Milyonların gözünü çevirdiği Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısı sona erdi - Son Dakika

Milyonların gözünü çevirdiği Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısı sona erdi

07.12.2022 16:52

Milyonların gözünün çevrildiği Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde kameralar karşısına geçen TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, "Asgari ücret pazarlığına 7 bin 785 TL'den başlayacağız. Razı gelmeyeceğimiz rakama imza atmayacağız" açıklamasında bulunmuştu.

Son aylarda art arda gelen zamlar, enflasyonun yükselmesi, kurun artması ile birlikte baş gösteren hayat pahalılığı vatandaşın belini büktü. Bu kapsamda temmuz ayında ara zam yapılan asgari ücret 5.500 TL'yi buldu. Milyonlarca insanın gözü şimdi asgari ücrete yapılacak yeni zamma çevrildi.

Bu kapsamda ilk toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapıldı. Bu yıl komisyonda işçi heyetinin başkanlığını TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak yürütürken heyette Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı İlhami Polat ve Türkiye Çimse-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Nazlım yer alıyor. İlk toplantı tarafların konu hakkında görüş beyan etmesinin ardından noktalandı. Komisyon ikinci toplantısını ise 14 Aralık'ta gerçekleştirecek.

TÜRK-İŞ YARIN SAAT 10'DA AÇIKLAMA YAPACAK

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ise toplantının bitiminin ardından bir açıklama gerçekleştirdi. Kavlak, yarın saat 10'da asgari ücret görüşmeleri hakkında bir açıklama gerçekleştireceklerini belirtti.

TÜRK-İŞ BAŞKANI: PAZARLIĞA 7.785 TL'DEN BAŞLAYACAĞIZ

Sabah saatlerinde TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulunu toplandı. Toplantının ardından işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, "Asgari ücret pazarlığına 7 bin 785 TL'den başlayacağız. Razı gelmeyeceğimiz rakama imza atmayacağız" ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

YORUMLAR (3)
  • Bülent Soğukbulak: İnsan gibi yaşamayı bize haram zehir zıkkım ettiler allahtan revamı bu be şu zamanda 10 bin tl alsan ne olacak marketler sabah zam akşam zam herşey günlük zama almışlar vergiler ötv kateve mateve bilmem ne nedir arkadaş bu kadar zulüm hangi ülkede görülmüş duyulmuş bişe değil asgari ücreti 5500 tl vergisine algısana bak teneke bir halta yaramayan arabaların fiyatına bak şaştım ev kiraları 8 10 13 bin tl insanlığın bittiği bir dünyada yaşıyoruz çirkeflik ahlaksızlığın arsızlığın bir toplumunda Cevap Yaz 58 0 Yayından Kaldır
  • Aykut Yurdakul: 7.785 mis sen Biray geçin o parayla gecinebilirsen ben 5.500 de razıyım şerefim namusum üstüne yemin ediyorum Cevap Yaz 218 1 Yayından Kaldır
500
Türk-İş Sendikası 2023 yılı Ocak ayının açlık ve yoksulluk sınırı oranlarını paylaştı Türk-İş Sendikası 2023 yılı Ocak ayının açlık ve yoksulluk sınırı oranlarını paylaştı

Son Dakika Ekonomi Milyonların gözünü çevirdiği Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısı sona erdi - Son Dakika


Advertisement