1 liralık bozuk paranın 3 lira karşılığında üretildiği iddialarına yanıt geldi - Son Dakika

1 liralık bozuk paranın 3 lira karşılığında üretildiği iddialarına yanıt geldi

27.11.2022 15:58

Son günlerde kamuoyunda dolaşan 1 liralık bozuk paranın üretim değerinin 3 lira olduğu iddialarına ilişkin açıklama yayımlayan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, söz konusu iddiaların kesinlikle gerçek dışı olduğunu ifade etti.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada son günlerde tedavüldeki Türkiye Cumhuriyetinin madeni paralarıyla ilgili gerçeklikten uzak ve mesnetsiz birtakım iddialar ile kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini önlemek amacıyla bir duyuru yapılmasının zaruri görüldüğü aktarıldı.

YÜKSEK GÜVENLİK ALAŞIMI İÇEREN METALLERDEN OLUŞUYOR

Darphanenin Türkiye'nin madeni para ihtiyacını arz ve talebi dengeleyecek şekilde sorunsuz ve kesintisiz olarak sürdürdüğü belirtilen açıklamada darphane tarafından üretilen madeni paraların yüksek güvenlik alaşımı içeren metallerden oluştuğu bildirildi.

"KÜRESEL ÇAPTAKİ DALGALANMAYA MARUZ KALIYOR"

Madeni alaşımda kullanılan bakır, çinko ve nikel fiyatlarının küresel çapta yüksek bir dalgalanmaya maruz kaldığı, bu durumun dünyadaki tüm madeni paraların üretimi üzerinde olumsuz etki oluşturduğu ve piyasaların tekrar dengeye oturmasıyla madeni para üretim maliyeti ile nominal değerlerin tekrar dengelendiği kaydedildi.

"1 TL'NİN 3 TL'YE ÜRETİLDİĞİ İDDİASI KESİNLİKLE YALAN"

Bu çerçevede son günlerde kamuoyunda ifade edildiği üzere 1 TL'nin üretim değerinin 3 TL olduğu beyanının kesinlikle yalan ve gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bu tür asılsız beyanlar dikkate alınmamalıdır. Ayrıca üretimi yapılan madeni paraların ne şekilde üretileceği ve nasıl üretileceği konuları 1264 Sayılı Kanun ile düzenleme altına alınmıştır. Ayrıca madeni paralar, 32 Sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Tebliği ile de korunmaktadır. Bu paraların içindeki değişik türdeki metal alaşımları elde etmek için eritmeye kalkanlar ciddi cezai şartlarla karşı karşıya kalacaklardır."

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Özcan Purçu: Yeni Evim Projesi ile Orta Gelirli Bir Ailenin Ev Alması İmkansızdır Özcan Purçu: Yeni Evim Projesi ile Orta Gelirli Bir Ailenin Ev Alması İmkansızdır Yaklaşık 140 yıllık nüfus belgelerini 'sarraf titizliğiyle' dijital ortama taşıyorlar Yaklaşık 140 yıllık nüfus belgelerini 'sarraf titizliğiyle' dijital ortama taşıyorlar İYİ Partili Kabukcuoğlu: 'Çocuklar için yeni koruma kontrol mekanizmasına ihtiyaç var' İYİ Partili Kabukcuoğlu: 'Çocuklar için yeni koruma kontrol mekanizmasına ihtiyaç var'

Son Dakika Ekonomi 1 liralık bozuk paranın 3 lira karşılığında üretildiği iddialarına yanıt geldi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement