Borusan Holding Ceo'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan Özür Dileriz - Son Dakika

Borusan Holding Ceo'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan Özür Dileriz

02.01.2012 16:05
Borusan Holding Ceo'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan Özür Dileriz

Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, "Başörtülü binince BMW bozuluyor" iddialarına ilişkin olarak, Borusan Otomotiv yönetiminin, ÖTV artışları sonrasında mevcut iş hacminin daralması nedeniyle yüzde 40 oranında bütçe kısıtlamasına gitme kararı aldığını, bunun neticesinde bütçe nedeni ile sponsorluk görüşmelerinin sonlandırıldığının rallici sporculara yazıyı ile bildirildiğini söyledi Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, "Başörtülü binince BMW bozuluyor" iddialarına ilişkin olarak, Borusan Otomotiv yönetiminin, ÖTV artışları sonrasında mevcut iş hacminin daralması nedeniyle yüzde 40 oranında bütçe kısıtlamasına gitme kararı aldığını, bunun neticesinde bütçe nedeni ile sponsorluk görüşmelerinin sonlandırıldığının rallici sporculara yazıyı ile bildirildiğini söyledi.

Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, "Başörtülü binince BMW bozuluyor" iddialarına ilişkin olarak, Borusan Otomotiv yönetiminin, ÖTV artışları sonrasında mevcut iş hacminin daralması nedeniyle yüzde 40 oranında bütçe kısıtlamasına gitme kararı aldığını, bunun neticesinde bütçe nedeni ile sponsorluk görüşmelerinin sonlandırıldığının rallici sporculara yazıyı ile bildirildiğini söyledi Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, "Başörtülü binince BMW bozuluyor" iddialarına ilişkin olarak, Borusan Otomotiv yönetiminin, ÖTV artışları sonrasında mevcut iş hacminin daralması nedeniyle yüzde 40 oranında bütçe kısıtlamasına gitme kararı aldığını, bunun neticesinde bütçe nedeni ile sponsorluk görüşmelerinin sonlandırıldığının rallici sporculara yazıyı ile bildirildiğini söyledi.

Geçen hafta gündeme gelen, "Başörtülü binince BMW bozuluyor" iddialarına ilişkin olarak bir basın toplantısı düzenleyen Uğur, konuyla ilgili dün bazı ulusal gazetelerde ilanlarının yayınlandığını, orada da haklarında ileri sürülen "ayrımcılık" suçlamasını kabul etmeyeceklerini ifade ettiklerini söyledi.

Bu konuyla ilgili kamuoyunu dinlediklerini belirten Uğur, haberlerde, köşe yazılarında, okuyucu yorumlarında, sosyal medyada, Borusan hakkında birçok olumsuz, bazıları ise kelime oyunu ile ahlak sınırlarını aşan mesajların yer aldığını söyledi. Herkesin fikrini beyan ettiğini söyleyen Uğur, "Bazen insanların en doğal hakları olan ifade özgürlüklerini kullanırken adil ve doğru olmak görevlerini ihmal edebildiklerini de gözlemledik" dedi.

-"BU MESLEKİ BİR HATADIR, ÖZÜR DİLERİZ"-

Uğur, kamuoyunu dinlerken diğer taraftan sponsorluk görüşme süreci hakkında bilgi aldıklarını, Borusan Otomotiv bünyesindeki yazışmalara, tanıklıklara kadar ayrıntılı ve titiz bir araştırma yaptıklarını açıklayarak, bu bulguları şöyle açıkladı:

"Birincisi değerli sporcu arkadaşlarımızla yürütülen sponsorluk görüşmeleri kötü yönetilmiştir. Görüşmeler çeşitli faktörlerin etkisiyle gereksiz yere uzamıştır. Nihai kararımızın zamanlamasının ve marka müdürünün bazı açıklamalarının da etkisi ile görüşmelerin sonlanması gerekçesi yoruma açık hale gelmiştir. Sonuçta milli ralli sporcuları zor durumda kalmışlardır. İkincisi, marka müdürü çalışanımız Borusan'ın çalışma ilkelerini hiçbir şekilde temsil etmeyen gerek informel ortamda kullandığı bazı ifadeler, gerekse verdiği beyanatın içeriğiyle net bir biçimde hata yapmıştır. Bu mesleki bir hatadır. Bu hatası nedeniyle kendisi, iş akdini feshetmemize gerek kalmadan istifa etmiştir. Ancak herkes tarafından açıkça bilinmesini isteriz ki, onun bu hatası bizim kurumsal sorumluğumuzu hiçbir şekilde ortadan kaldırmamaktadır. Bu nedenle, siz değerli basın mensuplarının tanıklığında, hangi dil, din, ırk, inanç, giyim ve yaşam tarzında olursa olsun tüm vatandaşlarımızdan içtenlikle özür dileriz. Tersi bir yaklaşımın Borusan tarafından benimsenmesi, kurumumuzun geçmişine, etik değerlerine ve sosyal sorumluluk anlayışına aykırıdır."

-"ÖTV SONRASI İŞ HACMİ DARALINCA YÜZDE 40 BÜTÇE KISINTISINA GİTTİK, SPONSORLUK DA İPTAL EDİLDİ"-

Borusan Otomotiv'in MINI markası adına rallici Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney ile bir sponsorluk sözleşmesi imzaladığı, ayrıca kendisinin başörtülü gazeteci Merve Sena Kılıç ile bir televizyon kanalında program yapmasından dolayı MINI markasının imajına ters düştüğü, bu nedenle sözleşmenin kendileri tarafından iptal edildiğinin iddia edildiğine işaret eden Uğur, Borusan açısından gerçekleşen durumu ise şu şekilde açıkladı:

"Bu iki başarılı sporcumuz ile sponsorluk görüşmeleri 2011'in ilkbahar aylarında başlatılmıştır. Ağustos 2011'de belirli bir meblağ ve 1 yıl süre ile şahsi kullanımlarına tahsis edilecek 2 araç üzerinde genel bir prensip mutabakatına varılmıştır. Ancak her iki tarafın da ilave bazı beklentilerinin ve sürecin tanımlanmasına yönelik ihtiyaçlarının daha net hale gelmesi Aralık ayına kadar sürmüştür. Sponsorluk görüşmeleri sırasında marka müdürü olan çalışanımızın, dini inançlar ve başörtüsünün "trendy ve tarafsız" olması gereken MINI markasının algısına olumsuz etkileri olabileceği yönünde ifadesi olmuştur. Aralık'ın ikinci yarısında Borusan Otomotiv yönetimi, sektörde gündeme gelen vergi artışlarından sonra mevcut iş hacminin daralması nedeniyle yüzde 40 oranında bütçe kısıtlamasına gitme kararı almıştır. Bunun neticesinde aynı gün bütçe nedenleriyle rallici sporcularımıza sponsorluk görüşmelerinin sonlandırıldığı yazıyla bildirilmiştir."

-"BÜTÇE KISITLAMAMIZ DEĞİL, BAŞÖRTÜSÜ İLE SİYASET ARASINDA PARALELLİK KURULDU"-

Bu kararın devamında marka müdürlerinin bir gazetenin bu konudaki sorusuna yanıt verdiğini belirten Uğur, markanın tarafsız ve trendy konumunu kendi açısından yanlış değerlendirerek, kendileri için kesinlikle kabul edilemez bir yaklaşım içinde bulunduğunu, açıklamasının özünde başörtüsü ile siyaset arasında bir paralellik kurduğunu, sponsorluk sözleşmesinin gerçekleştirilmemesinin nedeni olarak bütçe kısıtlamasından ziyade, bu paralelliği işaret eden bir ifadede bulunduğunu, gazetenin de bunu haber yaptığını söyledi. Uğur, Otomobil Sevdası adlı televizyon programına, tüm diğer programlara olduğu gibi, Borusan Otomotiv tarafından hiç bir ayrımcılık yapılmadan düzenli olarak araç tahsisi yapıldığını, bundan sonra da yapılmaya devam edeceğini bildirdi.

-"BAĞNAZLIĞA İZİN VERMEYEN BİR KURULUŞUZ"-

Borusan Grubu'nun 66 yıllık tarihi, 4.2 milyar dolar cirosu, 5 bin 500 çalışanı, 800 milyon dolar ihracatı, yıllar içinde Türkiye için yarattığı katma değer ile Türkiye'ye mal olan bir kuruluş olduğunu belirten Uğur, sadece 2011 yılında Türkiye'de 300 milyon dolara yakın yatırımı gerçekleştirdiğini bildirdi. Bu kapsamda ticari bir kuruluş olduklarının altını çizen Uğur, "Siyasi parti veya sivil toplum kuruluşu değiliz. Bizim ana sorumluluğumuz doğru ticari kararlar almak ve müşterilerimize iyi hizmet vermektir. Borusan Grubu'nun, hissedarıyla, yöneticileriyle ve çalışanlarıyla, kurumsal politikaları doğrultusunda, bilerek ve isteyerek herhangi bir konuda, hem de toplumumuzun en çok uzlaşı ihtiyacı içinde olduğu çok hassas bir konuda ayrımcılık yapması, taraf tutması, demokratik davranmaması kesinlikle mümkün değildir. Borusan Türk toplumunun tümüne inanmış, onlara hizmet ve ürünler götürerek bu ülkeye katma değer yaratmak için çalışan, hiçbir şekilde ayrımcılığa veya bağnazlığa kendi içinde izin vermeyen bir kuruluştur ve böyle kalmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

-"3 BMW SİPARİŞİ İPTAL EDİLDİ"-

Soruları da yanıtlayan Uğur, bu durumun bir yol kazası olduğunu düşündüğünü belirterek, "Bunun bir daha olmaması için gerekli tedbirleri alıp, yolumuza devam edeceğiz. Yeni bir yol kazası olmaması için ne yapmak gerekiyorsa onu yapacağız" dedi. Uğur, konunun gündeme gelmesinin ardından ikisi İstanbul İstinye'de, biri Adana'da olmak üzere toplam üç BMW siparişinin iptal edildiğini açıkladı. - İstanbul

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
BBP Genel Başkanı Destici İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında konuştu Açıklaması BBP Genel Başkanı Destici İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında konuştu Açıklaması Dünya Su Gününde barajlardaki son durum Dünya Su Gününde barajlardaki son durum Et ve Süt Kurumu'nun İthalat Kararını Değerlendiren Kasaplar Odası Başkanı Yalçındağ: 'Devlet Bana Maaş Karşılığında Bu Görevi Verseydi Ben Et İthal... Et ve Süt Kurumu'nun İthalat Kararını Değerlendiren Kasaplar Odası Başkanı Yalçındağ: 'Devlet Bana Maaş Karşılığında Bu Görevi Verseydi Ben Et İthal...

Son Dakika Ekonomi Borusan Holding Ceo'su Uğur: Tüm Vatandaşlarımızdan Özür Dileriz - Son Dakika


Advertisement