"Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları" - Son Dakika
Ekonomi

"Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları"

"Sosyal Güvenlik Reformu\'nun Yansımaları"

SGK Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam, Sosyal Güvenlik Reformu'nun son 30 yılın en önemli reformu olduğunu söyledi.

28.02.2013 15:02  Güncelleme: 15:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam, Sosyal Güvenlik Reformu'nun son 30 yılın en önemli reformu olduğunu belirtti.

Sağlam, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları" konulu konferansta, sosyal güvenliğin bir ülkenin kaderi olduğunu söyledi.

Dünyadaki modern ülkelerin bile baş etmekte güçlük çektiği bir alan olan sosyal güvenliğin, 7'den 70'e, beşikten mezara herkesi ilgilendirdiğini ifade eden Sağlam, geçmiş yıllarda Türkiye'de sosyal güvenliğin konuşulmadığını, konuşturulmadığını savundu.

Mehmet Ali Sağlam, sosyal güvenlik sisteminin hep açıklarıyla gündeme geldiğini ancak neden böyle olduğunun hiç sorgulanmadığını dile getirerek, "Son 4-5 yıldır bu hususlar konuşulmaya başlandı ve toplumda bir bilinç oluşmaya başladı. 2000'li yılların öncesinde, uzayıp giden emekli ve hasta kuyrukları, hastanelerde rehin bırakılan çocuklar ve çocuklarını tedavi ettirmediği için intihar eden babalar unutamadığım tablolardı. Sağlıkta erişimin çok çok az olduğu bir Türkiye vardı" dedi.

-Erken emekliliğin ekonomiye yansıması-

Son yıllarda sağlıkta müthiş bir iyileşme yakalandığını, bunun da sosyal güvenlikteki planlamayla başarıldığını vurgulayan Sağlam, şunları kaydetti:

"Geçmişte sosyal güvenlik müessesesini, maalesef çok iyi yönetemedik. Geçmişin çok fazla eleştirisini yapmayacağım ama hatırınızda kalsın diye bir ifadede bulunacağım. 90'lı yılların başında hepinizin malumu Türkiye'de bir erken emeklilik kanunu geçti. 38 yaşında bayanlar, 43 yaşında erkekler emekli olabildi. O zaman biz bu işi alkışladık, belki destek olduk. Sadece bu erken emekliliğin Türkiye ekonomisine ekstra yansıması (ortalama 75 yıl yaşandığı düşünülürse) eski parayla 800 katrilyonu aşan bir rakam. Biz çocuklarımıza, torunlarımıza daha iyi bir tablo bırakabilirdik. Ama geçmişteki bu uygulamalarla beraber 2000'li yılların başında sosyal güvenlik müessesesi o zamanki SSK, Bağkur, Emekli Sandığı iflasın eşiğine geldi. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Reformu'na ihtiyaç doğdu."

Sağlam, reformun devrim niteliğinde olduğunu, 18 yaşın altındaki bütün çocukların, gençlerin, anne babalarının sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın sağlık güvencesi kapsamına alındığını bildirerek, "Sosyal Güvenlik Reformu, son 30 yılın en önemli reformudur" dedi.

Konferansta, Sigorta Primleri Genel Müdürü Cüneyt Olgaç da "Sigorta Prim Teşvikleri" konulu sunum yaptı.

Konferansa, AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Vali Yardımcıları Veysel Çiftçi, Vefa Kaya ile Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü Cevdet Ceylan ve SGK İl Müdürü Saffet Dinç de katıldı.

Muhabir: Önder Felek

Yayıncı: Cemal Coşkun - SİVAS

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi 'Sosyal Güvenlik Reformu'nun Yansımaları' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şimşek: Harcamaları kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz
  04:48 Şimşek: Harcamaları kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, harcamaları kontrol etmek ve kesintiye gitmek için çaba göstereceklerini belirtti. Şimşek, enflasyonu düşürmek, mali disiplini sağlamak ve yapısal reformları hayata geçirmek gibi hedeflerinin olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin uluslararası yatırımcıların güvenini yeniden kazandığını ve ekonomide ilerleme kaydedildiğini söyledi.

 • Kayseri'de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton tohum dağıtıldı
  23:17 Kayseri'de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton tohum dağıtıldı

  Kayseri'de düzenlenen törende, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton sertifikalı nohut, aspir, yeşil mercimek, sorgum sudan ve kuru fasulye tohumu dağıtıldı. Kayseri'nin tarım ve hayvancılıkta önemli bir noktada yer aldığı belirtilirken, proje kapsamında son 4 yılda 8 bin ton muhtelif tohum dağıtımı gerçekleştiği ve 400 bin dekar alanın tarımsal üretime kazandırıldığı ifade edildi.

 • TİP İstanbul İl Örgütü, Asgari Ücret Artışı İçin Protesto Etti
  22:03 TİP İstanbul İl Örgütü, Asgari Ücret Artışı İçin Protesto Etti

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul İl Örgütü, hükümete gönderdiği açık mektupta asgari ücretin yılda bir kez artmasını isteyen Merkez Bankası Başkanı ve bu yıl asgari ücrete ikinci bir zam yapılmayacağını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ı Merkez Bankası önünde düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti. TİP üyeleri, Merkez Bankası Başkanı'nın hemen görevden alınmasını istedi.

 • Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde Ayarlama ve Başlatma Safhası Başladı
  19:56 Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde Ayarlama ve Başlatma Safhası Başladı

  Akkuyu Nükleer AŞ Üretim ve İnşaat Organizasyon Direktör Yardımcısı Denis Radchenko, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) ayarlama ve başlatma safhasının santralin ömrü için çok önemli bir aşama olduğunu belirtti. Radchenko, birinci ünitede nükleerle ilgili binalarda ana inşaat çalışmalarının tamamlandığını ve şu anda ayarlama ve başlatma çalışmalarına kapsamlı olarak başladıklarını söyledi. Kontrollerin ardından sıcak ve soğuk deneme aşamasına geçileceğini belirten Radchenko, bu yılın sonuna kadar birinci ünitede ilk test elektrik enerjisini elde etmeyi planladıklarını ifade etti.

 • Söğütlü OSB'de 40 firma ile sözleşme imzalandı
  19:34 Söğütlü OSB'de 40 firma ile sözleşme imzalandı

  Sakarya'nın Söğütlü ilçesinde kurulması planlanan karma organize sanayi bölgesinde yatırım yapmak isteyen 40 firma ile sözleşme yapıldı. Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ön tahsis protokol toplantısı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan yetkililer, yatırımcıların seçimi konusunda titiz davrandıklarını ve Söğütlü OSB'nin şehrin ihracat hedeflerine katkı sağlayacağını belirtti. Yeni OSB'nin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür edildi ve yatırımcı firmalarla ön sözleşme imzalandı.

 • Van TSO, 'K' Türü Yetki Belgesi Verme Yetkisini Tekrar Aldı
  19:19 Van TSO, 'K' Türü Yetki Belgesi Verme Yetkisini Tekrar Aldı

  Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necdet Takva, Van'da her türlü yük taşımacılığı yapanlara 'K' Türü yetki belgesi verme yetkisini tekrar kazandıklarını açıkladı. Uzun süren çalışmalar sonucunda yetkinin geri alınmasıyla Van TSO'nun itibarının geri kazanılacağı ve kullanıcıların işlemlerinin kolaylaşacağı belirtildi.


Advertisement