Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Ülkemizin her köşesini nitelikli yol ağlarıyla donatıyoruz - Son Dakika
Ekonomi

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Ülkemizin her köşesini nitelikli yol ağlarıyla donatıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Çorum, İskilip Devlet Yolu açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin her köşesini daha hızlı, güvenli, konforlu ve nitelikli yol ağlarıyla donattıklarını belirtti. Bakan Uraloğlu, bölünmüş yol ağını 29 bin 283 kilometreye çıkararak, 77 ilin birbiriyle bağlantısını sağladıklarını ifade etti. Ayrıca, yapılan yatırımların ekonomiye sağladığı katma değeri vurgulayarak, trafik güvenliğini artırarak kazalardaki ölüm oranını düşürdüklerini ve seyahat konforunu artırdıklarını söyledi.

17.11.2023 12:37  Güncelleme: 12:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ERKAN KARACA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 8 ilçenin kullanacağı yeni İskilip Devlet yolu ile farklı seviyeli kavşağın açılışını yapmak için Çorum'a geldi. Uraloğlu, "Bugün Çorum'a, Türkiye Yüzyılı'na yakışan yatırımlarımızdan birisi olan İskilip Devlet Yolu'nu kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yolumuzu 17,4 kilometre bölünmüş yol, 33,6 kilometre tek yol olmak üzere toplam 51 kilometre uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak projelendirdik.  9. kilometreden itibaren 21,5 kilometrelik kesimi 2021 yılının sonunda, tek yol standardında trafiğe açmıştık. Mevcut yolu by-pass ederek farklı bir güzergahta bölünmüş yol olarak projelendirdiğimiz 9 kilometrelik kesimde de yol yapım çalışmalarını tamamlayarak hizmete sunduk" dedi.

Açılış için bugün Çorum'a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Delice- Çorum YHT projesinin ihalesini 2024 yılında yaparak, çalışmalara başlamayı hedefliyoruz. 120 kilometre uzunluğundaki Delice- Çorum Yüksek Standartlı demiryolumuzu tamamladığımızda, 250 km/saat tasarım hızına sahip Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Demiryolumuz ile entegre olacak. Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak hattımızda Hızlı Tren seferleri düzenleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"ÜLKEMİZİN HER KÖŞESİNİ NİTELİKLİ YOLLARLA DONATIYORUZ"

Abdulkadir Uraloğlu şunları söyledi:

"Ülkemizin kaynaklarını en doğru yatırım hamleleri ile değerlendirerek kaliteli ulaşım hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Karayolları ve karayolu taşımacılığı gelişmiş ülkelerin vazgeçilmez ulaşım modlarından biridir. Bu yönde yaptığımız yatırımlarımızın ekonomiye sağladığı katma değeri göz önünde bulundurarak, ülkemizin her köşesini daha hızlı, güvenli, konforlu nitelikli yol ağlarıyla donatıyoruz. 2002 öncesi 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızla, sadece 6 ilimiz birbirine bağlıydı. 2023'de ise bölünmüş yol ağımızı 29 bin 283 bin kilometreye çıkararak, 77 ilimizin birbiri ile bağlantısını sağladık. Bin 714 kilometre olan otoyol ağımızı da 21 yılda yapılan 2008 kilometre ile 3 bin 722 kilometreye çıkardık. Bölünmüş yollarımız, ülkemizin yol ağının yüzde 43'ünü oluşturmasına rağmen, bütün yol ağımızda hareket eden trafiğin yüzde 83'üne hizmet veriyor. Bölünmüş yol yatırımlarımızla; trafik güvenliğini artırarak kazalardaki ölüm oranını düşürdük. Taşıt işletme giderlerinde tasarruf sağladık, seyahat konforunu arttırdık ve süresini kısalttık. Yollarımızdaki ortalama hızı 40 kilometreden 88 kilometreye çıkardık. Hizmete sunduğumuz her çalışmamızda, bütünsel kalkınmayı geliştirerek halkımızın refahını artırdık, ihtiyaçlarına cevap verdik.

"ÇORUM'DA ULAŞIM ALTYAPISINA 25 MİLYAR HARCADIK"

Çorum, Doğu-Batı ve Kuzey-Güney koridorlarında merkez konumunda bulunmaktadır. Çorum'un bu avantajını kullanarak daha da ön plana çıkmasını sağlamak için gerekli yatırımları yapıyoruz. 2002 yılından bu yana Çorum'un ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 25 milyar 114 milyon lira harcadık. Çorum'u Samsun'a, Kırıkkale'ye, Yozgat'a bölünmüş yollarla bağladık. Samsun-Ankara Yolu, Kuzey Tetek Aksı, Çorum- Sungurlu ayrımı Alaca, Çorum-Yozgat Yolu, İskilip Şehir Geçişi Yolu, İskilip- Çankırı Yolu ile birlikte Saraydüzü- Kargı Yolu gibi önemli projeleri bitirdik.  Kırkdilim Geçişi'nin de içinde olduğu Çorum- Laçin- Osmancık Yolu başta olmak üzere birçok projemizde de çalışmalarımıza devam ediyoruz.

"DELİCE- ÇORUM YHT PROJESİ İHALESİNİ 2024 YILINDA YAPACAĞIZ"

Ayrıca devam ettiğimiz çalışmalardan bahsetmişken belirtmek istiyorum; Delice- Çorum YHT projesinin ihalesini 2024 yılında yaparak, çalışmalara başlamayı hedefliyoruz. 120 kilometre uzunluğundaki Delice- Çorum Yüksek Standartlı demiryolumuzu tamamladığımızda, 250 km/saat tasarım hızına sahip Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolumuz ile entegre olacak. Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak hattımızda Hızlı Tren seferleri düzenleyeceğiz. Hattımızın devreye girmesi ile birlikte 240 kilometre olan Ankara- Kırıkkale- Çorum arasında yaklaşık 3,5- 4 saat süren ulaşım süresi, 1,5 saatten daha kısa sürecek. Delice-Çorum arasındaki karayolu ile yaklaşık 1,5 saat süren ulaşım süresini de yaklaşık 35 dakikaya düşürüp, her türlü hava koşulunda vatandaşımıza kesintisiz ulaşım imkanı sağlamış olacağız.

"İSKİLİP DEVLET YOLUNU KAZANDIRMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ"

Bugün Çorum'a, Türkiye Yüzyılı'na yakışan yatırımlarımızdan birisi olan İskilip Devlet Yolu'nu kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yolumuzu 17,4 kilometre bölünmüş yol, 33,6 kilometre tek yol olmak üzere toplam 51 kilometre uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak projelendirdik.  9. kilometreden itibaren 21,5 kilometrelik kesimi 2021 yılının sonunda, tek yol standardında trafiğe açmıştık. Mevcut yolu by-pass ederek farklı bir güzergahta bölünmüş yol olarak projelendirdiğimiz 9 kilometrelik kesimde de yol yapım çalışmalarını tamamlayarak hizmete sunduk. Yolumuzun 9 kilometrelik kesimini de trafiğe açmamızla birlikte toplam 30,5 kilometrelik kesimi tamamlamış bulunuyoruz. Yolumuz; Çorum-Ankara Devlet Yolu'nu İskilip-Tosya bağlantısı ile Tetek güzergahına, İskilip-Bayat bağlantısı ile de Kastamonu- Çankırı-Kırıkkale Devlet Yolu'na bağlıyor. Bu güzergah, Delice- Kırıkkale- Ankara yönünde trafik yoğunluğu olduğu dönemlerde Orta ve Doğu Karadeniz'den Ankara yönüne alternatif yol olarak kullanılması bakımından oldukça önemlidir. Yolun geometrik ve fiziksel standartlarını iyileştirerek, vatandaşlarımızın sürüş konforunu ve trafik güvenliğini de artırmış olduk."

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Ülkemizin her köşesini nitelikli yol ağlarıyla donatıyoruz
Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Ülkemizin her köşesini nitelikli yol ağlarıyla donatıyoruz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Sema Aydemir Survivor'dan diskalifiye oldu, haberi alan ikizi, Pınar'a resti çekti
  08:02 Sema Aydemir Survivor'dan diskalifiye oldu, haberi alan ikizi, Pınar'a resti çekti

  Survivor All Star'a geldiği günden beri yıldızının bir türlü barışmadığı ve sık sık tartıştığı Pınar'a şiddet uygulayan Sema Aydemir, dün akşam yayınlanan bölümde diskalifiye edildi. İkizinin yarışmadan diskalifiye olduğunu öğrenen Seda ise "Burada onu yaptı bunu yaptı kardeşimi diskalifiye ettirdi. Ben anladım amacı bundan sonra kafasını kaldırıp benim gözüme dahi bakmasın" diyerek Pınar'a rest çekti.

 • Pentagon ve Hamas'tan kendini yakan askerle ilgili art arda açıklamalar
  07:31 Pentagon ve Hamas'tan kendini yakan askerle ilgili art arda açıklamalar

  ABD Savunma Bakanlığı'ndan Hava Kuvvetleri askeri Aaron Bushnell, Gazze'deki katliama isyan ederek "Filistin'e özgürlük!" sloganlarıyla kendini ateşe vermişti. Hayatını kaybeden ABD'li askerle ilgili Pentagon'dan yapılan açıklamada "Kesinlikle trajik bir olay" ifadeleri kullanılırken, Hamas ise kendini ateşe veren askerin ölümünden ABD Başkanı Joe Biden yönetimini sorumlu tuttu.

 • Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı
  01:03 Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı

  Survivor All Star'da Sema Aydemir ile Pınar Saka arasında yaşanan kavganın nedeni ortaya çıktı. Yarışmacı Nagihan, kavgaya ilişkin, Sema ve Pınar arasındaki anlaşmazlığın 2011 yılında dünya şampiyonasında madalya aldıktan sonra bayraklı yarışa çıktıkları süreçten kaynaklandığını ifade etti. Olayın ardından Acun Ilıcalı, kavga eden yarışmacılarla ilgili kararını verip Sema Aydemir'i diskalifiye etti.

 • Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık
  26 Şub Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık

  Antalyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 2-1 mağlup oldukları Galatasaray maçının hakemine tepki gösterdi. Kararları eleştiren Yalçın, ''Bu kadar emek, bu kadar mücadele. VAR hakemi ve sahadaki hakem. Yazık. Türk futbolu adına yazık. Masa başında yapmayın bunları. VAR sistemi böyle kullanılacaksa hiç kullanmayın'' dedi.

 • Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım
  26 Şub Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım

  Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin, Galatasaray'ın Antalyaspor'u 2-1 yendiği maçın ardından sert bir açıklama yaptı. Pekin'in paylaşımında, ''Tarih boyunca unutulmayacak bir adaletsizlik ve emek hırsızlığı. Tarihe geçecek bir tiyatro'' ifadeleri yer aldı.

 • AK Parti İBB Başkan adayı Murat Kurum mal varlığını paylaştı
  26 Şub AK Parti İBB Başkan adayı Murat Kurum mal varlığını paylaştı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP'nin yeniden aday gösterdiği Mansur Yavaş'ın, mal varlığını kamuoyuyla paylaşması sonrası AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum da mal varlığını açıkladı. Katıldığı bir canlı yayında konuşan Kurum, ''Ankara'da ve İstanbul'da evimiz var, 1 tane arabamız var, biraz da borcumuz var. Mal varlığımız bu.'' ifadelerini kullandı.

 • Binali Yıldırım'la protokol krizi mi yaşadılar? Murat Kurum, açılış törenindeki görüntülere açıklık getirdi
  26 Şub Binali Yıldırım'la protokol krizi mi yaşadılar? Murat Kurum, açılış törenindeki görüntülere açıklık getirdi

  AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'a katıldığı canlı yayında, Sirkeci-Kazlıçeşme hattının açılış töreninde Binali Yıldırım'la arasında yaşananlar soruldu. Protokol krizi olmadığını söyleyen Kurum, ''Çok samimi bir şekilde Binali Abi'ye dedik ki 'Sayın Başbakanım sayın Cumhurbaşkanımızın yanına geçin, emeğiniz var, orada olmanız yakışır.' dedim. O da nezaket gösterip, ''Murat Bey sen İBB adayısın, sen buraya geç' dedi. O kadar nezaket sahibi bir abimiz. Gülerek bu kriz yaşanır mı?'' ifadelerini kullandı.

 • Aslan sahasında kükredi! Galatasaray, Antalyaspor'u 2-1 yendi
  26 Şub Aslan sahasında kükredi! Galatasaray, Antalyaspor'u 2-1 yendi

  Galatasaray, Süper Lig'in 27. haftasının kapanış maçında sahasında Antalyaspor'u 2-1 mağlup etti.

 • Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken ekonomiyi eleştirdi
  26 Şub Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken ekonomiyi eleştirdi

  CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, özel jette seyahat ederken çektiği bir videoyla kredi kartı taksitlerinin kaldırıldığını iddia ederek tepki gösterdi. Sarıgül, ekonomiyi ve yoksulluğu eleştirerek, ''Kredi kartları olmadan yaşamınızı geçindirebiliyor musunuz?'' diye sordu.


Advertisement