Ing Bank Genel Müdürü: Oyunu Değiştiren Banka Olarak Akıllarda Yer Etmek İstiyoruz - Son Dakika
Ekonomi

Ing Bank Genel Müdürü: Oyunu Değiştiren Banka Olarak Akıllarda Yer Etmek İstiyoruz

Ing Bank Genel Müdürü: Oyunu Değiştiren Banka Olarak Akıllarda Yer Etmek İstiyoruz

ING Bank'ın bugüne kadar, sektörün çekimser kaldığı dönemlerde bile, yenilikçi ürünleriyle oyunu bozan, sektöre yön veren bir marka olmayı başardığını ifade eden ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, kısa vadede kardan feragat ederek uzun döneme...

25.11.2013 17:04

ING Bank'ın bugüne kadar, sektörün çekimser kaldığı dönemlerde bile, yenilikçi ürünleriyle oyunu bozan, sektöre yön veren bir marka olmayı başardığını ifade eden ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, kısa vadede kardan feragat ederek uzun döneme yayılan sürdürülebilir bankacılık anlayışını benimsediklerini söyledi.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Pınar Abay, bankacılık sektörünün yeni bir döneme girdiğini belirterek, "Biz bu yeni dönemde sesimizi daha da yükseltiyoruz. Sektörümüz açısından güçlü stratejilerin her zamankinden daha önemli olduğu bu dönemde, daha cesur davranarak, "eski köye yeni adet' getirmeye devam edeceğiz" dedi.

Abay, ING Bank'ın sorumlu bankacılık anlayışını tasarruf bankacılığının yanı sıra kredi süreçlerine de entegre ettiklerini belirterek, "Bu anlayışımızı bugün bir adım daha ileri taşıyarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun olarak doğru bir şekilde borçlanmasını sağlamak için tüketici kredilerinde herkese aynı faiz oranına son dedik" şeklinde konuştu.

-"OYUNUN KURALLARINI DEĞİŞTİREN BANKA"-

Kendilerinin müşterilerin güvenini, ihtiyaç duydukları her an yanlarında olarak, doğru ürün ve hizmetleri sunarak kazanmak istediklerini anlatan Abay, "Bunun için şeffaf ve açık davranıyoruz. Biz yeri geldiğinde kardan vazgeçen, tüm uygulamalarında "makul' olan ve "müşteri odaklı' bir bankayız. Çünkü, ING Bank denilince akla "adil, kolay çalışılan, oyunu değiştiren banka' gelmesini istiyoruz. Müşterilerimizin finansal geleceğini sağlıklı yönetmeleri için onlara destek oluyoruz. Bunların hepsini başarmak için odağımızı şeffaflık ve samimiyet üzerine kurgulamaktayız ve bu doğrultuda benzer uygulamalar geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.

-FİNANSAL BİLİNÇ YARATMAK-

ING Bank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun da konuşmasında, "Kredi risk skoru, finansal sicil olarak her noktada karşımıza çıkacak. Kredi başvurularında zaten bankalar kredi risk raporunuzu anında talep ediyor, ancak artık bunun ötesine gidilecek. Türkiye'de kredi risk raporu ve risk skoru ile bundan sonra yaşamaya alışmamız lazım. Öyle ki, önümüzdeki yıllarda ev kiralamak istediğinizde, ev sahibi, işe gireceğiniz zaman, işveren, ev-araba sigortası yaptıracağınız zaman, sigorta firması, sizden risk raporunuzu isteyebilir. Dünyadaki gidişat bu şekilde. Biz de ING Bank olarak kredi risk skoru kavramını gündeme taşıyarak finansal bilinç yaratılmasına önayak oluyoruz" dedi. Bu ürünün aynı zamanda müşterilerin doğru borçlanma konusunda bilinç düzeyini de artırmayı hedeflediğini belirten Uygun, kişinin gelirine göre, gerçekten ihtiyacı olduğu kadar veya ödeyebildiği kadar kredi vermeyi; ihtiyaç ve gelirlerine uygun ürünlere yönlendirmeyi istediklerini söyledi.

Uygun, risk bazlı fiyatlandırma döneminin başlamasıyla birlikte ilk dört gün içinde kullanılan yeni kredilerin yüzde 20'sinde 0.79 faiz oranlı kredi kullandırıldığını belirterek, "Herkese aynı oranda faiz oranı ile kredi vermek yerine borcuna sadık müşterilerimizin faiz oranını düşüyoruz. Kampanya başladığından bu yana geçen sürede şube satışlarının da yüzde 20 arttığına değinen Uygun bu seviyeyi yılsonuna dek sürdürmeyi hedeflediklerini ifade etti.Uygun,"Müşterilerimizin kredi risk durumunu rahatlıkla öğrenebilecekleri servisleri çeşitlendirmeye başlıyoruz. Kredi risk skoru raporunu SMS ile mobile taşıyoruz. Bu sayede, müşterilerimiz 3 ayda bir düzenli olarak kredi risk skoru raporlarını cep telefonlarına SMS ile alabilecekler" dedi.

-KREDİ RİSK SKORUNU YÜKSEKTE TUTMAK İÇİN ÖNERİLER-

KOBİ ve Bireysel Kredi Tahsis Genel Müdür Yardımcısı Murat Sarı ise konuşmasında, geleneksel olarak, kredi kuruluşlarının tahsil edemeyecekleri kredilerin maliyetini tüm kredilere eklediklerine dikkat çekerek " Yani 100 krediden ortalama 3 kredi geri ödenmiyorsa, tüm kredilerin faizine yüzde 3 risk maliyeti yansıtılır. Biz ise kredi risk skoru yüksek olan müşterilere bu maliyeti yansıtmıyoruz, Kredilendirmede "risk skoru bazlı fiyatlama' modeli yaratıyoruz. Müşterilerimiz, kredi risk skorlarını yüksek tutmak için bazı noktalara dikkat edebilirler. Örneğin, kredi taksit ve kredi kartı ödeme tarihlerini çok iyi takip etmeliler, bunun için de kredi ödemeleri için banka hesaplarından otomatik ödeme talimatı verebilirler. Müşterilerimizin kredi kartı limitlerini çok fazla doldurmamalarını ve limit aşımına gitmemelerini öneriyoruz. Kredi kartı harcaması artacak ise, müşterilerimizin mümkün olduğunca öncesinde bankalarından limit artışı talep etmeleri faydalı olacaktır. Son olarak da ödeyemeyecekleri borcun altına girmemelerinin çok önemli olduğunun altını çizmek isteriz. Müşterilerimize gerektiğinde ve ödeme gücü olduğunda kredi başvurusunda bulunmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.

-TAKİPTEKİ KREDİ ORANI SEKTÖRÜN ALTINDA-

ING Bank'ın kredi takip oranının sektör ortalamasının altında olduğunu da belirten Murat Sarı, bunun ING Bank'ın kredilendirme süreçlerindeki hassasiyetinin ve güçlü bir sistemin olduğunu açıkça ortaya koyduğunu dile getirdi. Sarı ayrıca, ING Bank'ta kredi türleri bazında ödeme gecikme oranlarının da sektör ortalamasının altında olduğuna değinerek "Tüm bu göstergeler, aslında bizim var olan sorumlu bankacılık anlayışımıza paralel yapılandırdığımız kredi onay süreçlerimize işaret ediyor. Öte yandan kampanyanın başladığı 22 Kasım tarihi itibarıyla bankamızdaki yüksek kredi skorlu müşterilerin payı yüzde 40 arttı" diye konuştu.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Ing Bank Genel Müdürü: Oyunu Değiştiren Banka Olarak Akıllarda Yer Etmek İstiyoruz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement