Ekonomist Prof. Dr. Öngel'den 'ilk çeyrek' değerlendirmesi - Son Dakika
Ekonomi

Ekonomist Prof. Dr. Öngel'den 'ilk çeyrek' değerlendirmesi

Ekonomist Prof. Dr. Öngel\'den \'ilk çeyrek\' değerlendirmesi

Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, Türkiye ekonomisinin ilk çeyreğini değerlendirdi, yıl sonu öngörülerini paylaştı.

15.03.2023 16:02  Güncelleme: 16:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, Türkiye ekonomisinin ilk çeyreğini değerlendirdi, yıl sonu öngörülerini paylaştı.

Genel seçim tarihinin netleşmesi ve başkan adaylarının belirlenmesi ile birlikte seçimin Türkiye gündeminin en önemli gündemi olduğunu, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremin yaralarının sarılması ile birlikte düşünüldüğünde söz konusu iki önemli başlığın ekonomiyi de büyük oranda etkilediğini belirten Volkan Öngel, "Türkiye ekonomisinin mevcut ve seçime kadar olan kısa vadeli makroekonomik görünümü incelendiğinde yurt içi ve yurt dışındaki bazı gelişme ve bilgilere ağırlıklı olarak odaklanılacağı söylenebilir" dedi.

Kahramanmaraş depremlerinin ekonomiye etkilerini değerlendiren Beykent Üniversitesi'nden Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, "13.03.2023 itibari ile bakıldığında Kahramanmaraş merkezli depremin ekonomik maliyeti biraz daha değerlendirilebilir veriler üzerinden hesaplanmaya başlanmış durumda. Farklı hesaplamalar ve rakamlar söz konusu olsa da depremin oluşturduğu yıkım ve yeniden yapılanma maliyetinin 80-100 milyar dolar civarında olacağı (Gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık yüzde 10'u) görülmekte" diye konuştu.

Enflasyon tahmini

2023 yılının ilk yarısında depremin oluşturduğu ihtiyaç, seçim harcamaları, EYT ödemeleri gibi kalemler de olduğunu anlatan Prof. Dr. Volkan Öngel, "Finans ihtiyacının karşılanabilmesi için emisyonun arttırılması bir seçenek gibi dursa da bu tip bir seçenek enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskıları arttıracak ve hızlı düşüş eğilimini yavaşlatacaktır. TUİK verilerine göre TÜFE'deki (2003=100) değişim 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,15, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 10,00, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,18 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 71,83 olarak gerçekleşti. Mart ve Nisan aylarında da benzer şekilde gerçekleşecek enflasyon rakamları olması durumunda 2023 yıl sonu enflasyonun iyi ihtimalle yüzde 40'lı seviyelerde olması kaçınılmaz olabilir" şeklinde konuştu.

İhracat ve ithalat değerlendirmesi

Ticaret Bakanlığının açıkladığı geçici verilere göre 2023 yılının Şubat ayında ihracatın 18,6 milyar dolar, ithalatın ise 30,8 milyar dolar seviyesinde kaydedildiğini aktaran Öngel, "Şubat ayında dış ticaret açığı 12,2 milyar dolar seviyesinde gözlenmiştir. Ocak-Şubat dönemi ele alındığında ihracat, yüzde 1,5 oranında artarak 38 milyar 8 milyon dolar, İthalat ise yüzde 15,6 oranında artarak 64 milyar 439 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir" dedi.

Söz konusu rakamların ihracata dayalı büyümeyi etkileyebileceğini, ihracattaki artışa oranla çok yüksek miktardaki ithalat artışının dış ticaret açığını arttırıp zorunlu finansman ihtiyacını ortaya çıkarttığını söyleyen Öngel, "Bahsedilen süreç enflasyon ve yüksek dış ticaret açığı ile birlikte şahin duruşunu devam ettiren FED ve ECB gibi büyük merkez bankalarının kararlarına bağlı olarak döviz kurları üzerinde yukarı yönlü bir baskıyı ortaya çıkarabilir. Böyle bir durumda Merkez Bankasının net rezerv pozisyonu da göz önüne alındığında dövizde ortaya çıkabilecek yükseliş ile mücadele etmek zor olacaktır" dedi.

"Altın güvenli liman olma özelliğini yine koruyacak gibi gözüküyor"

Deprem bölgesinde ortaya çıkan yeniden yapılanma ve depreme karşı koruma önlemleri ile birlikte ortaya çıkacak kamu harcamalarının, inşaat sektörü ve bağlı sektörler başta olmak üzere ekonomik canlanmayı beraberinde getireceğini söyleyen Öngel, "Çarpan etkisi göz önüne alındığında kendinden kat ve kat fazla ekonomik yansıması olacak harcamalar ile birlikte özellikle 2023 yılının 2. yarısında büyüme üzerinde olumlu etkileri görmek mümkün olacaktır. Dünya Bankası tarafından Ocak ayında aşağı yönlü revize edilerek yüzde 2,7 olacağı ön görülen büyüme rakamının yüzde 4 seviyelerinde gerçekleştiği izlenebilir. Tabii bu şekilde bir ekonomik canlılık geçen hafta tek haneli olarak ilan edilen işsizlik rakamlarının benzer seviyede kalmasına da yardımcı olacaktır" ifadelerinde bulundu. Ekonomik gelişmeler içerisinde altının bu yıl da güvenli liman olma özelliğini koruyacağını aktaran Öngel, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

"Yatırım ortamı ve finansal enstrümanlar açısından değerlendirme yapıldığında ise özellikle ABD'de gerçekleşen Silicon Valley Bankası iflasının ardından 2023 yılı için Borsa İstanbul'un 2022 yılı gibi olmasa da getiri şansı olan alan olduğu söylenebilir. Özellikle yurtdışı gelişmelerden çokça etkilenen altında güvenli liman olma özelliğini yine koruyacak gibi gözüküyor. Diğer yandan yeni bir stable coin krizi yaşayan kripto para piyasasının kısa vadede toparlanması mümkün gözükmezken, seçim sonuçlarının netleşeceği güne kadar mevduat tarafında da negatif faiz politikası devam edecektir." - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Ekonomist Prof. Dr. Öngel'den 'ilk çeyrek' değerlendirmesi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Standart Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi
  16:34 Standart Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

  Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 2 milyon 290 bin liraya çıktı. Altın piyasasında en düşük 2 milyon 135 bin lirayı, en yüksek 2 milyon 295 bin lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, gün sonunda yüzde 6,5 artışla 2 milyon 290 bin lira oldu. Standart altının kilogram fiyatı dün günü 2 milyon 150 bin liradan tamamlamıştı. KMKTP'de altında toplam işlem hacmi 6 milyar 32 milyon 930 bin 583,31 lira, işlem miktarı ise 2.771,08 kilogram oldu. Tüm metallerde toplam işlem hacmi ise 6 milyar 153 milyon 594 bin 982,11 lira düzeyinde gerçekleşti. Altın borsasında bugün en fazla işlem yapan kurumlar, Ahlatcı Döviz, Uğuras Kıymetli Madenler, VakıfBank, Ahlatcı Metal Rafineri ve Zirve Değerli Madenler olarak sıralandı.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Kadınların İş Gücüne Katılımı Milli Geliri Artırır
  16:31 Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Kadınların İş Gücüne Katılımı Milli Geliri Artırır

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 66 olan OECD ortalamasına çıkması halinde milli gelirin yüzde 20 artacağını belirtti. Şimşek, kadınların iş gücüne ve iş hayatına katılımını teşvik edecek her türlü adımın arkasında olduklarını söyledi. Ayrıca, kadınların finansal okuryazarlığının artmasıyla iş gücüne katılımının da artacağını vurguladı.

 • Çin 2024 ekonomi hedeflerini açıkladı: Uzmanlar ülkenin karşı karşıya olduğu sorunlar için ne diyor?
  16:27 Çin 2024 ekonomi hedeflerini açıkladı: Uzmanlar ülkenin karşı karşıya olduğu sorunlar için ne diyor?

  Çin, zayıflayan ekonomisini güçlendirmeyi amaçlayan bir dizi adımı açıkladı ve 2024 için de yüzde 5 civarında 'iddialı' bir büyüme hedefi belirledi.

 • Yandex Reklam Ağı, DeFacto'nun reklam başarısında kritik bir rol oynadı
  16:19 Yandex Reklam Ağı, DeFacto'nun reklam başarısında kritik bir rol oynadı

  Yandex Reklam Ağı, Türkiye'nin önde gelen giyim markalarından DeFacto ile olan iş birliğini genişleterek, etkili pazarlama ve performans analizi için yeni araçlar sunmaya başladı. Yapay zeka destekli hedefleme konusundaki uzmanlığıyla DeFacto'nun reklam başarısında kritik bir rol oynadı. İş birliği sonucunda elde edilen verimli sonuçlar, DeFacto'nun satışlarını artırdı ve gelirlerinde önemli bir artış sağladı.

 • Aydın'daki Kuru Meyve Sektörü Zirveye Ulaştı
  16:17 Aydın'daki Kuru Meyve Sektörü Zirveye Ulaştı

  Aydın'da önemli tarım ürünleri arasında yer alan kuru meyve sektörü, Şubat ayında 88 milyon dolarlık ihracat performansıyla zirveye çıktı. Aydın'ın en kaliteli incirlerinin yetiştiği kuru incir ihracatı da her geçen gün artış gösteriyor. Kuru meyve ihracatının büyük bir kısmını oluşturan Aydın, Ocak ayında 73,1 milyon dolar olan ihracatını Şubat ayında 88,1 milyon dolara yükseltti. Ayrıca Aydın'da madencilik sektörü 15 milyon dolar, otomotiv endüstrisi ise 12 milyon dolarlık ihracata imza attı. Zeytin ve zeytinyağı ihracatında ise 2024 yılında beklenen düşüşler gerçekleşmedi ve Şubat ayında 62,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti.

 • Adana'da Su Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
  16:13 Adana'da Su Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

  Adana'da kentteki su yönetimiyle ilgili konuların ele alındığı 'Su Kurulu Toplantısı' düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Afire Sever, toplantıda havza bazında yönetim planları hazırladıklarını ve su kaynaklarının verimli kullanılmasının önemine değindi.

 • Eskişehir Nüfusu ve Göç Durumu
  16:12 Eskişehir Nüfusu ve Göç Durumu

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre, Eskişehir'in nüfusu 2021 yılında 898 bin kişi, 2022 yılında 907 bin kişi ve 2023 yılında da 915 bin kişi olarak hesaplandı. Kentteki yıllık nüfus artış hızı ise 2020-2021 yılları arasında yüzde 10,7, 2021-2022 yılları arasında yüzde 9,1 ve 2022-2023 yılları arasında yüzde 9,7 olarak belirtildi. Ayrıca, Eskişehir'in 2022 yılında aldığı göç 37,3 bin kişi olurken, verdiği göç ise 29,8 bin kişi olarak hesaplandı. Buna göre kentte net göçün 7,5 bin kişi olduğu aktarıldı.

 • Yozgat'ta Yeni Doğan Kuzular Yetiştiricileri Mutlu Ediyor
  16:08 Yozgat'ta Yeni Doğan Kuzular Yetiştiricileri Mutlu Ediyor

  Yozgat'ta küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçiler, yeni doğan kuzuların mutluluğunu yaşarken sürülerini de büyütüyor. Yozgat'ın coğrafi yapısı ve elverişli alanları sayesinde hayvancılık önemli bir geçim kaynağı haline gelmiştir. Şubat ayıyla birlikte doğan kuzular, besicileri sevindirirken, hayvanların gelişimi için güneşe çıkarılıyor. Yozgat'ta hayvancılıkla uğraşan çiftçiler, koyunlarının doğumlarını heyecanla bekliyor ve bu işi aileleriyle birlikte yapıyorlar.

 • TÜBİTAK, Türkiye'yi deprem gerçeğine daha hazırlıklı hale getiriyor
  16:06 TÜBİTAK, Türkiye'yi deprem gerçeğine daha hazırlıklı hale getiriyor

  TÜBİTAK, deprem çalışmalarıyla Türkiye'yi daha hazırlıklı hale getirmek için çok boyutlu teknoloji çalışmalarını sürdürüyor. TÜBİTAK'ın Afet Yönetimi Programı çatısı altında geliştirdiği projeler arasında enkaz altında canlı tespit sistemleri, akıllı telefon enkaz arama sistemi ve afet risk izleme ve tahmin sistemi bulunuyor. Ayrıca, sismik tehlike ve hasar dağılım tahmini haritaları oluşturulması, sismolojik gözlem ağları kurulması ve deprem tehlikesinin belirlenmesi gibi çalışmalar da yürütülüyor.

 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Son 22 yılda 275 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik
  16:05 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Son 22 yılda 275 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Diyarbakır'da iş adamlarıyla bir araya gelerek yaptığı konuşmada, son 22 yılda ülkenin ulaşım ve iletişim altyapısına 275 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini belirtti.


Advertisement