Yılın Gözde Mesleği Satış Temsilciliği - Son Dakika
Ekonomi

Yılın Gözde Mesleği Satış Temsilciliği

Yılın Gözde Mesleği Satış Temsilciliği

Yenibiris'in 2011 istihdam raporuna göre en çok ilan yayınlanan sektörler yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil oldu.

02.01.2012 12:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

En çok aranan pozisyonların başında satış temsilcisi yer alırken, adaylar en çok muhasebe elemanı pozisyonuna başvurdu.

Türkiye'nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, iş ve aday arayışına dair güncel bilgiler veren Yenibiriş İstihdam Raporu'nun 2011 yılına ilişkin verilerini açıkladı. 2011 yılı istihdam raporuna göre yayınlanan ilanlarda geçen yıla göre yüzde 10'a yakın artış olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra ilanlara yapılan başvurularda da yüzde 8,5 oranında artış olduğu gözlemlendi.

İstihdam raporuna göre firmalar tarafından en çok aranan pozisyon satış temsilcisi (yüzde 16,68) oldu. Satış temsilciliği pozisyonu için yayınlanan ilan sayısında geçen yıla göre yüzde 4'e yakın bir artış yaşandı. En çok aranan diğer pozisyonlar ise muhasebe elemanı (yüzde 12,26), sekreter (yüzde 5,44), yönetici asistanı (yüzde 3,82), inşaat mühendisi (yüzde 2,55), makine mühendisi (yüzde 2,42), yazılım uzmanı (yüzde 1,92), elektrik mühendisi (yüzde 1.68), mimar (yüzde 1,61) olarak sıralandı. Geçen sene listede yer almayan grafiker (yüzde 1,53) pozisyonu ise bu sene en çok ilan yayınlanan sektörler listesinde onuncu sırada bulunuyor.

Yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil en hareketli sektörler oldu

Sektörler açısından bakıldığında, en çok ilan yayınlanan sektörler 2011 yılında %7.53'lük oranıyla yapı-inşaat, %6.35'lik oranıyla sağlık-tıp ve %5,74'lük oranıyla tekstil sektörleri oldu. Geçen senenin de ilk üçünde yer alan bu sektörlerin hepsinde 2011 yılında ilan sayıları açısından düşüş gözlemlendi. Bu üç sektörü, turizm-otelcilik (yüzde 5,53), üretim-imalat (yüzde 5,25), bilişim (yüzde 5,11), perakendecilik-toptancılık (yüzde 4,59), eğitim (yüzde 3,63) , gıda (yüzde 3,57) ve hizmet (yüzde 3,19) sektörleri izledi.

Adaylar en çok banka-finans sektöründe çalışmak istiyor

Adayların 2011 yılında tercih ettikleri ve başvuru yaptıkları sektörlerde ilk sıraya, yüzde 6,09'luk oranla banka-finans sektörü yerleşti. Ekonomide bankacılık alanında yaşanan hızlı gelişmeler adayların da ilgisinin bu alana doğru yoğunlaşmasını sağladı. Banka-finans sektörünü, yüzde 5,96 oranla perakendecilik-toptancılık, yüzde 5,82 oranla yapı-inşaat ve yüzde 5.71 oranla tekstil sektörleri izledi.

Adayların en çok başvuru yaptığı pozisyonlara bakıldığında, ilk üç sırada geçen senenin en çok talep gören muhasebe elemanı (yüzde 14,19), satış temsilcisi (yüzde 12,40) ve sekreter (yüzde 9,86) pozisyonlarının listedeki yerlerini koruduğu dikkat çekti. Adayların en çok rağbet ettiği muhasebe elemanını pozisyonuna olan başvurularda yüzde 4'lük bir artış gözlemlendi. Bu pozisyonları yönetici asistanı (yüzde 4,09) , makam şoförü (yüzde 1.88), inşaat mühendisi (yüzde 1,63), insan kaynakları uzmanı (yüzde 1,45), makine mühendisi, (yüzde 1,31) mimar (yüzde 1,16) ve yazılım uzmanı (yüzde 1,12) pozisyonları izledi.

2011 yılında en çok istihdam yaratan sektörler içinde en çok aranan pozisyonlar ise şöyle: Yapı-inşaat/inşaat mühendisi, sağlık-tıp/hemşire, tekstil/modelist, turizm-otelcilik/resepsiyonist, üretim-imalat/satış temsilcisi, bilişim/yazılım uzmanı, perakendecilik-toptancılık/satış temsilcisi, eğitim/ingilizce öğretmeni, gıda/gıda mühendisi, hizmet/güvenlik görevlisi.

Adayların bu sektörlerde en çok başvuru yaptığı pozisyonların ise; yapı-inşaat/inşaat mühendisi, sağlık-tıp/hemşire, tekstil/muhasebe elemanı, turizm-otelcilik/resepsiyonist, üretim-imalat/muhasebe elemanı, bilişim/yazılım uzmanı, perakendecilik-toptancılık/satış temsilcisi, eğitim/ingilizce öğretmeni, gıda/satış temsilcisi, hizmet/güvenlik görevlisi olduğu görülüyor.

En çok ilan yayınlanan ve en çok başvuru alan il, yüzde 9 oranında bir artışla İstanbul (yüzde 75) olurken, İstanbul'u Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli takip etti.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, 2011 istihdam bilançosunu şöyle değerlendiriyor: "2011 yılında büyüme hedefleriyle başlayan yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil sektörleri hedeflerini gerçekleştirerek yılı kapatmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden yapı-inşaat, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da en fazla istihdam fırsatı sunan sektör oldu. Bunun yanı sıra bankacılık ve finans sektörünün gelişimini sürdürdüğünü ve adaylardan daha fazla talep görerek en çok başvuru yapılan sektörler listesinde birinci sıraya yerleştiğini görüyoruz. Nitelikli eleman ihtiyacı hızla artmaya devam eden bilişim sektörü de yılı çok hareketli geçirdi.

Önümüzdeki yıl özellikle deneyimsiz gençler için cazip olabilecek sektörler arasında bilişim, bankacılık-finans, sigorta, mobilya, gıda ve perakendeyi sayabiliriz. 2012'de kurumların insan kaynakları departmanlarının gündeminde, başta doğru adayı bulma ve yerleştirme olmak üzere, çalışma verimini artırma, çalışan bağlılığı, performans ölçümü, adil ücret ve yan kazanç gibi kritik konular olacak. İnsan kaynaklarından, yasal değişikliklere hemen uyum sağlaması, olası ekonomik çalkantılara karşı şirketini dirençli kılabilmesi, işe alımda hızlı ve etkin çalışması, veri analizi yapabilmesi, teknolojiyi kullanması, farklı nesillerdeki çalışanların verimini artıracak politikalar üretmesi bekleniyor."

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Ekonomi Yılın Gözde Mesleği Satış Temsilciliği - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erzurum'da 626 yatırım projesi için 98 milyar lira bütçe ayrıldı
  20:13 Erzurum'da 626 yatırım projesi için 98 milyar lira bütçe ayrıldı

  Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, kentte 626 yatırım projesi için toplam 98 milyar 971 milyon 148 bin 240 lira bütçe ayrıldığını bildirdi. Çiftçi, yapılan toplantıda kurum müdürlerine yatırımlar hakkında bilgi verdi ve projelerin gerçekleşme oranını açıkladı.

 • Fethiye'de Tarım ve Turizm Fuarı Açıldı
  19:59 Fethiye'de Tarım ve Turizm Fuarı Açıldı

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen 12. Fethiye Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas ve 13. Fethiye Turistik İşletmeler, Villa Ekipmanları ve Dekorasyon Fuarı başladı. Fuarda 100 firma yer aldı. Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, ilçenin tarım ve turizm potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, fuarın üretici ve tüketiciyi bir araya getirmenin önemine vurgu yaptı. Fuarlar, 19 Nisan'da sona erecek.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçecek
  19:59 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadeleye yönelik mesajlar vererek, yıllık enflasyonun senenin ikinci yarısından itibaren düşüşe geçeceğini söyledi. Ayrıca, enflasyonun ücretli kesimlerde yol açtığı sıkıntıları bildiklerini ve popülist adımlardan uzak duracaklarını belirtti.

 • Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı
  19:56 Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı

  Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı. Ziyarette, Manisa'nın potansiyeli ve işbirliği konuları ele alındı.

 • Selendi'de Tütün Fideleri Toprakla Buluştu
  19:51 Selendi'de Tütün Fideleri Toprakla Buluştu

  Manisa'nın Selendi ilçesinde tütün ekimi yeniden artış gösteriyor. Selendili çiftçiler, tütün fidelerini toprakla buluşturarak yoğun bir sezon geçiriyor. Tütün dikimleri yıl sonuna kadar sürecek ve üreticiler yüksek fiyatlar bekliyor.

 • Tesla, Yeni Ev Enerji Depolama Sistemi Powerwall 3'ü Tanıtacak
  19:09 Tesla, Yeni Ev Enerji Depolama Sistemi Powerwall 3'ü Tanıtacak

  Tesla'nın yeni ev enerji depolama sistemi Powerwall 3, önemli yeniliklerle birlikte geliyor. 11,5 KW gücünde sürekli bir güç çıkışına sahip olan cihaz, önceki modellere göre %130 daha fazla enerji sağlıyor. Ayrıca güneş panelleriyle tam entegre çalışabiliyor. Powerwall 3'ün fiyatı 9300 dolar olarak belirlenirken, invertersiz modelin daha uygun fiyatlı olacağı söyleniyor. Yeni nesil lityum demir fosfat pillere sahip olan cihaz, uzun bir kullanım ömrü sunuyor.

 • 2024'te Türkiye'deki İç Anadolu Bölgesi'nde Kuraklık Tehlikesi
  19:04 2024'te Türkiye'deki İç Anadolu Bölgesi'nde Kuraklık Tehlikesi

  Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, Eskişehir'de yaşanan kuraklık tehlikesine dikkat çekerek, 2024 senesinin Türkiye'deki İç Anadolu Bölgesi'ndeki üreticiler için çok sıkıntılı olacağını belirtti. Çelikoğlu, yetersiz yağışlar nedeniyle üreticilerin tedirgin olduğunu ve bu durumun tüketiciye de fiyat anlamında sıkıntı yaratacağını ifade etti.

 • Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin Borcu 17 Milyar TL
  18:57 Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin Borcu 17 Milyar TL

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, göreve başladığı ilk gün maaş ödemesinde zorlandıklarını ve kredi çekerek maaş ödemesi yaptıklarını açıkladı. Belediyenin toplam borcu ise 17 milyar 80 milyon 45 bin 700 TL olarak belirlendi.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Atık Su Bedellerinde İndirim Yapmayı Planlıyor
  18:55 İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Atık Su Bedellerinde İndirim Yapmayı Planlıyor

  İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni dönem ilk meclis toplantısında, 0.4 metreküplük su ve atık su bedellerinde yüzde 25 indirim yapılması önergesi, değerlendirilmek üzere Plan ve Bütçe komisyonu ile Esnaf Komisyonuna sevk edildi.

 • Emekliler Yeniden Düzenleme İstiyor
  18:24 Emekliler Yeniden Düzenleme İstiyor

  Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi, emekli maaşlarının yeniden düzenlenmesi için imza kampanyası başlattı. En düşük emekli maaşının 35 bin lira olmasını ve yoksulluk sınırına çıkarılmasını talep eden sendika, imzaları TBMM'ye gönderecek.

 • Van Valisi Ozan Balcı, OSB'deki Tekstil Fabrikalarını İnceledi
  18:08 Van Valisi Ozan Balcı, OSB'deki Tekstil Fabrikalarını İnceledi

  Van Valisi Ozan Balcı, Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) yapımı devam eden tekstil fabrikalarının inşaatında incelemelerde bulundu. Balcı, fabrikalar hakkında bilgi alarak istihdam konusunda önemli adımlar atıldığını ve hedeflerinin tekstilde 50 bin istihdam sağlamak olduğunu belirtti.

 • Beyşehir'deki Gıda İşletmeleri Denetlendi
  18:01 Beyşehir'deki Gıda İşletmeleri Denetlendi

  Konya'nın Beyşehir ilçesinde, gıda üretimi ve satışı yapan işletmeler denetime tabi tutuldu. Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı gıda kontrol görevlileri, hijyen ve ürün saklama şartlarının kontrol edildiği denetimlerini sürdürdü. Vatandaşlar, herhangi bir problemle karşılaştıklarında Tarım ve Orman Bakanlığı'na ait 174 Alo Gıda hattını arayabilirler.


Advertisement