Son dakika Eritre haberleri, Eritre son dakika, son dakika Eritre

Son Dakika Eritre Haberleri

 • Martı şirketi, Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği için 376 bin dilekçeyi İBB'ye verdi
  27 Şub Martı şirketi, Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği için 376 bin dilekçeyi İBB'ye verdi

  Martı şirketinin kurucusu Oğuz Alper Öktem, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) paylaşımlı yolculuk yönetmeliğinin getirilmesi talebiyle imzalanan 376 bin dilekçeyi teslim etti. Öktem, paylaşımlı yolculuğun dünyada yaygınlaştığını ve 120 bin TAG sürücüsü ve ailelerinin bu yönetmeliği istediğini belirtti. Ayrıca, TAG sisteminin güvenli olduğunu ve müşteri memnuniyet oranının yüzde 98 olduğunu vurguladı.

 • Lahey'de sığınmacılar ayaklandı, ortalık yangın yerine döndü: 6 polis yaralı
  18 Şub Lahey'de sığınmacılar ayaklandı, ortalık yangın yerine döndü: 6 polis yaralı

  Hollanda'nın idari başkenti Lahey'de, farklı görüşteki Eritreli gruplar arasında çıkan şiddet olaylarında ortalık yangın yerine döndü. Olaylarda 6 polis yaralandı, 13 kişi gözaltına alındı. Olaylar sırasında 2 polis aracı ve bir otobüs yandı.

 • Hollanda'nın Lahey kentinde Eritreli gruplar arasında çatışma çıktı
  18 Şub Hollanda'nın Lahey kentinde Eritreli gruplar arasında çatışma çıktı

  Hollanda'nın Lahey kentinde Eritreli hükümet muhalifleri ile hükümet yanlısı gruplar arasında çıkan çatışma kontrolden çıktı. Taş ve sopalarla birbirine saldıran gruplar, polisle de çatıştı. Çatışma sırasında çok sayıda araç ve polis aracı ateşe verildi. Olaylar sonucu çok sayıda polis ve gösterici yaralandı. Hollanda'da 25 binden fazla Eritreli sığınmacı bulunuyor ve Eritre'deki baskı ortamı nedeniyle bu ülke vatandaşlarının sığınma başvurusu hızla işleme alınıyor.

 • Hollanda'da Eritreli gruplar arasında çatışma ve araçların ateşe verilmesi
  18 Şub Hollanda'da Eritreli gruplar arasında çatışma ve araçların ateşe verilmesi

  Hollanda'nın idari başkenti Lahey'de farklı görüşteki Eritreli gruplar taş ve sopalarla birbirleriyle ve polisle çatıştı, etraftaki araçları ateşe verdi. Lahey'de Eritre hükümetini destekleyen bir grubun bir salonda toplandığını haber alan muhalefet yanlısı gruplar, taş ve sopalarla içeri girmeye çalıştı. Binanın camlarını kıran, polis araçlarını ve otobüsleri ateşe veren protestoculara biber gazıyla müdahale edildiği ve çıkan olaylarda bazı polislerin yaralandığı belirtildi. Lahey Belediyesi Sözcüsü Robin Middel, şiddet olaylarının kontrolden çıktığını söyledi. Lahey emniyetinin açıklamasına göre, Eritreli iki grubun taşlı kavgaya tutuştuğu ve polisin müdahale ettiği bildirildi. Protestocular çok sayıda polis aracıyla bazı otobüsleri kundakladı, yangınlar itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü.

 • Tour of Antalya powered by AKRA 2024 takım kadroları açıklandı
  01 Şub Tour of Antalya powered by AKRA 2024 takım kadroları açıklandı

  Tour Of Antalya powered by AKRA Uluslararası Bisiklet Yarışı'nda yer alacak takımların kadroları belli oldu.

 • Erdoğan Toprak: 'Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Aym'nin Tahliye Kararını Tanımamakla Yargıdaki Siyasallaşmanın Zirveye Çıktığını Somutlaştırdı'
  07 Oca Erdoğan Toprak: "Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Aym'nin Tahliye Kararını Tanımamakla Yargıdaki Siyasallaşmanın Zirveye Çıktığını Somutlaştırdı"

  CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, “Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında ikinci kez verdiği hak ihlali ve tahliye kararını tanımamakla yargıdaki siyasallaşmanın zirveye çıktığını somutlaştırdı. Kararda dile getirilen iddialar, AYM ve anayasal rejime karşı açılmış siyasi mücadele niteliğindedir. AYM’nin kendisini jüristokrasi konumunda gördüğünü iddia eden Yargıtay, TBMM’yi dizayn etmek istiyor. Seçimi ve seçmen iradesini yok sayıp seçilmiş bir vekilin görevini engelliyor” dedi.

 • Haftanın tarihine bakış
  07 Oca Haftanın tarihine bakış

  Ömrünü Kıbrıs davasına adayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, tedavi gördüğü Yakındoğu Üniversitesi Hastanesinde, çoklu organ yetmezliği nedeniyle 13 Ocak 2012'de 88 yaşında vefat etti.

 • Etiyopya, Somaliland ile deniz bağlantısı için anlaşma imzaladı
  02 Oca Etiyopya, Somaliland ile deniz bağlantısı için anlaşma imzaladı

  Etiyopya, kıyısı olmadığı Kızıldeniz'e erişim için ilk yasal adımları attığını açıkladı. Etiyopya, 1991'de Somali'den ayrılarak tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Somaliland ile İkili İşbirliği Protokolü imzaladı. Protokol, Etiyopya'nın Somaliland'ın Berbera Limanı'nı kullanmasını öngörüyor. Anlaşmanın maddelerinden birinde, Etiyopya’nın bir gün Somaliland’in bağımsızlığını tanıyabileceği de belirtiliyor. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, deniz bağlantısının ülkesi için var oluşsal bir mesele olduğunu söylemişti. Anlaşmanın detayları açıklanmadı, ancak Etiyopya tarafından büyük bir diplomatik zafer olarak gösteriliyor.

 • İstanbul'da düzenlenen Sudan sempozyumunda ülkede yaşanan çatışmalar ve sorunlar ele alındı
  01 Oca İstanbul'da düzenlenen Sudan sempozyumunda ülkede yaşanan çatışmalar ve sorunlar ele alındı

  Dünya Düşünce ve Kültür Forumu tarafından İstanbul'da düzenlenen Sudan sempozyumunda, ülkede yaşanan çatışmalar ve sorunlar ile çözüm yolları ele alındı. Sempozyuma Sudan, Eritre, Mısır, Yemen ve Libya'dan entelektüeller, hukukçular, akademisyenler ve medya mensupları katıldı. Konuşmacılar, Sudan halkının yaşadığı sıkıntıları ve sorunların temeline ilişkin görüşlerini paylaştı. Sempozyumda, Sudan'ın tarihindeki İngiliz işgali, ABD ve İsrail'in Sudan ile ilgili planları ve komşu ülkelerin pozisyonları da ele alındı.

 • GÖRÜŞ- Husi saldırıları ve Babu'l Mendeb'de küresel rekabet
  29 Ara GÖRÜŞ- Husi saldırıları ve Babu'l Mendeb'de küresel rekabet

  ORSAM Kuzey Afrika Uzmanı Kaan Devecioğlu, 7 Ekim sonrası Husilerin Kızıldeniz saldırılarıyla darboğaza giren bölgesel ticaret dinamiklerini ve uluslararası aktörlerin girişimlerini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Pakistan BM Daimi Temsilcisi İsrail'in savaş suçlarının soruşturulması için özel mahkeme talep etti
  16 Ara Pakistan BM Daimi Temsilcisi İsrail'in savaş suçlarının soruşturulması için özel mahkeme talep etti

  Pakistan'ın BM Daimi Temsilcisi Munir Akram, İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği savaş suçlarının soruşturulması için özel bir mahkeme ve hesap verebilirlik mekanizması kurulmasını talep etti. Akram, İsrail'in Gazze'deki insan hakları ihlallerinin Filistinlilere soykırım uygulamakla eş değer olduğunu belirtti.

 • Haftanın tarihine bakış
  10 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma" planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017'de İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Doğu Afrika ülkeleriyle görüştü
  26 Kas Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Doğu Afrika ülkeleriyle görüştü

  Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ve Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki ile bir araya geldi. Burhan, Cibuti ve Eritre'ye yaptığı ziyaretlerde işbirliği ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

 • Afrika, kaynaklarına rağmen sanayileşmede büyümeyi sağlayamıyor
  19 Kas Afrika, kaynaklarına rağmen sanayileşmede büyümeyi sağlayamıyor

  Afrika ülkeleri, son yıllarda daha fazla sanayileşse de sanayi gelirlerinin toplam gelirdeki payında düşüş kaydedildi.

 • Rusya, Afrika'ya bedelsiz tahıl sevkiyatına başladı
  17 Kas Rusya, Afrika'ya bedelsiz tahıl sevkiyatına başladı

  Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev, Afrika'daki bazı ülkelere bedelsiz tahıl sevkiyatının başladığını duyurdu. İki geminin ay sonunda Somali ve Burkina Faso'ya ulaşması planlanıyor. Patruşev, Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre'ye yönelik sevkiyatın da yıl sonuna kadar başlayacağını belirtti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise daha önce Burkina Faso, Zimbabve, Mali, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre'ye tahıl sevkiyatı yapacaklarını açıklamıştı.

 • Afrika ülkesi Eritre'de devlet, Dünya Kupası'na katılmayı yasakladı
  16 Kas Afrika ülkesi Eritre'de devlet, Dünya Kupası'na katılmayı yasakladı

  Afrika'nın küçük bir ülkesi olan Eritre, futbolcuların firar etme endişesi nedeniyle Dünya Kupası elemelerine katılmayacağını FIFA'ya iletti. Eritre, 2019 Afrika Kupası'nda oynanan bir deplasman maçında futbolcuları firar ettiğinden bu yana maçlara çıkmıyor.

 • KDC'deki çatışmalar nedeniyle 1000'den fazla kişi Uganda'ya sığındı
  14 Kas KDC'deki çatışmalar nedeniyle 1000'den fazla kişi Uganda'ya sığındı

  Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC), ordu birlikleriyle isyancılar arasındaki çatışmalar nedeniyle 1000'den fazla kişinin komşu ülke Uganda'ya sığındığı bildirildi. Uganda Kızılhaç Derneğinden yapılan açıklamada, KDC'deki çatışmalar nedeniyle buradaki çok sayıda kişinin evini terk ettiği belirtildi. Uganda'ya sığınanların, Bundibugyo bölgesine geçtiği kaydedilirken, sığınmacılara insani yardım sağlandığı ifade edildi.

 • Etiyopya Başbakanı, komşularına Hedasi Barajı ve Etiyopya Hava Yollarından pay teklifinde bulundu
  14 Kas Etiyopya Başbakanı, komşularına Hedasi Barajı ve Etiyopya Hava Yollarından pay teklifinde bulundu

  Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ülkesinin Kızıldeniz'e erişim tartışmalarını yeni bir boyuta taşıyarak, komşularına Hedasi Barajı ve Etiyopya Hava Yollarından pay teklifinde bulundu. Başbakan Ahmed, Kızıldeniz'e erişimle ilgili yaptığı yorumlara ilişkin komplo teorileri uydurulduğunu, ülkesinin denize ortak fayda temelinde ulaşmak istediğini ve saldırgan yollar kullanmayacağını söyledi. Ahmed, denize erişememenin yeterli ekonominin kurulmasının önünde engel olduğunu ve bu yüzden komşularına liman karşılığında Hedasi Barajı ya da Etiyopya Hava Yollarından ortaklık teklif etti.

 • Atama kararları Resmi Gazete'de
  14 Kas Atama kararları Resmi Gazete'de

  RESMİ Gazete'de yayımlanan atama kararları kapsamında 4 ülkeye büyükelçi ataması yapıldı.

 • Büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de
  14 Kas Büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan atama kararları ile 4 ülkeye büyükelçi ataması yapıldı.

 • 4 ülkeye büyükelçi ataması Resmi Gazete'de yayımlandı
  14 Kas 4 ülkeye büyükelçi ataması Resmi Gazete'de yayımlandı

  Moritanya, Uruguay, Türkmenistan ve Eritre'ye yeni büyükelçi ataması yapıldı. Ayrıca, bazı kurum ve kuruluşlara ilişkin atama kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

 • Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü
  12 Kas Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü

  Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki, Etiyopya'nın Kızıldeniz'de liman talebinin tartışma yaratması sonrası Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi. Görüşmede, ikili ilişkilerin geliştirilmesi, bölgesel güvenlik meselelerinde işbirliği ve Sudan'daki savaşın çözümü ele alındı.

 • Avrupa'dan Filistin'e Destek Gösterisi Brüksel'de Düzenlendi
  11 Kas Avrupa'dan Filistin'e Destek Gösterisi Brüksel'de Düzenlendi

  Avrupa ülkelerinden gelen on binlerce kişi, İsrail'in saldırılarına karşı Filistinlilere destek için Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplandı. Brüksel'deki kuzey tren istasyonunda toplanan on binlerce kişi, buradan güney tren istasyonuna kadar yaklaşık 5 kilometrelik mesafede 'Filistin için Avrupa yürüyüşü' adıyla gösteri düzenledi. Göstericiler, Avrupa ülkelerinden İsrail'e boykot uygulamasını, silah satışını kesmesini talep etti ve İsrail'i Filistinlilere soykırım uygulamakla suçladı.

 • Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı, Suudi Arabistan'da Afrikalı liderlerle görüştü
  11 Kas Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı, Suudi Arabistan'da Afrikalı liderlerle görüştü

  Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Afrikalı liderlerle görüştü. Burhan, Suudi Arabistan-Afrika Ortaklık Zirvesi ve Olağanüstü Arap-İslam Ortak Zirvesi'ne katılmak üzere başkent Riyad'a gitti. Sudan lideri, toplantılarda Afrika Birliği Dönem Başkanı ve diğer liderlerle ayrı ayrı görüşmeler yaparak, Hızlı Destek Kuvvetlerinin ihlalleri hakkında bilgi verdi. Liderler, Sudan'ın birliği, güvenliği ve istikrarı için tüm çabaları desteklediklerini vurguladı. Sudan'da devam eden iç savaşta ise 6 milyona yakın kişi evlerinden edildi, 10 bini aşkın sivil hayatını kaybetti ve 25 milyon Sudanlı insani yardıma muhtaç hale geldi.

 • Midilli Adası'ndaki sığınmacılar, vatandaşlık kayıtlarının düzeltilmesi talebiyle oturma eylemi düzenledi
  07 Kas Midilli Adası'ndaki sığınmacılar, vatandaşlık kayıtlarının düzeltilmesi talebiyle oturma eylemi düzenledi

  Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Kara Tepe kampında bulunan Afrikalı sığınmacılar, vatandaşlık kayıtlarındaki karışıklığın düzeltilmesi talebiyle yaklaşık 100 kişilik bir oturma eylemi düzenledi. Sığınmacılar, Eritre kökenli olmalarına rağmen Etiyopya vatandaşı olarak kayıtlara geçmelerine tepki göstererek, kayıtlardaki karışıklığın haklarını elde etmelerini zorlaştırdığını savundu. Geçen hafta da benzer bir protesto düzenleyen sığınmacılar, karışıklığın düzeltilmesini talep etmektedir.

 • Rusya, Altı Afrika Ülkesine 200.000 Ton Buğday Bağışlayacak
  03 Kas Rusya, Altı Afrika Ülkesine 200.000 Ton Buğday Bağışlayacak

  Rusya Dışişleri Bakanlığı İkinci Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Departmanı Direktörü Alexey Polishchuk, bu yılın sonuna kadar Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti, Burkina Faso, Zimbabve, Mali ve Eritre olmak üzere altı Afrika ülkesine 200.000 ton buğday daha bağışlayacaklarını açıkladı. Ayrıca Rusya, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ile işbirliği yaparak Malavi'ye 20.000 ton, Kenya'ya 34.000 ton gübre teslim etti ve Zimbabve, Nijerya ve Sri Lanka'ya da toplamda 112.000 ton gübre göndereceğini belirtti.

 • Sudan'da Ordu Komutanı: İsyancılar barışı reddederse askeri çözümden başka çözüm yok
  01 Kas Sudan'da Ordu Komutanı: İsyancılar barışı reddederse askeri çözümden başka çözüm yok

  Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Hızlı Destek Kuvvetlerine (HDK) işaret ederek, isyancıların barışı reddetmesi durumunda askeri çözümden başka çözüm olmadığını söyledi. Burhan, barış görüşmeleriyle ilgili olarak Silahlı Kuvvetlerin Cidde platformuna geri döndüğünü belirtti. Ayrıca, Sudan'ı parçalamayı amaçlayan ülkelerin isteklerini yerine getirmek için isyancılarla ittifak halinde olan siyasetçilerin olduğunu ifade etti. Sudan'da ordu ile HDK arasındaki çatışmaların devam ettiği ve çatışmaların sonucunda binlerce kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

 • Etiyopya Başbakanı: Ülkemiz hiçbir zaman işgal edilmedi ve başka ülkeyi de işgal etmeyeceğiz
  26 Eki Etiyopya Başbakanı: Ülkemiz hiçbir zaman işgal edilmedi ve başka ülkeyi de işgal etmeyeceğiz

  Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ülkesinin hiçbir zaman işgal edilmediğini ve hiçbir ülkeyi de işgal etmeyeceğini vurguladı. Ahmed, Etiyopya'nın barış ve istikrar için çalıştığını ve Afrika'da barış ve kalkınmanın simgesi haline geldiğini belirtti. Etiyopya'nın denize erişim sorunu ise tartışma konusu olmaya devam ediyor.

 • Türkiye'nin Afrika İhracatı 15,3 Milyar Dolara Ulaştı
  20 Eki Türkiye'nin Afrika İhracatı 15,3 Milyar Dolara Ulaştı

  Türkiye Ticaret Bakanlığı, geçen yıl 23,6 milyar dolar olan Afrika ihracatının bu yılın ilk 9 ayında 15,3 milyar dolara ulaştığını duyurdu. Bakanlık, Afrika ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi stratejisi kapsamında çalışmaların devam ettiğini ve Afrika pazarında Türk müteahhitlerinin 85,4 milyar dolarlık projeler üstlendiğini belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin 48 Afrika ülkesiyle ticaret anlaşması imzaladığı ve kıtadaki büyükelçilik ve ticaret müşavirliklerinin sayısını artırdığı ifade edildi.

 • Türkiye, Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi ile bölgedeki ticaret hacmini son 20 yılda yüzde 800 artırdı
  20 Eki Türkiye, Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi ile bölgedeki ticaret hacmini son 20 yılda yüzde 800 artırdı

  Türkiye, Ticaret Bakanlığı'nın Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi kapsamında, son 20 yılda Afrika ülkeleriyle ticaret hacmini yüzde 800 artırdı. Afrika'ya ihracat geçen yıl 23,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, Türk müteahhitleri de Afrika'da 85,4 milyar dolarlık proje üstlendi. Ticaret müşaviri sayısının artırılmasıyla birlikte Afrika kıtasıyla ilişkilerin hızlanması amaçlanıyor.

 • Eritre Hükümeti, Etiyopya Başbakanı'nın Kızıldeniz Açıklamalarına Tepki Gösterdi
  16 Eki Eritre Hükümeti, Etiyopya Başbakanı'nın Kızıldeniz Açıklamalarına Tepki Gösterdi

  Eritre hükümeti, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'in Kızıldeniz'e erişim hakkıyla ilgili yaptığı açıklamalara tepki göstererek bu tür tartışmalara girmeyeceklerini belirtti. Eritre'nin yazılı açıklamasında, bölgede denize erişim ve su konularında çok sayıda tartışmanın ortaya atıldığı ve Eritre hükümetinin bu tartışmalara katılmayacağı vurgulandı. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, son aylarda Etiyopya'nın bir limana sahip olması gerektiğini savunarak bu konunun tartışılmasının önemli olduğunu ifade etmişti.

 • Etiyopya Başbakanı, ülkenin denize erişimi tartışmaya açılmalıdır
  15 Eki Etiyopya Başbakanı, ülkenin denize erişimi tartışmaya açılmalıdır

  Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ülkenin büyüyen nüfusuna rağmen denize erişiminin olmamasının tartışılması gerektiğini belirtti. Ahmed, denize erişimin hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak milletvekillerine çağrıda bulundu.

 • BM, Etiyopya'daki Sığınmacılara Gıda Dağıtımını Yeniden Başlattı
  11 Eki BM, Etiyopya'daki Sığınmacılara Gıda Dağıtımını Yeniden Başlattı

  BM Dünya Gıda Programı, güvenlik önlemleri ve kontrollerinin sağlanmasının ardından Etiyopya'da yaklaşık 900 bin sığınmacıya gıda dağıtımını yeniden başlattı. Sudan'dan kaçan yeni gelenler de dahil olmak üzere 5 bölgedeki sığınmacı kamplarında yaşayan aileler, Haziran 2023'te gıda dağıtımlarının durdurulmasından bu yana ilk kez gıda paketleri alıyor. Etiyopya'nın ayrıca çoğunluğu Somali, Güney Sudan ve Eritre'den gelen 850 bin sığınmacıya ev sahipliği yaptığı belirtiliyor.

 • BM, Etiyopya'da yardım çalışmalarını yeniden başlattı
  11 Eki BM, Etiyopya'da yardım çalışmalarını yeniden başlattı

  Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP), Etiyopya'da yardım malzemelerinin çalınması nedeniyle durduğu yardım çalışmalarını yeniden başlattı. Ülkede barınan mültecilere ulaştırılan yardımın hayati öneme sahip olduğu belirtilen açıklamada, kamplarda yapılan reformların ardından yardımların sürdürülmesine karar verildi.

 • Sudan Ulusal Cephesi Lideri: HDK Silah Bırakmalı
  09 Eki Sudan Ulusal Cephesi Lideri: HDK Silah Bırakmalı

  Sudan Ulusal Cephesi lideri Muhammed Ahmed el-Emin Tirik, ülkede süren iç savaşla ilgili olarak Hızlı Destek Kuvvetlerinin (HDK) silah bırakması gerektiğini belirtti. Tirik, sivil hükümet kurma bahanesiyle ülkenin bu duruma getirildiğini savunarak, krizin ulusal uzlaşıyla çözülebileceğini vurguladı. Ayrıca, İngiltere'nin ordu ile HDK'yi eşit gösteren karar taslağına tepki gösteren Tirik, dış müdahalenin olduğunu dile getirdi ve HDK'nin isyanına son vermesi gerektiğini söyledi.

 • Dünyanın en iyileri, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda ter dökecek
  07 Eki Dünyanın en iyileri, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda ter dökecek

  58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (Tour of Türkiye 2023), dünyanın en iyi bisikletçilerini konuk edecek.

 • Eritreli Sığınmacılar, Eritre'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kapatılmasını İstedi
  05 Eki Eritreli Sığınmacılar, Eritre'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kapatılmasını İstedi

  Eritre'deki rejim karşıtı yüzlerce sığınmacı, Eritreli bir sığınmacının öldürülmesini protesto ederek, Eritre'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin kapatılması çağrısında bulundu. Tel Aviv'de toplanan göstericiler, Eritre Büyükelçiliği'nin terörün organizatörü olduğunu iddia ederek, İsrail'den büyükelçiliği kapatmasını talep etti. İsrail'de yaşayan yaklaşık 17 bin Eritreli sığınmacı arasında Eritre rejimi destekçileri ve karşıtları arasındaki tansiyon son dönemde artmış durumda.

 • İsrail'de Eritreli Sığınmacıların Karıştığı Kavgada Bir Kişi Öldü
  01 Eki İsrail'de Eritreli Sığınmacıların Karıştığı Kavgada Bir Kişi Öldü

  İsrail'in Netanya kentinde yaşanan bir kavgada bir Eritreli sığınmacı bıçakla öldürüldü, 8 kişi yaralandı. Olayın ardından 4 kişi gözaltına alındı. Son dönemde Eritreli sığınmacılar arasındaki tansiyonun arttığı belirtiliyor.

 • Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı, Çin'in egemenlik hakkını desteklediğini söyledi
  27 Eyl Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı, Çin'in egemenlik hakkını desteklediğini söyledi

  Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Bassam Sabbagh, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Suriye'nin Çin'in egemenlik hakkını desteklediğini ve tek Çin ilkesini benimsediğini belirtti. Sabbagh, ayrıca ABD'nin Küba'ya uyguladığı ekonomik ambargoyu kınadı ve Kore Yarımadası'ndaki askeri eylemlere son verilmesi çağrısında bulundu.

 • Foça'da 166 Kaçak Göçmen Yakalandı
  22 Eyl Foça'da 166 Kaçak Göçmen Yakalandı

  İzmir'in Foça ilçesinde, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Foça İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmaya çalışan 166 kaçak göçmen yakalandı. Yakalanan göçmenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğu belirtildi. Afganistan, Yemen, Eritre, Suriye ve Filistin uyruklu oldukları tespit edilen kaçak göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderilecek.

 • Polonya-Ukrayna tahıl krizi dünyayı nasıl etkileyecek?
  22 Eyl Polonya-Ukrayna tahıl krizi dünyayı nasıl etkileyecek?

  Polonya, tahıl anlaşmazlığı nedeniyle Ukrayna'ya silah yardımını durduracağını açıkladı.

 • BM: Etiyopya'da Savaş Suçları ve İnsanlığa Karşı Suçlar İşlenmeye Devam Ediyor
  18 Eyl BM: Etiyopya'da Savaş Suçları ve İnsanlığa Karşı Suçlar İşlenmeye Devam Ediyor

  Birleşmiş Milletler (BM), Etiyopya'da federal hükümet ile Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasında yaklaşık bir yıl önce imzalanan barış anlaşmasına rağmen ülkede 'savaş suçları ve insanlığa karşı suçların' işlenmeye devam ettiğini bildirdi.

 • Sudan'ın Egemenlik Konseyi Başkanı Uganda'yı ziyaret etti
  16 Eyl Sudan'ın Egemenlik Konseyi Başkanı Uganda'yı ziyaret etti

  Sudan'ın Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, ülkesindeki çatışmalardan endişe duyan komşu ve bölge ülkelerine yaptığı gezi kapsamında Uganda'yı ziyaret etti. Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, Burhan'ı kabul etti. Ziyarette Sudan ve Uganda arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra Sudan'daki durum da ele alındı.

 • Türkiye, Almanya'ya en fazla fındık ihraç etti
  14 Eyl Türkiye, Almanya'ya en fazla fındık ihraç etti

  Türkiye, 2022-2023 ihracat döneminde en fazla fındık dış satımını Almanya'ya gerçekleştirdi. Türkiye, söz konusu dönemde 120'den fazla ülkeye fındık ihraç ederek 1 milyar 795 milyon 189 bin 783 dolar karşılığında 298 bin 557 ton fındık sattı. Almanya'ya 496 milyon 653 bin 928 dolar karşılığı, 85 bin 447 ton fındık satıldı. Türkiye'nin son yıllarda fındık ihracatında en fazla gelişme gösterdiği pazarlardan biri de Çin Halk Cumhuriyeti oldu.

 • Sudan ve Eritre arasında ikili ilişkilerin güçlendirilmesi görüşüldü
  11 Eyl Sudan ve Eritre arasında ikili ilişkilerin güçlendirilmesi görüşüldü

  Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki ile iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesini görüştü. Görüşmede, Sudan ve Eritre arasındaki ikili ilişkiler ve bu ilişkileri güçlendirmenin yolları ele alındı.

 • BM, İsrail'deki Eritreli göçmenlerin şiddet eylemlerinden endişe duyuyor
  05 Eyl BM, İsrail'deki Eritreli göçmenlerin şiddet eylemlerinden endişe duyuyor

  Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in Tel Aviv kentinde Eritreli göçmenlerin eylemine polisin müdahale etmesi sonucu yaşanan şiddet olaylarından endişe duyduğunu bildirdi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü William Spindler, BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısında, Eritreli yönetim karşıtı sığınmacıların 2 Eylül'de Tel Aviv'de düzenlediği ve şiddet eylemlerine dönüşen protestolarda çıkan olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 • Eritre Güçleri, Barış Anlaşması Sonrası Savaş Suçu İşledi
  05 Eyl Eritre Güçleri, Barış Anlaşması Sonrası Savaş Suçu İşledi

  Uluslararası Af Örgütü, Etiyopya'nın kuzeyine giren Eritre güçlerinin barış anlaşması sonrası tecavüz ve cinayet gibi suçlar işlediğini belirtti.

 • Burundi U19 Hentbol Milli Takımı Belçika'ya Sığınma Başvurusunda Bulundu
  04 Eyl Burundi U19 Hentbol Milli Takımı Belçika'ya Sığınma Başvurusunda Bulundu

  Hırvatistan'da düzenlenen Dünya Kupası'nda sahaya çıkmayarak ortadan kaybolan Burundi U19 Hentbol Milli Takımının 10 oyuncusu, Belçika'ya sığınma başvurusunda bulundu.

 • Burundi U19 Hentbol Milli Takımı Belçika'ya Sığınma Başvurusunda Bulundu
  04 Eyl Burundi U19 Hentbol Milli Takımı Belçika'ya Sığınma Başvurusunda Bulundu

  Hırvatistan'da düzenlenen Dünya Kupası'nda sahaya çıkmayarak ortadan kaybolan Burundi U19 Hentbol Milli Takımının 10 oyuncusu, Belçika'ya sığınma başvurusunda bulundu.

 • İsrail Başbakanı Eritrelileri Ülkelerine Geri Göndermek İstiyor
  04 Eyl İsrail Başbakanı Eritrelileri Ülkelerine Geri Göndermek İstiyor

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Tel Aviv'de düzenlenen Eritreli protestoların ardından Eritrelileri ülkelerine geri göndermek istediğini açıkladı. Olaylarda onlarca kişi yaralanmıştı.

 • İsrail Başbakanı Netanyahu, Eritreli göçmenleri sınır dışı etmek istediğini söyledi
  03 Eyl İsrail Başbakanı Netanyahu, Eritreli göçmenleri sınır dışı etmek istediğini söyledi

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Eritrelilerin Tel Aviv'deki protestosuna gerçek mermiyle müdahale ederek onlarca kişiyi yaralayan İsrail polisini savunarak, ülkedeki Afrikalı göçmenleri sınır dışı etmek istediğini söyledi.

 • Sudan ve Eritre Sınırları Açma Kararı Aldı
  02 Eyl Sudan ve Eritre Sınırları Açma Kararı Aldı

  Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Eritre ile sınırları açma kararı aldıklarını bildirdi. Burhan, ülkenin doğusundaki Kızıldeniz ve Kesele eyaletlerinde ordu güçlerini teftiş etti.

 • Tel Aviv'de Eritreli Göçmenlerin Protestosunda 160 Kişi Yaralandı
  02 Eyl Tel Aviv'de Eritreli Göçmenlerin Protestosunda 160 Kişi Yaralandı

  İsrail'in başkenti Tel Aviv'de Eritreli göçmenlerin başlattığı protestolarda 160 kişi yaralandı. Protestolar sırasında polis müdahalesi sert oldu ve olaylar şiddet eylemlerine dönüştü. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.

 • İsrail'de Eritreli Göçmenlere Polis Müdahalesi: 27 Polis ve Onlarca Protestocu Yaralandı
  02 Eyl İsrail'de Eritreli Göçmenlere Polis Müdahalesi: 27 Polis ve Onlarca Protestocu Yaralandı

  İsrail'in Tel Aviv kentinde Eritreli göçmenlerin şiddet eylemlerine dönüşen protestolarına İsrail polisi gerçek mermiyle müdahale etti, 27 polis ve onlarca protestocu yaralandı.

 • Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye ve Suriye'ye Adana Mutabakatı'na dönmelerini önerdi
  01 Eyl Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye ve Suriye'ye Adana Mutabakatı'na dönmelerini önerdi

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve Suriye ilişkilerinin normalleşmesi için çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, "Türkiye ve Suriye'ye Adana Mutabakatı'na dönmelerini önerdik" dedi. Lavrov ayrıca, Rusya'nın Afrika ülkelerine ücretsiz tahıl sevkiyatı yapacağını ve Ukrayna'daki operasyonun ne kadar süreceğinin örneklerinin olduğunu ifade etti.

 • Bir imaj çalışması: Suudi Arabistan'ın arabuluculuk faaliyetleri
  30 Ağu Bir imaj çalışması: Suudi Arabistan'ın arabuluculuk faaliyetleri

  Dr. Mehmet Rakipoğlu, Suudi Arabistan'ın Sudan krizi ve Ukrayna-Rusya savaşında yürüttüğü arabuluculuk faaliyetlerini ve bunların asıl amaçlarını AA Analiz için kaleme aldı.

 • Bakan Yerlikaya Açıkladı: Kiribatı, Saint Kitts ve Nevis, Liechtenstein, Botswana Vatandaşlarına Türkiye'de Konut Satılmış.
  30 Ağu Bakan Yerlikaya Açıkladı: Kiribatı, Saint Kitts ve Nevis, Liechtenstein, Botswana Vatandaşlarına Türkiye'de Konut Satılmış.

  CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın sorularına yanıt veren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya; Türkiye’de konut ve arazi satın alan yabancıların ülkelerini ve sayılarını açıkladı. Buna göre; Antigua ve Baruda, Aruba, Samoa, Botswana, Kiribatı, Palua, Saint Kitts ve Nevis, Liechtenstein’in de aralarında olduğu 180 ülke vatandaşına 1 Ocak 2002’den 19 Temmuz 2023’e kadar; 28 milyon 320 bin 28 metrekare arazi ile 289 bin 412 adet konut-işyeri satıldı. Türkiye’den en çok Ürdün vatandaşları arazi ve konut satın aldı. Ürdün vatandaşlarını Ruslar takip etti. Karabat, “Sorumluluk makamında olanları derhal işgali durdurmaya çağırıyoruz. Ya bu işgali durdurun ya da işgal ettiğiniz makamlardan istifa edin” dedi.

 • İngiltere'de Sığınma Talepleri Yüzde 44 Arttı
  24 Ağu İngiltere'de Sığınma Talepleri Yüzde 44 Arttı

  İngiltere'de sığınma taleplerini ele alan sistemdeki birikme, haziran ayı itibarıyla 175 bin 457 kişiye ulaştı. Bu sayı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 44 daha fazla. Sığınma başvurusu yapıp sonuç bekleyenlerin sayısı 175 bin 457 olurken, 6 aydan uzun süredir ilk karar alamayanların sayısı ise 139 bin 961'e ulaştı. Son bir yılda sistemde sonuç bekleyenlerin sayısı yüzde 44 artarken, 6 aydan uzun süredir ilk karar alamayanların sayısındaki artış yüzde 57 oldu. Ülkeye kaçak yollarla giren düzensiz göçmen sayısı ise son bir yılda 55 bin 530 kişi oldu. Yasal göçe ilişkin verilere göre ise son bir yılda 538 bin 887 kişi çalışma izniyle İngiltere'ye gelirken, öğrenci vizesiyle gelen kişi sayısı 657 bin 208 oldu.

 • BM, Yunanistan'a güvenli ve tarafsız sınır koruma politikaları uygulama çağrısında bulundu
  23 Ağu BM, Yunanistan'a güvenli ve tarafsız sınır koruma politikaları uygulama çağrısında bulundu

  Birleşmiş Milletler (BM), Yunanistan'a güvenli ve tarafsız sınır koruma politikaları uygulama çağrısında bulundu. BM özel raportörleri, Yunanistan'ın sınır koruma politikalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Yunanistan'ın tehlike altındaki göçmenlere hızlı ve etkili yardım sağlayamaması, onları güvenli bir şekilde karaya çıkartamaması ile yeterli göçmenin kabulünü sağlayamamasından endişe duyulduğu kaydedildi. BM uzmanlarının bu olayla ilgili Yunanistan hükümetinden 7 Ağustos'ta detaylı bilgi talep ettiği belirtildi. İddialara ilişkin şeffaf ve tarafsız soruşturma çağrısı da yapıldı.

 • Erciyes Uluslararası Yol ve Dağ Bisikleti Yarışları sona erdi
  20 Ağu Erciyes Uluslararası Yol ve Dağ Bisikleti Yarışları sona erdi

  Kayseri'de yerli ve yabancı sporcuların katılımıyla düzenlenen Erciyes Uluslararası Yol ve Dağ Bisikleti Yarışları'nın üçüncü ayağı olan Grand Prix Kaisareia etabı tamamlandı.

 • Uluslararası Yol Bisikleti Yarışları'nda Grand Prix Kaisareia etabı hafta sonu gerçekleşecek
  16 Ağu Uluslararası Yol Bisikleti Yarışları'nda Grand Prix Kaisareia etabı hafta sonu gerçekleşecek

  Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Yol Bisikleti Yarışları'nda Grand Prix Kaisareia etabı hafta sonu yapılacak. Yarışa Kazakistan, Özbekistan, Japonya, Malezya, Ukrayna, Eritre, Hollanda, İngiltere ve Türkiye'den sporcular katılacak. Erkekler kategorisinde 19 Ağustos'ta Cumhuriyet Meydanı'ndan start alacak yarışlar, Erciyes Dağı'nda sona erecek. Aynı zamanda Kayseri'de faaliyete geçen Kent Ekmek Mobil Ekmek Fırını, ihtiyacın yoğun olduğu bölgelerde hizmet vermeye başladı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Memduh Büyükkılıç, mobil ekmek fırınında incelemede bulundu. Ayrıca Büyükkılıç, İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi'ni ziyaret ederek kanserle mücadelede erken teşhisin önemini vurguladı.

 • Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Yerhov: 'Yasal taleplerimiz yerine getirilirse, Karadeniz Girişimi'nin yeniden başlamasından söz etmek mümkün olacak.'
  16 Ağu Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Yerhov: "Yasal taleplerimiz yerine getirilirse, Karadeniz Girişimi'nin yeniden başlamasından söz etmek mümkün olacak."

  Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Yerhov: "Yasal taleplerimiz yerine getirilirse, Karadeniz Girişimi'nin yeniden başlamasından söz etmek mümkün olacak.

 • Kayseri'de Uluslararası Yol Bisikleti Yarışları Başlıyor
  16 Ağu Kayseri'de Uluslararası Yol Bisikleti Yarışları Başlıyor

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi himayelerinde düzenlenen Uluslararası Yol Bisikleti Yarışları'nın Grand Prix Kaisareia etabı bu hafta sonu yapılacak. 9 ülkeden gelen sporcular, 134 kilometrelik parkurda yarışacak.

 • Darbeler, radikal gruplar ve ECOWAS: Sahel bölgesinde neler oluyor?
  15 Ağu Darbeler, radikal gruplar ve ECOWAS: Sahel bölgesinde neler oluyor?

  Prof. Dr. Mehmet Özkan, Sahel bölgesini, bölge dinamiklerini ve radikal grupların buradaki etkisini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Akdeniz'de sürüklenen aşırı yüklü teknede bulunan 76 göçmen kurtarıldı
  12 Ağu Akdeniz'de sürüklenen aşırı yüklü teknede bulunan 76 göçmen kurtarıldı

  Akdeniz sularında sürüklenen aşırı yüklü göçmen teknesi kurtarıldı. 7 kadın ve 24 çocuğun bulunduğu 76 göçmen güvenli teknelere alınarak İtalya'ya doğru seyrediyor. Göçmenlerin Mısır, Eritre, Etiyopya ve Suriye uyruklu olduğu belirlendi. Kurtarma operasyonlarına yardım eden teknenin pazartesi günü Napoli'ye ulaşması bekleniyor. Ayrıca İspanya merkezli yardım kuruluşu Open Arms, başka bir teknede bulunan 5'i çocuk 59 kişinin İtalya'ya doğru yola çıktığını açıkladı. Akdeniz suları dünyanın en tehlikeli göçmen rotalarının merkezi olarak biliniyor ve 2014 yılından bu yana binlerce göçmen hayatını kaybetti veya kayboldu.

 • Sudan'a Komşu Ülkeler, Kalıcı Ateşkes ve Diyalog İçin Eylem Planı Geliştirdi
  08 Ağu Sudan'a Komşu Ülkeler, Kalıcı Ateşkes ve Diyalog İçin Eylem Planı Geliştirdi

  Sudan'a komşu ülkelerin dışişleri bakanları, Sudan'da kalıcı ateşkesin sağlanması ve taraflar arasında kapsamlı bir diyalog başlatılması dahil olmak üzere üç bölümden oluşan bir eylem planı geliştirildiğini duyurdu. Toplantı sonrası yayımlanan kapanış bildirisinde, Sudan'daki durumun ve komşu ülkeler üzerindeki etkilerinin gözden geçirildiği belirtildi. Bildiride ayrıca, insani yardımların hızlı bir şekilde Sudan'a ulaştırılması için yardım depolarının kurulması gerektiği vurgulandı. Bakanlar ayrıca, Eylül ayında düzenlenecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları kapsamında tekrar bir araya gelme kararı aldı.

 • Mısır Dışişleri Bakanı Sudan'daki Çatışmalar İçin Ateşkes Çağrısı Yaptı
  07 Ağu Mısır Dışişleri Bakanı Sudan'daki Çatışmalar İçin Ateşkes Çağrısı Yaptı

  Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Sudan'daki şiddetli çatışmaların devam ettiği siyasi süreçte belirsizliğin hakim olduğunu belirterek, taraflara acil ateşkes çağrısı yaptı. Şukri, Sudan'a yardım etmek için komşu ülkelerin acil önlemler alması gerektiğini vurguladı. Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasındaki çatışmalar sonucunda binlerce kişi hayatını kaybetti ve milyonlarca kişi yerinden oldu.

 • WhatsApp Hakkında İlginç Bilgiler
  07 Ağu WhatsApp Hakkında İlginç Bilgiler

  WhatsApp, 2009 yılında kurulan ve dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması haline gelen bir platformdur. Günümüzde 2 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan WhatsApp, Meta'nın bünyesinde bulunmasıyla da büyük bir katkı sağlamaktadır. Uygulama, başlangıçta ücretliyken daha sonra Meta tarafından satın alındıktan sonra tamamen ücretsiz hale getirildi. Ayrıca WhatsApp, reklam göstermeme politikasıyla diğer Meta platformlarından ayrılmaktadır. WhatsApp'ın bazı ülkelerde yasaklı olduğu ve Google'ın uygulamayı satın almak istediği de ilginç bilgiler arasındadır.

 • Stockholm'de Eritre Kültür Festivali Şiddet Olaylarıyla Sonuçlandı
  04 Ağu Stockholm'de Eritre Kültür Festivali Şiddet Olaylarıyla Sonuçlandı

  İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen Eritre kültür festivalinde çıkan şiddet olaylarında 50'den fazla kişi yaralandı ve en az 100 kişi gözaltına alındı. Olayda üç polis memuru da yaralandı. Eritre hükümeti karşıtı protestocular festival etkinliğini bastı ve polis memurlarına taş attı. Eritre temalı festival, Eritre yönetimini destekleyen insanları bir araya getirdiği için tepki topluyordu. Şiddetli isyan, kundaklama ve acil servislere yönelik saldırılarla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • İsveç'te düzenlenen Eritre temalı kültür festivaline protestocular saldırdı
  03 Ağu İsveç'te düzenlenen Eritre temalı kültür festivaline protestocular saldırdı

  İsveç'te düzenlenen Eritre temalı kültür festivalinde, Eritre karşıtı binlerce protestocu festivali basarak en az 52 kişinin yaralanmasına neden oldu. Protestocular stantları ve araçları ateşe verdi. İsveç Adalet Bakanı, şiddetin kabul edilemez olduğunu belirterek ülkenin başka ülkelerin anlaşmazlıklarına karışmaması gerektiğini söyledi. Polis olay yerinde bulunuyor ve soruşturma başlatıldı. Her yıl düzenlenen festival, İsveç'te yaşayan binlerce Eritre kökenli kişinin katılımıyla gerçekleşiyor.

 • Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, BM Genel Sekreteri'nin Rusya'nın Afrika'ya yardım kararını eleştirmesine yanıt verdi
  02 Ağu Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, BM Genel Sekreteri'nin Rusya'nın Afrika'ya yardım kararını eleştirmesine yanıt verdi

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Rusya'nın Afrika'ya yardım kararını eleştirmesine karşılık, 'Bir ülkenin başka bir ülke veya diğer ülkelerle ilgili münhasıran bedelsiz olarak açık yüreklilikle ve iyi niyetle gerçekleştirdiği insani eylemler söz konusu olduğunda ifadelerde daha dikkatli olunmalıdır.' dedi. Zaharova, Guterres'in 'bir avuç dolusu bağışla dramatik etkinin değişmeyeceğini' söylemesini nasıl değerlendirdiği yönündeki sorusunu cevapladı.

 • Afrika'da 'eksen kayması': 2. Rusya-Afrika Zirvesi
  02 Ağu Afrika'da "eksen kayması": 2. Rusya-Afrika Zirvesi

  Doç. Dr. Elem Eyrice Tepeciklioğlu, 27-28 Temmuz'da gerçekleşen 2. Rusya-Afrika Zirvesi'nde görüşülen konuları ve Rusya-Afrika ilişkilerinin geleceğini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Kayseri'de Uluslararası Yol Bisikleti Yarışları Heyecanı
  01 Ağu Kayseri'de Uluslararası Yol Bisikleti Yarışları Heyecanı

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi himayesinde düzenlenen Uluslararası Yol Bisikleti Yarışları Grand Prix Kültepe etabı büyük bir çekişmeye sahne oldu. Sporcular, Kayseri'nin yollarından ve yarışmadan çok memnun kaldıklarını belirttiler. Erciyes'in dünyada en fazla bisiklet yarışına ev sahipliği yapan yerlerden biri olduğu bilinirken, yarışlar Uluslararası Bisikletçiler Birliği UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu öncülüğünde gerçekleştiriliyor. Yarışta dereceye giren sporculara madalyalarını Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı takdim etti. Yarışlar, Grand Prix Kaisareia (Erkek) ve Tour of Anatolia MTB Cup ile devam edecek.

 • Grand Prix Kültepe etabı nefes kesti
  31 Tem Grand Prix Kültepe etabı nefes kesti

  Kayseri Erciyes, Grand Prix Kültepe etabıyla uluslararası yol bisikleti yarışlarına ev sahipliği yapıyor. 8 ülkeden 60 sporcu Kültepe etabına katıldı. Erciyes, profesyonel sporcuların cazibe noktası haline gelmeye devam ediyor. Yarışlar, Erciyes Uluslararası Yol Bisiklet Yarışları organizasyonuyla düzenleniyor. Büyükşehir Belediyesi himayesinde gerçekleşen yarışlarda Grand Prix Kültepe etabı nefes kesici bir mücadeleye sahne oldu. Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Elcuman, yarışları takip etti ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç'a teşekkür etti. Erciyes, aynı zamanda Türkiye'de ilk defa düzenlenecek olan Tour of Anatolia MTB Dağ Bisikleti Şampiyonası'nın da ilk durağı olacak.

 • Beykoz Belediyesi Continental Bisiklet Takımı Grand Prix Kültepe Bisiklet Yol Yarışları'nda Şampiyon Oldu
  30 Tem Beykoz Belediyesi Continental Bisiklet Takımı Grand Prix Kültepe Bisiklet Yol Yarışları'nda Şampiyon Oldu

  Beykoz Belediyesi Continental Bisiklet Takımı, düzenlenen Grand Prix Kültepe Bisiklet Yol Yarışları'nda güçlü rakiplerini geride bırakarak şampiyonluğa ulaştı. Takım, 144 km'lik yarışı birinci tamamlayarak başarılı bir performans sergiledi ve ilk şampiyonluğunu elde etti.

 • Kayseri Erciyes, Grand Prix Kültepe etabıyla yol bisikleti yarışlarına ev sahipliği yapıyor
  30 Tem Kayseri Erciyes, Grand Prix Kültepe etabıyla yol bisikleti yarışlarına ev sahipliği yapıyor

  Kayseri Erciyes, gelenekselleşen uluslararası yol bisikleti müsabakalarına ev sahipliği yaparak Grand Prix Kültepe etabıyla devam ediyor. Kazakistan, Irak, Cezayir, Ukrayna, Rusya, Eritre, İngiltere, Özbekistan ve Türkiye'den sporcular Kültepe etabına katıldı. Erciyes, yazın da profesyonel antrenman kampı, dağ ve tabiat sporları üssü olarak birçok sportif dalda profesyonel sporcuların cazibe noktası haline gelmiştir. Erciyes Uluslararası Yol Bisiklet Yarışları, Uluslararası Bisikletçiler Birliği UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu öncülüğünde düzenlenmektedir. Erciyes, uluslararası alanda en fazla bisiklet yarışına ev sahipliği yapan yer olarak bilinmektedir.

 • Erciyes Uluslararası Yol ve Dağ Bisikleti Yarışları'nda Kazak sporcu birinci oldu
  30 Tem Erciyes Uluslararası Yol ve Dağ Bisikleti Yarışları'nda Kazak sporcu birinci oldu

  Kayseri'de düzenlenen Erciyes Uluslararası Yol ve Dağ Bisikleti Yarışları'nın Grand Prix Kültepe etabında, 5 ülkeden 51 sporcu 141 kilometrelik zorlu parkurda yarıştı. Kazak sporcu Daniil Marukhin birinci olurken, ikinci ve üçüncü sıraları ise Eritreli Natnael Berhane ve Kazak Kuzmin Anton aldı. Yarışmada dereceye giren bisikletçilere ödülleri Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Elcuman tarafından verildi.

 • Rusya, BM'ye tahıl yardımı önerisinde bulunmadı
  28 Tem Rusya, BM'ye tahıl yardımı önerisinde bulunmadı

  BM Dünya Gıda Programı Direktör Yardımcısı Carl Skau, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından BM'ye herhangi bir tahıl yardımı önerisinde bulunmadığını belirtti. Skau, dünyadaki gıda krizi hakkında yapılan basın toplantısında, Rusya'nın kendilerine tahıl yardımı için herhangi bir yaklaşımı olmadığını söyledi. Skau ayrıca, Ukrayna tahılının önemli bir kaynak olmasının sebeplerinden birinin operasyon bölgelerine yakın olması olduğunu ve bu durumun operasyonların maliyetini ve süresini artırabileceğini ifade etti. Skau, dünyada 345 milyon insanın hala akut gıda güvensizliği içinde olduğunu ve tahıl fiyatlarının Rusya'nın anlaşmadan çekildiği tarihten bu yana yüzde 9 arttığını belirtti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afrika ülkelerine tahıl yardımı yapacağını açıklamasına ise BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu dramatik etkinin bir avuç dolusu bağışla düzeltilemeyeceğini ifade etti.

 • BM Genel Sekreteri: Tahıl bağışlarıyla dramatik etki düzeltilemez
  28 Tem BM Genel Sekreteri: Tahıl bağışlarıyla dramatik etki düzeltilemez

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya'nın 6 Afrika ülkesine ücretsiz tahıl göndereceği açıklamasının ardından, bu bağışların tahıl fiyatlarındaki artışı düzeltmeye yetmeyeceğini belirtti. Guterres, herkesi etkileyen bu dramatik etkinin bazı ülkelere yapılan bağışlarla düzeltilemeyeceğini vurguladı.

 • Rus Paralı Asker Şirketi Wagner'in Patronu Afrika-Rusya Zirvesinde Görüntülendi
  28 Tem Rus Paralı Asker Şirketi Wagner'in Patronu Afrika-Rusya Zirvesinde Görüntülendi

  Rus paralı asker şirketi Wagner'in patronu Yevgeni Prigojin, St. Petersburg kentinde yapılan Afrika-Rusya zirvesinde fotoğraflandı. Prigojin, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin (OAC) üst düzey yetkililerinden Büyükelçi Freddy Mapouka ile el sıkışırken görüldü. Prigojin'in Wagner'in Haziran'daki başarısız isyan girişiminden bu yana teyitli ilk görüntüsü oldu.

Advertisement