikinci bir zam yapılmayacağını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ı Merkez Bankası önünde düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti. TİP üyeleri, Merkez Bankası Başkanı'nın hemen görevden alınmasını istedi.

 • Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde Ayarlama ve Başlatma Safhası Başladı
  19:56 Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde Ayarlama ve Başlatma Safhası Başladı

  Akkuyu Nükleer AŞ Üretim ve İnşaat Organizasyon Direktör Yardımcısı Denis Radchenko, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) ayarlama ve başlatma safhasının santralin ömrü için çok önemli bir aşama olduğunu belirtti. Radchenko, birinci ünitede nükleerle ilgili binalarda ana inşaat çalışmalarının tamamlandığını ve şu anda ayarlama ve başlatma çalışmalarına kapsamlı olarak başladıklarını söyledi. Kontrollerin ardından sıcak ve soğuk deneme aşamasına geçileceğini belirten Radchenko, bu yılın sonuna kadar birinci ünitede ilk test elektrik enerjisini elde etmeyi planladıklarını ifade etti.

 • Söğütlü OSB'de 40 firma ile sözleşme imzalandı
  19:34 Söğütlü OSB'de 40 firma ile sözleşme imzalandı

  Sakarya'nın Söğütlü ilçesinde kurulması planlanan karma organize sanayi bölgesinde yatırım yapmak isteyen 40 firma ile sözleşme yapıldı. Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ön tahsis protokol toplantısı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan yetkililer, yatırımcıların seçimi konusunda titiz davrandıklarını ve Söğütlü OSB'nin şehrin ihracat hedeflerine katkı sağlayacağını belirtti. Yeni OSB'nin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür edildi ve yatırımcı firmalarla ön sözleşme imzalandı.

 • Van TSO, 'K' Türü Yetki Belgesi Verme Yetkisini Tekrar Aldı
  19:19 Van TSO, 'K' Türü Yetki Belgesi Verme Yetkisini Tekrar Aldı

  Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necdet Takva, Van'da her türlü yük taşımacılığı yapanlara 'K' Türü yetki belgesi verme yetkisini tekrar kazandıklarını açıkladı. Uzun süren çalışmalar sonucunda yetkinin geri alınmasıyla Van TSO'nun itibarının geri kazanılacağı ve kullanıcıların işlemlerinin kolaylaşacağı belirtildi.

 • Türk Müteahhitler Birliği Başkanı: Türk müteahhitliği dünyada bir marka haline geldi
  19:13 Türk Müteahhitler Birliği Başkanı: Türk müteahhitliği dünyada bir marka haline geldi

  Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitliğinin dünyada bir marka haline geldiğini belirterek, Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde çalıştıklarını ve Sahra Altı Afrika bölgesindeki faaliyetlerini artırdıklarını söyledi. Türk müteahhitlik firmalarının mart sonu itibarıyla 136 ülkede, 507 milyar dolar tutarında 12 binin üzerinde proje üstlendiği ifade edildi.


Advertisement