Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararının gecikmeli olarak açıklanmasının sebebi ortaya çıktı - Son Dakika

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararının gecikmeli olarak açıklanmasının sebebi ortaya çıktı

18.11.2021 19:20

Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık faiz indiriminin 5 dakika gecikmeyle açıklamasının sebebi merak edildi. Gecikme "karasızlık" yorumlarını gündeme getirirken Merkez Bankası kaynakları, söz konusu gecikmenin teknik sorundan nedeniyle olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası eylül ayında başladığı ve ekim ayında sürdürdüğü faiz indirimine bir yenisini daha ekledi. Son 2 ayda 300 baz puan faiz indiren Merkez, bu ay da 100 baz puanlık indirimle faizi yüzde 16'dan yüzde 15'e çekti.

5 DAKİKA GECİKMELİ AÇIKLANDI

Ancak bugün açıklanan faiz kararında ilginç bir olay yaşandı. Normalde saat 14.00 olduğunda hemen açıklanan faiz kararı, bugün ise 5 dakika gecikmeli olarak açıklandı.

SON DAKİKA TELEFON GÖRÜŞMESİ YORUMU

Merkez Bankası'nın sitesinde yer alan veri, saat 14.05'te yayınladı. Bu durum ise farklı yorumlamalara neden oldu. "Acaba bir kararsızlık mı var?" diyen ekonomistler, "Kararla ilgili son dakika bir telefon görüşmesi yapılıyor olabilir" ifadelerini kullandı.

TEKNİK PROBLEM YAŞANDI

T24'ün haberine göre; Merkez Bankası kaynakları, 5 dakikalık gecikme teknik bir problemden kaynaklandığını söyledi. Kaynaklar, açıklamanın internet sitesine yüklenmesinde sorun yaşandığını ve bunun ilk kez gerçekleştiğini ifade etti.

YORUMLAR (1)
  • Yunus Kyumcu: Yoksa birilerine bilgi verip iyice dolar almak mıydı amaç. Dolar yükseleceği belli idi. 5 dakika içinde herkes işini bitirdi. Tek teknik aksaklıklar falan hikaye. İnanmadık! Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Sudan'da askeri yönetim karşıtı gösterilerde 6 kişi öldü Sudan'da askeri yönetim karşıtı gösterilerde 6 kişi öldü Son dakika haberleri | Merkez Bankası, Bankaların Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesaplarına Uyguladığı Yüzde 1,5 Komisyon Oranını Yüzde 5'e Yükseltti Son dakika haberleri | Merkez Bankası, Bankaların Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesaplarına Uyguladığı Yüzde 1,5 Komisyon Oranını Yüzde 5'e Yükseltti Basın Meslek Örgütleri: 'Sil Baştan Yepyeni Bir Yasa Çalışmasına Her Türlü Katkıyı Vermeye 'Varız, Hep Birlikte Buradayız' Diyoruz' Basın Meslek Örgütleri: 'Sil Baştan Yepyeni Bir Yasa Çalışmasına Her Türlü Katkıyı Vermeye 'Varız, Hep Birlikte Buradayız' Diyoruz'

Son Dakika Ekonomi Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararının gecikmeli olarak açıklanmasının sebebi ortaya çıktı - Son Dakika


Advertisement