İSTİB Başkanı Kopuz, üçüncü çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi Açıklaması - Son Dakika

İSTİB Başkanı Kopuz, üçüncü çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi Açıklaması

30.11.2022 13:57
İSTİB Başkanı Kopuz, üçüncü çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi Açıklaması

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, "Savaş, salgın, jeopolitik riskler gibi çeşitli olumsuzlukların yatırımları, üretimi, ihracatı ve istihdamı baskıladığı olağanüstü bir dönemden geçmemize karşın elde edilen büyüme oranını olumlu karşılıyoruz.

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, "Savaş, salgın, jeopolitik riskler gibi çeşitli olumsuzlukların yatırımları, üretimi, ihracatı ve istihdamı baskıladığı olağanüstü bir dönemden geçmemize karşın elde edilen büyüme oranını olumlu karşılıyoruz." ifadelerini kullandı.

İSTİB'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kopuz, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı 3. çeyreğe ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini değerlendirdi.

Türkiye ekonomisinin salgın sonrası normalleşme süreciyle birlikte ilk iki çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüdüğünü hatırlatan Kopuz, şunları kaydetti:

"Küresel risklerin üretim, ihracat ve yatırım öngörülebilirliğini azalttığı bu süreçte en önemli ticaret ortağımız olan Avro bölgesi ekonomisinin yıllık bazda 2,1 büyüdüğünü göz önüne alırsak, Türkiye'nin yakaladığı yüzde 3,9'luk büyüme rakamının ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hedef gösterdiği uzun vadeli sürdürülebilir Türkiye büyüme modeli bu zorlu konjonktüre rağmen güçlü durmamızı sağlıyor.

Tarım yüzde 1,1'lik büyüdü. Ağustos ayında tarımdaki daralmanın büyük oranda mevsimsel olduğunu belirtmiştim. Nitekim hasat dönemiyle birlikte güçlü gelen rekolte rakamları sonrası pozitif büyümeyi yakaladık. Ancak tarımsal hasılamızın toplam büyümedeki payı halen potansiyelimizin altında bulunuyor. Şu an uygulanan etkin politikalarla tarımsal hasılamızı en kısa sürede hak ettiği noktaya taşıyacağımıza gönülden inanıyorum."

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Acil müdahale gemisi 'Nene Hatun' deprem bölgesine doğru yola çıktı! İçinde hastane de var Acil müdahale gemisi 'Nene Hatun' deprem bölgesine doğru yola çıktı! İçinde hastane de var Türkiye'de Vatandaşlar Zorlu Kış Şartlarına Karşın Depremzedelere Yardıma Koşuyor Türkiye'de Vatandaşlar Zorlu Kış Şartlarına Karşın Depremzedelere Yardıma Koşuyor İstanbul polisi deprem bölgesinde: 3 yaşındaki bir kız çocuğu enkazdan böyle çıkarıldı İstanbul polisi deprem bölgesinde: 3 yaşındaki bir kız çocuğu enkazdan böyle çıkarıldı

Son Dakika Ekonomi İSTİB Başkanı Kopuz, üçüncü çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi Açıklaması - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement