Türk-İngiliz Ceo Forumu - Son Dakika
Ekonomi

Türk-İngiliz Ceo Forumu

Suzan Sabancı Dinçer ile Vodafone Group CEO'su Vittorio Colao'nun yürüttüğü Türk-İngiliz CEO Forumu'nun üçüncü toplantısı dün İstanbul'da gerçekleştirildi.

13.10.2012 11:53  Güncelleme: 11:52
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Eşbaşkanlıklarını Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer ile Vodafone Group CEO'su Vittorio Colao'nun yürüttüğü Türk-İngiliz CEO Forumu'nun üçüncü toplantısı dün İstanbul'da gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamaya göre, Türkiye-İngiltere ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen "CEO Forum", iki ülkenin üst düzey şirket yöneticilerini bir araya getirdi. Forumda, Türkiye ve İngiltere arasındaki yatırımlar ve ticari ilişkilerin artırılmasının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik çözüm önerileri görüşüldü.

CEO Forum Eşbaşkanı ve Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, küresel ekonomi yeniden şekillenirken, ülkeler arasındaki işbirliğinin daha da önem kazandığını kaydetti.

İngiltere'nin hem siyasi, hem de ekonomik açıdan dünyada önemli role sahip olan bir ülke olduğunu belirten Dinçer, Türkiye'nin ise dinamik yapısı, ekonomik ve siyasi istikrarı, güçlü finans sektörü ile bir çekim merkezi konumunda bulunduğunu dile getirdi.

Bu kapsamda Türk-İngiliz dostluğunun sürekliliğinin ve gelişmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Dinçer şunları ifade etti:

"Aramızdaki ilişkinin yarının Avrupa bölgesi açısından da büyük önem taşıdığını düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz dönemde her iki ülke için de pozitif bir ivme ve büyük fırsatlar var. İki ülke arasında var olan pozitif ivmeyi sürdürülebilir ekonomik değer yaratan işbirliklerine dönüştürmemiz büyük önem taşıyor. CEO Forum toplantıları bu işbirliklerinin tohumlarını ekmektedir. Forum'un Eşbaşkanı olarak, yoğun çalışmalarımızın meyvelerini almaya başlamış olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Londra'da iki başarılı toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıların ardından, İstanbul'da ticari ilişkilerin daha da artırılmasının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik çözüm önerilerini tartışmak gibi önemli bir hedef ile toplandık. Her iki ülkenin de, aradaki ticari engelleri belirleyip kaldırarak, rekabet güçlerinden hiçbir şey yitirmeyecekleri gibi kazanacak çok şeyleri olduğuna inanıyoruz."

-"Türkiye, İngiltere'nin ilişkilerini güçlendirmek istediği gelişmekte olan ekonomilerden biri"-

Vittorio Colao ise Türkiye'nin son yıllarda dünyanın en cazip iş ortamlarından birisi haline geldiğini dile getirdi.

CEO Forum toplantılarının iki ülke arasındaki olumlu işbirliğinin ekonomik değer oluşturacak şekilde gelişerek devam etmesi adına memnuniyet verici olduğunu belirten Colao, forum üyelerinin büyümenin ve yatırımların önünde halen aşılması gereken bazı gelişim alanları bulunduğunu ancak Türkiye'nin parlak bir gelecek vadettiği konusunda hemfikir olduğunun altını çizdi.

İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green de, Türkiye'nin, İngiltere'nin ilişkilerini güçlendirmek istediği gelişmekte olan ekonomilerden biri olduğunu belirterek, "Bu istek, İngiliz şirketleri için de elverişli olan, Türkiye'nin etkileyici ekonomik performansı ve fırsatlarından kaynaklanıyor" dedi.

İngiltere ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini 2015 yılına kadar ikiye katlamayı hedeflediklerini ve İngiliz ve Türk iş dünyasının bu hedefe doğru ilerlemekte olduğunu görmekten çok mutlu olduğunu anlatan Green, "CEO Forum'un, başta Türkiye markası ve enerji konularında olmak üzere, çeşitli çalışma grupları oluşturarak bu konuda oldukça yol almış olduğunu görmekten çok etkilendim; ayrıca, mevcut durumun nasıl daha ileriye taşınabileceğinin tartışılmasını da memnuniyetle karşıladım. Eğer iş dünyası ve hükümetler yakın ilişki içinde çalışırlarsa, bu ülkelerimizi daha güçlü ve verimli ticari ilişkilere yönlendirir" ifadelerini kullandı.

- Foruma 16 kuruluş katıldı -

Üçüncü CEO Forum katılımcıları, İngiliz CEO'ların hazırladığı, ticaret engellerine ilişkin raporu tartıştılar. Rapora ilişkin konu başlıkları arasında, Türk vergi sisteminin etkinliğini artırmak, Türkiye'de daha öngörülebilir bir yasal zemin oluşturmak, gümrük sürecinin düzeltilmesi ve büyümeyi tetikleyici teşvikler sağlama konuları yer aldı.

İki ülke arasındaki ticaretin artırılması için karşılıklı yatırımların da önemine değinen CEO'lar, bu konularda yürütülen çalışmaları ve potansiyel fırsatları da konuştular.

Türk-İngiliz CEO Forumu, ilk defa 2011 Mart ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron'ın katılımlarıyla Londra'da toplandı.

Türk-İngiliz CEO Forumu'nun üçüncü toplantısına toplam 16 kuruluş katıldı. Türkiye'den Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Koç Holding CEO'su Turgay Durak, Gürmen Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, THY CEO'su Temel Kotil, Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, Vodafone CEO'su Serpil Timuray, Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, Vestel CEO'su Ömer Yüngül, Akkök Grubu CEO'su Mehmet Ali Berkman ve İngiltere'den Vodafone Group Services Limited CEO'su Vittorio Colao, HSBC Turkey CEO'su Martin Spurling, WPP plc CEO'su Sir Martin Sorrell, Arup Group Yönetim Kurulu Üyesi ve MEA Direktörü Ian Gardner, Rolls Royce Uluslararası Direktörü Michael Shipster, BP Türkiye Başkanı Bud Fackrell, Tesco Kipa CEO'su Jeff Adams, Rolls-Royce Türkiye CEO'su Patrick Regis ve Vodafone Grup Dış İlişkiler Direktörü Matthew Kirk katıldı.

Muhabir: Sümeyye Dalkılınç

Yayıncı: Affan Kulunyar - İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Türk-İngiliz Ceo Forumu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hurma fiyatlarında 1 yılda korkutan artış
  15:39 Hurma fiyatlarında 1 yılda korkutan artış

  Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala marketlerde hurma satışları başladı. Geçen yıl 300 gramı 44,90 TL olan hurmanın bu yıl 97,50 TL'ye çıktığı görüldü. Fiyatlardaki yüzde 100'ü aşan artış dikkat çekti. A101'de kudüs hurması 97,50 TL, Migros'ta Tunus hurması 200 gramı 24,90 TL ve BİM'de hurma 250 gramı 82,5 TL olarak belirlendi.

 • Moskova'da son yolculuğuna uğurlanan Rus muhalif Navalni'nin cenazesi görüntülendi
  15:36 Moskova'da son yolculuğuna uğurlanan Rus muhalif Navalni'nin cenazesi görüntülendi

  Rusya'da hapishanede hayatını kaybeden ülkenin önde gelen muhaliflerinden Aleksey Navalni için başkent Moskova'da geniş katılımlı bir cenaze töreni düzenlendi. Tören sırasında Putin yönetimi aleyhine slogan atan çok sayıda kişi polisler tarafından gözaltına alınırken, tören sırasında Rus muhalif lideri Navalyn'nin cenazesi de görüntülendi.

 • İbrahim Tatlıses şakasından dolayı ölüm tehdidi alan komedyen Özkan Çelik, dava açıyor
  14:33 İbrahim Tatlıses şakasından dolayı ölüm tehdidi alan komedyen Özkan Çelik, dava açıyor

  Komedyen Özkan Çelik, İbrahim Tatlıses'in 2011 yılında vurulmasıyla ilgili yaptığı şakadan dolayı ölüm tehdidi almaya başladı. "İlk sahnende seni mermi manyağı yapacağım. İbo'nun selamı var" yorumunu yayınlayan komedyen, yasal yollara başvurdu.

 • Van sürgününün perde arkası! Oktar kadın avukatlarla görüşürken kamera açıları değiştirilmiş
  14:28 Van sürgününün perde arkası! Oktar kadın avukatlarla görüşürken kamera açıları değiştirilmiş

  8 bin 658 yıl hapis cezasına çarptırılan Adnan Oktar cezaevinde çok sayıda genç avukatla görüşme yaptığı iddiaları sonrası Erzurum'dan Van Başkale Kapalı Cezaevi'ne nakledilmişti. Avukat ağıyla ilgili detaylara ulaşılan Oktar'ın 16 Şubat-22 Mart 2023 tarihleri arasında 252'si 21 kadın avukatla olmak üzere toplam 290 görüşme yaptığı ortaya çıktı. Öte yandan Oktar'ın bazı kadın avukatlarla görüştüğü sırada kamera açılarının değiştirildiğinin de soruşturma dosyasında yer aldığı ifade ediliyor.

 • Yavaş mı Altınok mu? İşte seçime 1 ay kala yapılan Ankara anketinden çıkan sonuç
  14:20 Yavaş mı Altınok mu? İşte seçime 1 ay kala yapılan Ankara anketinden çıkan sonuç

  Yerel seçimler için geri sayım devam ederken sonucu en çok merak edilen illerden biri de Ankara... Yapılan son ankette Mansur Yavaş'a destek vereceklerin oranı yüzde 41.4 olarak belirlenirken tercihini Turgut Altınok'tan yanan kullananların oranı ise yüzde 37.5 oldu.

 • Otomobil almak için en doğru zaman hangisi?
  14:20 Otomobil almak için en doğru zaman hangisi?

  İkinci el araç almak isteyenler, ilkbaharla birlikte fiyatların artacağı endişesi taşıyor. Seçim öncesi mi, yoksa seçim sonrası mı araç almanın daha uygun olduğu konusunda kararsızlar. Uzmanlar, araç almak için yazın beklenmemesi gerektiği konusunda uyarıyorlar.

 • Kate Middleton'ın sağlık durumuyla ilgili resmi açıklama yapıldı
  14:15 Kate Middleton'ın sağlık durumuyla ilgili resmi açıklama yapıldı

  Kate Middleton'ın sağlık durumuyla ilgili resmi bir açıklama yapıldı. Ameliyat sonrası kamuya görünmemesi endişeleri artırdı. Kensington Sarayı, Kate'in kraliyet etkinliklerine geri döneceğini ve iyileşme sürecinin iyi gittiğini belirtti. Prens William ise antisemitizmle ilgili konuşmalara katıldı.

 • Murat Kurum, Ekrem İmamoğlu'nun TV programı teklifine yanıt verdi
  14:07 Murat Kurum, Ekrem İmamoğlu'nun TV programı teklifine yanıt verdi

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun TV programına çıkma teklifine yanıt veren Cumhur İttifakı'nın İBB Başkan adayı Murat Kurum, samimiyet çağrısı yaptı. İmamoğlu'nun teklifine 'evet' demesi için önce İstanbul'un sorunlarını çözmek adına samimiyet göstermesi gerektiğini söyledi.

 • 14:05 "Çirkinler" çetesi operasyonunda Ece Ronay detayı! Eski eşinin iş yerini de kurşunlamışlar

  İstanbul Emniyeti bu sabah düzenledikleri "Mahzen-2" operasyonuyla "Çirkinler" olarak bilinen organize suç örgütünü çökertti. 47 kişinin gözaltına alındığı operasyonla ilgili yeni detaylar da ortaya çıkarken, şüphelilerin geçtiğimiz aylarda sosyal medya fenomeni Ece Ronay'ın eski eşi Mehmet Bilir'e ait işyerini de kurşunlayan kişiler olduğu belirlendi.


Advertisement