Paşalimanı'na Gelir Getirici Fidan Ekilecek - Son Dakika
Ekonomi

Paşalimanı'na Gelir Getirici Fidan Ekilecek

Paşalimanı\'na Gelir Getirici Fidan Ekilecek

Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Paşalimanı Adası içerisinde bulunan mera vasfındaki iki alanın hazine adına tescil edilerek gelir getirici türlerle ağaçlandırılacağı ve verimli hale getirileceği açıklandı.

04.04.2018 16:37

Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı Paşalimanı Adası içerisinde bulunan mera vasfındaki iki alanın hazine adına tescil edilerek gelir getirici türlerle ağaçlandırılacağı ve verimli hale getirileceği açıklandı.

Türkiye'de orman varlığının arttırılması ve erozyonla mücadele için, bozuk ormanların iyileştirilmesine ve bir kısım mera alanlarının değerlendirilmesi amacıyla Erdek'in Paşalimanı Adası'na gelir getirici orman kurulması kararlaştırıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, bilhassa gelir getirici türlerle ağaçlandırma faaliyetlerinin arttırılması için çalıştıklarını belirterek, "AK Parti Erdek İlçe Başkanımız Kemal Kayan'ın Paşalimanı'ndaki mera vasıflı arazilerle ilgili bir talebi söz konusu oldu. Biz de bu doğrultuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşmemizde konuyu dile getirdik. Girişimlerimiz sonucu mera vasfında bulunan Erdek'in Paşalimanı Mahallesi'ndeki 1 milyon 469 bin 033 metrekare yüzölçümlü alan ile Poyrazlı Mahallesi'ndeki 533 bin 607 metrekare yüzölçümlü alan toprak muhafaza amaçlı ağaçlandırma yapılmak üzere Hazine adına tescil edildi. Bu iki alanda gelir getirici fidan dikim işini Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü yapacak. Erozyona açık olan mera vasfındaki alanlar hem erozyondan korunacak hem de fıstık çamı, badem, ceviz gibi gelir getirici türlerden oluşan bir ağaç varlığına sahip olacak. Böylece bir yandan orman varlığımızı arttırarak toprağımızı koruyoruz, bir yandan da kırsal kesimde yaşayan insanımızın ekonomik anlamda kalkınmalarını sağlamak için çalışıyoruz. Fıstık çamının kozalağı, fıstığı, kerestesi önemli bir gelir kaynağı, badem ve ceviz tüketimi her geçen gün artan yüksek getirili ürünler. Ne kadar çok fıstık çamı olursa badem ve ceviz olursa insanımız o kadar ek gelir elde eder, hem de toprağımız korunmuş olur" dedi.

Başbakanlığın arazilerin tahsis amacı değişikliğini onayladığını söyleyen Kırcı "Önümüzdeki günlerde Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bu alanlarda etüt çalışması yapılacak, köylümüzün talebi de dikkate alınarak burada hangi gelir getirici türün dikileceği tespit edilecektir. Toprağımız ve ormanlarımız geleceğimiz için çok önemli. Ağaç ve orman dostu olan insanımız burada ayrıca bir gelir kapısına da kavuşacağı için bu iki alanda toprakla buluşacak fidanlara gözü gibi bakacaktır. Hemşerilerimizle birlikte gerek toprağımızı koruyarak, gerek orman varlığımızı geliştirerek gelecek nesillere çok daha iyi bir miras bırakmak istiyoruz." dedi. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Paşalimanı'na Gelir Getirici Fidan Ekilecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement