TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Ağrı'da - Son Dakika
Ekonomi

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Ağrı'da

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Ağrı\'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı.

17.07.2012 19:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı.

Özel uçakla Ağrı Havalimanı'na inen Hisarcıklıoğlu, burada bir süre dinlendikten sonra Ağrı Valiliği'ne geçti. Ağrı Valisi Ali Yerlikaya'dan il hakkında bilgiler alan Hisarcıklıoğlu daha sonra ATSO hizmet binasının açılışına katılmak üzere Ağrı Valiliği'nden ayrıldı. Yoğun katılımın olduğu binanın kurdelesini Ağrı Valisi Ali Yerlikaya ve AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan ve Ekrem Çelebi ve ATSO Başkanı Mehmet Erat ile birlikte kesen Hisarcıklıoğlu, daha sonra konferans salonunda katılımcılara hitap etti.

Ağrı'nın güzelliklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, turizm değerlerinin değerlendirilemediğini vurguladı. Ağrı'nın hak ettiği yerde olmadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "İngiltere'deki sıradan taşları yılda kaç kişi ziyaret ediyor sizce; tam 800 bin kişi ziyaret ediyor. Sırf bu taşı ziyaret için bıraktıkları para 16 milyon TL. Arkadaşlar üç dinde geçerli olan Hz. Nuh'un gemisi Ağrı Dağı'nda ve biz pazarlayamıyorsak ve adam 4 tane taşa 800 bin kişi getiriyorsa yazıklar olsun bize. Büyük bir servetin üstünde oturuyoruz aslında Ağrılılar olarak ama bunun kıymetini bilmiyoruz. Bizim önümüzdeki süreçte Ağrı Dağı'nı dünya kültürüne bakın Türkiye değil, dünya kültürüne kazandırmamız lazım. Bunu da birlik ve beraberlikle yapabiliriz" dedi.

"SON TEŞVİK PAKETİ DEVRİM NİTELİĞİNDE"

Son çıkan teşvik paketini değerlendiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu paketin diğer paketlere oranla çok iyi olduğunu söyledi. Bu paketten dolayı AK Parti hükümetine teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, "Hükümetimize ben son teşvik paketinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Çünkü bundan önce çıkan her teşvik paketini TOBB olarak eleştirmiştik. Ama ilk defa TOBB, hükümetimiz, ekonomi bakanımız birlikte çalıştık ve özel sektörün ne talep edebileceğini ortaya koyduk. Şimdiye kadar hazırlanmamış devrim niteliğinde bir teşvik yasası. Şimdi bu bölge içinde müthiş olanaklar sunuyor" diye konuştu.

"BÜYÜMENİN SIRRI ORTAKLIK"

2011 yılında dünyada fiyatı en çok artan 10 üründen 3'ünün hayvansal ürünler olduğunu belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu yüzden tarım ve hayvancılığa büyük önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Dünyadaki nüfus artışı ve insanların köyden şehre göçünün insanları tüketmeye sevk ettiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Dünyanın nüfusu her yıl 74 milyon artıyor, yani her yıl bir Türkiye nüfusu dünyaya katılıyor. ve son 10 yılda özellikle orta Asya'dan 1.5 milyar kişi köyden kente göç etmiş durumda ve artık bunlar da tüketmeye başladı. Onun için önümüzdeki devrede yani dünyada en çok para kazınılacak iş, iki tane iştir. Bunlar tarım ve hayvancılıktır. Hayvancılık noktasında bu işin merkezi olma açısından Ağrı en avantajlı bölgelerden biridir. Ama bunlardan faydalanamıyoruz. Devlet destek veriyor ama bana Ağrı'dan gelen yazılarda ve diyorsunuz ki 'bu bakanlık Ağrı'nın şartlarını bilmiyor ve küçük destek versin'. Arkadaş küçük olsun, benim olsun devri bitti, haberiniz olsun. Peki diyorsunuz ki gücümüz yetmiyor, bizden fazla destek istiyor. O zaman ne yapılacak biliyor musun, ortak olacaksın. İşte Kayserilinin sırrı bu arkadaş. Ortak olmayı beceremeyen, kaynaşmayı beceremeyen zengin olamaz. Zaten Allah diyor ki 'İki kişi iyi ortaksa onlara ben üçüncü ortağı benim' diyor" ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu'nun konuşmasının ardından binanın yapımında emekleri olan ATSO Başkanı Mehmet Erat, Ağrı Valisi Ali Yerlikaya ve Ağrı Belediye Başkanı Hasan Arslan, İÇÜ Rektörü Prof.Dr. İrfan Aslan'a plaket verdi. Plaket takdimi sırasında Rifat Hisarcıklıoğlu, katılımcılara bir okul yapma sözü verdi. Program, diğer konuklara sunulan hediye takdiminin ardından sona erdi. Hisarcıklıoğlu geldiği özel uçakla Ankara'ya geri döndü. - AĞRI

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Ağrı'da - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Getir, küçülüyor mu? FreshDirect ve BiTaksi'yi satacak mı?
  23:09 Getir, küçülüyor mu? FreshDirect ve BiTaksi'yi satacak mı?

  Getir, son yıllarda büyük bir büyüme göstererek Türkiye sınırlarını aşmış ve Avrupa ülkelerinde de hizmet vermeye başlamıştır. Ancak son gelişmelere göre şirketin küçülmeye hazırlandığı iddia edilmektedir. Getir'in Aralık 2023'te satın aldığı FreshDirect ve Türkiye'de hizmet veren BiTaksi'yi satmayı planladığı söylenmektedir. Şirketten henüz resmi bir açıklama gelmemiştir, bu nedenle küçülme şimdilik bir söylentiden ibarettir. Getir, şu anda Türkiye, İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD'de faaliyet göstermektedir.

 • TOFAŞ, Türkiye'de Jeep Üretimine Başlayabilir
  23:09 TOFAŞ, Türkiye'de Jeep Üretimine Başlayabilir

  TOFAŞ firmasının Türkiye'de Jeep üretimine başlayabileceği ortaya çıktı. Yeni Jeep CEO'su Antonio Filosa'nın maliyetleri düşürmek adına üretimi başka ülkelere kaydırmayı planladığı ve Türkiye'nin seçenekler arasında olduğu biliniyor. Markanın 2030 hedefi ise global satışlarını 2 katına çıkarmak. TOFAŞ ile uzun süreli bir iş birliği ihtimali konuşuluyor.

 • TİKA, Zimbabve'de tarım sektörüne destek sağlıyor
  23:08 TİKA, Zimbabve'de tarım sektörüne destek sağlıyor

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Zimbabve'de tarım sektöründe mesleki ve teknik eğitime destek amacıyla çeşitli tarım ekipmanları temin ediyor. TİKA'nın sağladığı yer fıstığı ayıklama ve mısır taneleme makineleri, Zimbabveli gençlerin mesleki eğitimlerine katkı sağlamak için kullanılacak. Proje, Zimbabve'nin tarıma elverişli topraklarında gençlerin geleceğine katkı sağlamayı hedefliyor.

 • Alanya Belediyesi'nin 1 Milyar TL Borcu Ortaya Çıktı
  22:15 Alanya Belediyesi'nin 1 Milyar TL Borcu Ortaya Çıktı

  Alanya Belediyesi'nin 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında CHP'den seçilen Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, belediyenin borç listesini ve aylık gelir gider dengesini ana binaya astı. Listeye göre Alanya Belediyesi'nin toplamda 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 TL borcu bulunuyor.

 • Lokanta ve kafelerde KDV'ye zam yok, suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alınıyor
  21:39 Lokanta ve kafelerde KDV'ye zam yok, suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alınıyor

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayınladığı tebliğ tasarısının ardından KDV oranlarında artış olmadığını belirtti. Lokanta ve kafelerdeki yiyecek ve içeceklerdeki KDV oranı ise yüzde 8'den yüzde 10'a, yüzde 18'den yüzde 20'ye çıkartılacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı
  21:37 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon mesajı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ekonomi, güvenlik, deprem, hak ve özgürlükler ile terörle mücadele başta olmak üzere acil sorunlarımıza odaklanmış bulunuyoruz" dedi.

 • IMF Raises Global Economic Growth Forecast for 2024
  20:52 IMF Raises Global Economic Growth Forecast for 2024

  Uluslararası Para Fonu (IMF), 2024 için küresel ekonomik büyüme tahminini Ocak ayındaki tahminine göre 0.1 puan artırarak %3.2 olarak revize etti. IMF'nin Nisan ayı Dünya Ekonomik Görünüm raporuna göre, gelişmiş ekonomilerin bu yıl %1.7 büyümesi bekleniyor. Raporda, COVID-19 pandemisinin ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin yanı sıra düşük üretkenlik, artan jeoekonomik parçalanma gibi faktörlerin büyümeyi olumsuz etkilediği belirtildi. IMF, 2024 yılı için küresel ekonomik büyüme tahminini ise son yılların en düşük seviyesi olan %3.1 olarak açıkladı. IMF, enflasyonun düşmesine rağmen faiz oranlarının arttığını ve yüksek borçlu gelişmekte olan ülkeler için borç dinamiklerinin daha az olumlu hale geldiğini belirterek ülkelerin mali tamponlarını yeniden oluşturmalarını önerdi.

 • Lokanta ve kafelerde KDV zammı iddialarına Bakan Şimşek'ten yalanlama
  20:40 Lokanta ve kafelerde KDV zammı iddialarına Bakan Şimşek'ten yalanlama

  Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, gıdadaki KDV istismarını önlemek için başlattığı çalışma, sosyal medyada ''Lokanta ve kafelerde KDV'ye zam geldi'' şeklinde yorumlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada ''KDV oranlarında artış yapmadık! Suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

 • Erzurum'da 626 yatırım projesi için 98 milyar lira bütçe ayrıldı
  20:13 Erzurum'da 626 yatırım projesi için 98 milyar lira bütçe ayrıldı

  Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, kentte 626 yatırım projesi için toplam 98 milyar 971 milyon 148 bin 240 lira bütçe ayrıldığını bildirdi. Çiftçi, yapılan toplantıda kurum müdürlerine yatırımlar hakkında bilgi verdi ve projelerin gerçekleşme oranını açıkladı.

 • Fethiye'de Tarım ve Turizm Fuarı Açıldı
  19:59 Fethiye'de Tarım ve Turizm Fuarı Açıldı

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen 12. Fethiye Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas ve 13. Fethiye Turistik İşletmeler, Villa Ekipmanları ve Dekorasyon Fuarı başladı. Fuarda 100 firma yer aldı. Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, ilçenin tarım ve turizm potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, fuarın üretici ve tüketiciyi bir araya getirmenin önemine vurgu yaptı. Fuarlar, 19 Nisan'da sona erecek.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçecek
  19:59 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadeleye yönelik mesajlar vererek, yıllık enflasyonun senenin ikinci yarısından itibaren düşüşe geçeceğini söyledi. Ayrıca, enflasyonun ücretli kesimlerde yol açtığı sıkıntıları bildiklerini ve popülist adımlardan uzak duracaklarını belirtti.


Advertisement