OECD: Türkiye gıdada zam şampiyonu - Son Dakika

OECD: Türkiye gıdada zam şampiyonu

08.12.2021 09:17
OECD: Türkiye gıdada zam şampiyonu

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) açıkladığı son rapora göre, Türkiye'nin açık ara gıda fiyat artış 'şampiyonu' olduğunu ortaya çıkardı.

Sözcü'nün haberine göre; rapora göre Türkiye eylülde yıllık yüzde 28.8, ekimde ise 27.4'lük gıda fiyat artışı ile tüm bölge ülkelerine fark attı.

TÜRKİYE FİYAT ARTIŞINDA İLK SIRADA YER ALIYOR

Türkiye'den sonra fiyat artışında ikinci sırada gelen Kolombiya'da artış oranı yüzde 12.4 ve 13.7. Üçüncü sıradaki Avustralya'da ise gıda fiyatları yüzde 10.6 arttı. Bu 3 ülke dışında OECD bünyesinde çift haneli gıda enflasyonu bulunmuyor. Almanya'da ise gıda fiyatlarındaki artış eylülde yüzde 4.8, ekimde yüzde 4.6 oldu.

OECD: Türkiye gıdada zam şampiyonu

"DAHA DA ARTACAK"

İzmir Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Tevfik Türk, gıdada fiyatların bundan sonra da artmaya devam edeceğini belirterek "Gübreden ilaca tüm ana girdilerimiz ithal ve dolarla artıyor. Lojistikte, kutulardan mazota yine her aşamada dışa bağımlıyız. Bir de artık üretici otoyol, köprü maliyetini de fiyata koyuyor çünkü bunlar da çok ciddi birer kalem oldu. Böylece gıdalar, fiyatları katlana katlana soframıza ulaşıyor." dedi.

YORUMLAR
500

Son Dakika Ekonomi OECD: Türkiye gıdada zam şampiyonu - Son Dakika Ekonomi


Advertisement