Şimşek: "Bütün Vatandaşlarımız Birinci Sınıf" - Son Dakika
Ekonomi

Şimşek: "Bütün Vatandaşlarımız Birinci Sınıf"

Şimşek: "Bütün Vatandaşlarımız Birinci Sınıf"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Biz bütün vatandaşlarımızı birinci sınıf vatandaş olarak görüyoruz, öyle kucaklıyoruz" dedi.

22.10.2011 17:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Biz bütün vatandaşlarımızı birinci sınıf vatandaş olarak görüyoruz, öyle kucaklıyoruz" dedi.

Sason ilçe girişinde Batman Valisi Ahmet Turhan, Sason Kaymakamı Bahadır Yörük ve Sason Belediye Başkanı Muzaffer Arslan tarafından karşılanan Şimşek, Kaymakamlığa geçerek, Kaymakam Bahadır Yörük'ten ilçe hakkında brifing aldı. Daha sonra ilçe merkezinde yürüyen Şimşek, esnafla sohbet etti, çocuklara oyuncak dağıttı.

Sason Belediyesi tarafından yaptırılan parkı gezen Bakan Şimşek, Belediye Başkanı Arslan'a parktaki eksiklikleri söyledi.

Cumhuriyet Meydanı'nda bir çayhanede oturan Bakan Şimşek, vatandaşlarla sohbet etti, sorunlarını dinledi. Daha sonra Sason Belediyesi'ne geçen Şimşek, Belediye Başkanı Arslan'dan ilçenin sorunları hakkında bilgi aldı.

Şimşek, Sason Belediye Başkanı Muzaffer Aslan'ı makamında ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, herkesin birlik ve beraberlik içinde olarak terör örgütüne hiçbir şekilde imkan sağlamamasını isteyerek, Türkiye'de gerek Kürt konusunda, gerekse diğer konularda bir inkar politikası olmadığını, inkar ve ret siyasetine son verdiklerini, asimilasyonu kesinlikle reddettiklerini, tam aksine herkesin birinci sınıf vatandaş olduğunu belirtti.

-"Vatandaşlar bu tuzağa düşmez"-

Terör örgütünün vatandaşları birbirine kırdırmak istediğini, ancak bu tuzağa vatandaşların asla düşmeyeceğini kaydeden Şimşek, şöyle dedi:

"Türkiye büyük bir devlettir, bu sıkıntıları mutlaka aşacaktır. Bizim için önemli olan birliğimiz, beraberliğimiz kardeşliğimizdir. İslam'da etnik milliyetçilik yoktur. Dolayısıyla ırkçılık için yapılan bir mücadele hak mücadelesi değildir. Biz bütün vatandaşlarımızı birinci sınıf vatandaş olarak görüyoruz, öyle kucaklıyoruz. Ben Kürt kökenli bir Türk vatandaşıyım. Bugün neyimiz eksik. Varsa bir eksiklik, demokratik sistem içerisinde, bu eksikliklerimizi gidermeye çalıştık ve çalışacağız. Bu bölgemiz tabii ki daha iyi eğitime, daha çok iş ve aşa ihtiyacı var. Aynı zamanda Türkiye'nin tamamında daha ileri demokrasi daha çok hak ve özgürlük ve herkesin beraber rahatça kardeşçe yaşayacağı daha büyük bir ülke ülküsüyle çalışmalarımızı yapıyoruz. Aziz milletimiz olup bitenleri çok iyi biliyor. Ben bu bölgedeki kardeşlerimizin de bu cinayet örgütünün yaptıklarını tasvip etmediklerini çok iyi biliyorum. Bunları tasvip etmek demek, aynı zamanda bu, suç örgütünün günahlarına ortak olmak demektir. Yaptıkları bu zulme ortak olmak demektir. Bu zulmü kime yapıyorlar, buradaki Kürt kardeşlerimize yapıyorlar. Bugün okullarımızda eğer eğitimde bir aksama söz konusuysa bunun sorumlusu hükümet değil. Çünkü hükümet olarak, her köyümüze okul ve alt yapı için ne gerekiyorsa yapıyoruz.

Eğer bugün iş makineleri yakılıyorsa, kimin iş makinelerini yakıyorlar. Buradaki Kürt kardeşlerimizin iş makinelerini yakıyorlar. İşverenlerin makinelerini yakıyorlar. Kimin okulunu yakıyorlar, bizim buradaki kardeşlerimizin okulunu yakıyorlar. Aslında burada yapılanlar aleni, hiçbir şeyi tasvip etmek mümkün değil. Ben bu bölgedeki Kürt vatandaşlarımızın özellikle bu hususu göz önünde bulundurmalarını istiyorum. ve hiçbir şekilde destek verilmemesi lazım. Bunlara destek demek bunların günahlarına ortak olmak demektir."

-"Haklı gerekçe yok"-

Şimşek, Türkiye'nin bu sıkıntıları aşacağını, teröristle mücadeleyi güvenlik güçlerinin en iyi şekilde yaptıklarını, çalışmaların büyük bir uyum içerisinde yürütüldüğünü ve en küçük bir eksiklik olmadığını kaydederek, bu mücadeleden başarıyla çıkılacağını ve bundan da kimsenin tereddütü olmamasını istedi. Terörle mücadelenin genel anlamda çok kapsamlı olduğunu, bu konuda herkese iş düştüğünü ve milletin bunu başaracağına inandığını söyledi.

"Çünkü orada bir dava yok, haklı bir gerekçe yok. Varsa bir hak hukuk arayışı bunu ne yaparsınız demokratik sistem içerisinde yaparsınız. Bunu masum vatandaşları katlederek yapmazsınız. Hiçbir örgüt zulmederek bir topluma huzur ve refah getiremez. Bu konu vatandaşımız tarafından iyi anlaşıldığı ölçüde ben inanıyorum ki başarısız olacaklardır. Ben inanıyorum ki Batmanlı hemşehrilerimiz Sasonlu hemşehrilerimiz bunu çok iyi görüyorlar, bunların birer taşeron olduklarını, birer maşa olduklarını ve ortaya attıkları iddialarında da haklı olmadıklarını görüyorlar" diyen Şimşek, Türkiye'de çok güzel hizmetler olduğunu, sadece fiziki altyapı, eğitimi ve sağlık imkanlarının genişletilmediğini, bu ülkenin daha çok demokrasi, daha ileri demokrasiyle dünyanın birinci sınıf ülkeleri arasında olması için ne gerekiyorsa yapıldığını, Türkiye'nin bugün Avrupa'nın birçok ülkesinden eksiği olmadığını, fazlası olduğunu söyledi.

Şimşek, Türkiye'nin yükseldiği, geliştiği dönemlerde birilerinin terör örgütünü kullandığını ifade ederek şöyle dedi:

"Yani taşeron derken bunları kastediyorum. Bugün kendi basın organlarına baktığınız zaman kendileri söylüyorlar. Öldürülen teröristlerin künyesini veriyorlar. Kendilerine göre 7 terörist öldürülmüşse 5'i Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde doğmamış. Bunların taşeron olduğunun güzel bir ifadesidir. Biz bütün bu sıkıntıları aşacağız. Terör örgütü bu yaptıklarıyla daha çok zemin kaybedecek." - BATMAN

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Şimşek: 'Bütün Vatandaşlarımız Birinci Sınıf' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde Ayarlama ve Başlatma Safhası Başladı
  19:56 Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde Ayarlama ve Başlatma Safhası Başladı

  Akkuyu Nükleer AŞ Üretim ve İnşaat Organizasyon Direktör Yardımcısı Denis Radchenko, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) ayarlama ve başlatma safhasının santralin ömrü için çok önemli bir aşama olduğunu belirtti. Radchenko, birinci ünitede nükleerle ilgili binalarda ana inşaat çalışmalarının tamamlandığını ve şu anda ayarlama ve başlatma çalışmalarına kapsamlı olarak başladıklarını söyledi. Kontrollerin ardından sıcak ve soğuk deneme aşamasına geçileceğini belirten Radchenko, bu yılın sonuna kadar birinci ünitede ilk test elektrik enerjisini elde etmeyi planladıklarını ifade etti.

 • Söğütlü OSB'de 40 firma ile sözleşme imzalandı
  19:34 Söğütlü OSB'de 40 firma ile sözleşme imzalandı

  Sakarya'nın Söğütlü ilçesinde kurulması planlanan karma organize sanayi bölgesinde yatırım yapmak isteyen 40 firma ile sözleşme yapıldı. Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ön tahsis protokol toplantısı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan yetkililer, yatırımcıların seçimi konusunda titiz davrandıklarını ve Söğütlü OSB'nin şehrin ihracat hedeflerine katkı sağlayacağını belirtti. Yeni OSB'nin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür edildi ve yatırımcı firmalarla ön sözleşme imzalandı.

 • Van TSO, 'K' Türü Yetki Belgesi Verme Yetkisini Tekrar Aldı
  19:19 Van TSO, 'K' Türü Yetki Belgesi Verme Yetkisini Tekrar Aldı

  Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necdet Takva, Van'da her türlü yük taşımacılığı yapanlara 'K' Türü yetki belgesi verme yetkisini tekrar kazandıklarını açıkladı. Uzun süren çalışmalar sonucunda yetkinin geri alınmasıyla Van TSO'nun itibarının geri kazanılacağı ve kullanıcıların işlemlerinin kolaylaşacağı belirtildi.

 • Türk Müteahhitler Birliği Başkanı: Türk müteahhitliği dünyada bir marka haline geldi
  19:13 Türk Müteahhitler Birliği Başkanı: Türk müteahhitliği dünyada bir marka haline geldi

  Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitliğinin dünyada bir marka haline geldiğini belirterek, Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde çalıştıklarını ve Sahra Altı Afrika bölgesindeki faaliyetlerini artırdıklarını söyledi. Türk müteahhitlik firmalarının mart sonu itibarıyla 136 ülkede, 507 milyar dolar tutarında 12 binin üzerinde proje üstlendiği ifade edildi.

 • Et ve Süt Kurumu et fiyatlarına yüzde 20-25 arasında zam yaptı
  18:45 Et ve Süt Kurumu et fiyatlarına yüzde 20-25 arasında zam yaptı

  Et ve Süt Kurumu (ESK), bugün itibarıyla et fiyatlarına yüzde 20-25 arasında zam yaptı. Kıymanın kilogramı 229 TL'den 279 TL'ye; kuşbaşının kilogramı ise 259 TL'den 319 TL'ye yükseldi. Fiyat zamları internet sitesinde yer almasa da mağazalarda güncel fiyatla satılmaktadır.

 • İSKİ'den vatandaşları uyardı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi adıyla dolandırıcılık!
  18:17 İSKİ'den vatandaşları uyardı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi adıyla dolandırıcılık!

  İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), son zamanlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi adı kullanılarak yapılan dolandırıcılık olaylarına dikkat çekti. Vatandaşlar, bedava su arıtma cihazı vaadiyle aranarak dolandırılmaya çalışılıyor.


Advertisement