EYT'li, asgari ücretli ve dar gelirlilere müjde! Vatandaşlara nefes aldıracak düzenleme masada - Son Dakika

EYT'li, asgari ücretli ve dar gelirlilere müjde! Vatandaşlara nefes aldıracak düzenleme masada

02.11.2021 18:25

Son dönemde artan enflasyondan etkilenen dar gelirlilerin üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması ve emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme yapılması planlanıyor. Buna göre; önlemler arasında dar gelirli ve dezavantajlı grupların gelirinin artırılması, 2 bin TL altında emekli maaşı kalmaması, asgari ücret artışları, alt gelir grubuna vergi destekleri sağlanması bulunuyor. Ayrıca EYT ile ilgili sigorta prim gün sayısını dolduranlar için bir düzenleme de masada.

Hükümet asgari ücret artışı, enflasyondan daha çok etkilenen dar gelirlilerin üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması ve emeklilikte yaşa takılanlara yönelik düzenlemeyi de içeren bir dizi çalışma başlattı.

VERGİ DESTEĞİ SAĞLANACAK

Reuters'a konuşan iki yetkiliden edinilen bilgiye göre, iktidarın çalıştığı önlemler arasında dar gelirli ve dezavantajlı grupların gelirinin artırılması, 2 bin TL altında emekli maaşı kalmaması, asgari ücret artışları, alt gelir grubuna vergi destekleri sağlanması yer alıyor. Yapılan çalışmanın sonucunda ortaya çıkacak maliyetlere göre hangi desteklerin sağlanacağına karar verilecek.

DAR GELİRLİNİN ÜZERİNDEKİ BASKI AZALTILMAK İSTENİYOR

Reuters'a bilgi veren yetkililer %20'ye ulaşan enflasyon nedeniyle daha çok etkilenen dar gelirli ve dezavantajlı grupların üzerindeki baskıların azaltılmasının hedeflendiğini belirttiler. Değerlendirilen önlemler arasında enflasyonun üzerinde asgari ücret artışı, dar gelirliler için enerji faturalarında destek sağlanması ve SGK ödeneklerinde memur maaş artışları da yer alacak.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA GELMEDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı konuya ilişkin yorum yapmadı.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) da ilk kez bir çalışmada yer alacak. Bir kereye mahsus olmak üzere, sigorta prim gün sayısını doldurup, emekli olmak için gerekli yaş süresini bekleyenler için, bir düzenleme değerlendirmeye alındı. Bekleme süresini 2-3 yıl düşürmeyi amaçlayan plana göre, prim gün sayısını tamamlayanlar veya şu anda emekli olmak için 56 yaşını bekleyenlere 2-3 yıllık bir avantaj sağlanması değerlendirilecek.

YORUMLAR (8)
  • Ümran : Kamu işçisinin bu yılın başından beri aldığı zam dan dolayı aldıkları brüt 5000tl nin üzerine çıkmıştır.bu yazdığım para taşerondan kamuya geçirilen asgari ücretli olup en düşük maaşlı olan gruba yapılan zamdır.bu grup daha 2022 yılının ilk altı ay yüzde sekiz ve enflasyon farkı alacak.özel sektör bu ülkenin sığınmacısı mıdır.siyasiler rezillikleriniz içinde boğuluyorsunuz haberiniz olsun istedim. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Ümran : Asgari ücret 2825tl değildir.imsanın gözünün içine baka baka yalan söylemesinin örneği dir bu.2557tl dir asgari ücret oda vergi dilimindeyken diliminde sahada azalır.Agi denilen tüm ücretlilere ödenen para eskinin KDV iadesidir aslında.ama nedense agi hep asgari ücretin içinde söylenir.sanki birtek asgari ücretlilere yapılan ekstra bir ödemeymiş gibi algı yapmışlar.asgari ücreti agisiz açıklayın diyenlere inat hep agi dahil açıklanır.hırsızlıktır bu. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Ekonomi EYT'li, asgari ücretli ve dar gelirlilere müjde! Vatandaşlara nefes aldıracak düzenleme masada - Son Dakika Ekonomi


Advertisement