Batman'da çiftçilere mercimek tohumu dağıtıldı - Son Dakika

Batman'da çiftçilere mercimek tohumu dağıtıldı

22.10.2021 17:09

Batman'da çiftçilere mercimek tohumu dağıtıldı 2021 Yılı Tarımsal Üretimin Artırılması Projesi kapsamında Batman'da 250 çiftçiye toplam 109 ton 950 kilogram mercimek tohumu dağıtıldı.

Batman'da çiftçilere mercimek tohumu dağıtıldı

BATMAN - 2021 Yılı Tarımsal Üretimin Artırılması Projesi kapsamında Batman'da 250 çiftçiye toplam 109 ton 950 kilogram mercimek tohumu dağıtıldı.

2021 yılı tarımsal üretimin artırılması projesi kapsamında Batman'da 250 çiftçiye 109 ton 950 kilogram mercimek tohumu dağıtıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından Batman'a tahsis edilen ve proje tutarı 1 milyon 300 bin TL olan 109 ton 950 kg mercimek tohumu Batman'da 250 çiftçiye dağıtıldı. Yüzde 25'i çiftçi katkısı ile uygulanan projede dağıtılan tohum ile 8 bin 500 dekar alanda kırmızı mercimek ekimi yapması sağlanacak. Proje kapsamında konuşan Batman Tarım İl Müdürü Mehmet Gün, "Batman'da özellikle ikinci senesidir bu bitkisel üretim genel müdürlüğümüzün. Özellikle kırmızı mercimek yetiştiriciliği ve geliştirilmesi projesi kapsamında ikinci bir etkinliğimiz. Bu projemiz özellikle de bu kuraklıkta gösterdi. Kuraklığa dayanıklı ürünlerin hem illerde geliştirilmesi hem de bu çok kıymetli olan ürünü özellikle de ürünlerle buluşmayan tarım durumundaki arazilerin değerlendirilmesi bunun yanında da yıllarca hem miras konusunda hem de çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptıramayan üreticilerimizin bundan faydalanması için geliştirilen bir projedir. Bu proje ile özellikle de şu an bize bu projede tekabül eden 110 ton gibi kırmızı mercimek bu projede Batmanımıza kazandırdık. Bunu da özellikle ekim alanına göre arkadaşlarımız dağılım yaptı. Özellikle de başta en çok ekim yapan ilçelerimiz Beşiri, Kozluk, Gercüş ve merkez öyle dağılım yaptık. Ben Tarım İl Müdürü olarak şu anda özellikle kırmızı mercimek yetiştiriciliği yapan bütün üreticilerimizin faydalanmasını isterdik. Ama şu anda çıkan proje bu kadar. Bu proje çerçevesinde de özellikle risk atıl durumundaki arazilerde değerlendirilmesi. Bunun yanında da itilafı mirastan dolayı farklı bir şekilde olan arazilerini ekmeyen çiftçilerimiz ve özellikle de kadın çiftçilerimize öncelik verilerek böyle bir dağılım gerçekleştirdik. Bu kırmızı mercimeğin hem ilimizde hem de siz üreticilerimize bereket getirmesini diliyorum" dedi.

2021 Yılı Tarımsal Üretimin Artırılması Projesi kapsamında kırmızı mercimek alan Çiftçi Ahmet Orhan "Şimdi bu projede emeği geçen başta tarım müdürümüz ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bu proje sayesinde belki sadece 40-50 dönem ekebiliriz. Onun dışında fiyat pahalılığı yüzünden gerçekten çok zor durumdaydık. Sağ olsun, gerçekten Allah razı olsun herkesten. Bu durumda belki alabildiğimiz miktar kadar tarla ekeceğiz. Onun dışında biraz zor, herkese teşekkür ederiz" diye konuştu.

Batman'a Bağlı Doruca köyünde çiftçilik yapan Mustafa Ergül ise "Doruca köyünde kalıyorum. 110 dönüm arazim var tarım ve orman il müdürlüğüne teşekkür ederim. 100 dönüm ekeceğim" şeklinde konuştu.

Batman'da çiftçilere mercimek tohumu dağıtıldı
Batman'da çiftçilere mercimek tohumu dağıtıldı
Batman'da çiftçilere mercimek tohumu dağıtıldı
Batman'da çiftçilere mercimek tohumu dağıtıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Batman'da çiftçilere mercimek tohumu dağıtıldı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Bayern Münih, Benfica'yı gol yağmuruna tuttu! İşte Şampiyonlar Ligi'nde bu gecenin sonuçları 01:18 Bayern Münih, Benfica'yı gol yağmuruna tuttu! İşte Şampiyonlar Ligi'nde bu gecenin sonuçları Fatih Aydın'ın iadesinde Fenerbahçeli taraftarın tepkisini toplayan ayrıntı! Rıdvan Dilmen sosyal medyadan çağrı yaptı 00:40 Fatih Aydın'ın iadesinde Fenerbahçeli taraftarın tepkisini toplayan ayrıntı! Rıdvan Dilmen sosyal medyadan çağrı yaptı Cem Yılmaz ve Enver Aysever sosyal medyada birbirlerine girdi! Birbirlerine söylemedikleri kalmadı 23:23 Cem Yılmaz ve Enver Aysever sosyal medyada birbirlerine girdi! Birbirlerine söylemedikleri kalmadı
Gizlilik kararı kaldırıldı, Reza Zarrab'ın ABD'de nasıl serbest kaldığı belli oldu 22:15 Gizlilik kararı kaldırıldı, Reza Zarrab'ın ABD'de nasıl serbest kaldığı belli oldu EYT'li, asgari ücretli ve dar gelirlilere müjde! Vatandaşlara nefes aldıracak düzenleme masada 18:26 EYT'li, asgari ücretli ve dar gelirlilere müjde! Vatandaşlara nefes aldıracak düzenleme masada Sarayburnu'nda Amerikan askerlerinin başına çuval geçirildi 18:05 Sarayburnu'nda Amerikan askerlerinin başına çuval geçirildi
16 yaşında anne olan kadın kızıyla yan yana geldi, görenler gözlerine inanamadı 17:24 16 yaşında anne olan kadın kızıyla yan yana geldi, görenler gözlerine inanamadı AK Parti 5. yargı paketini Meclis'e sundu! 54 maddeden oluşan teklifle birçok konu tarihe kavuşacak 16:15 AK Parti 5. yargı paketini Meclis'e sundu! 54 maddeden oluşan teklifle birçok konu tarihe kavuşacak
Advertisement