Hollanda'nın Lahey kentinde Eritreli gruplar arasında çatışma çıktı - Son Dakika
Dünya
BBC

Hollanda'nın Lahey kentinde Eritreli gruplar arasında çatışma çıktı

Hollanda\'nın Lahey kentinde Eritreli gruplar arasında çatışma çıktı

Hollanda'nın Lahey kentinde Eritreli hükümet muhalifleri ile hükümet yanlısı gruplar arasında çıkan çatışma kontrolden çıktı. Taş ve sopalarla birbirine saldıran gruplar, polisle de çatıştı. Çatışma sırasında çok sayıda araç ve polis aracı ateşe verildi. Olaylar sonucu çok sayıda polis ve gösterici yaralandı. Hollanda'da 25 binden fazla Eritreli sığınmacı bulunuyor ve Eritre'deki baskı ortamı nedeniyle bu ülke vatandaşlarının sığınma başvurusu hızla işleme alınıyor.

18.02.2024 14:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hollanda’nın Lahey kentinde Eritreli hükümet muhalifleri ile hükümet yanlısı gruplar arasında yaşanan çatışma, kontrolden çıktı.

Taş ve sopalarla birbirine saldıran gruplar, polisle de çatıştı. Çatışma sırasında civardaki çok sayıda otomobil ile polis araçları da ateşe verildi.

Kentte acil durum ilan edildi. Lahey polisi, Eritreli gruplara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla karşılık verdi.

Olaylar sonucu çok sayıda polis ve göstericinin yaralandığı bildirildi.

Hollanda medyasına göre olaylar, Eritreli hükümet yanlısı bir grubun Lahey'deki bir konferans salonunda yaptığı toplantıya, muhalif grupların müdahale etmesiyle başladı.

“Nhamedu Tugayı” adlı muhalif örgütün sosyal medya aracılığıyla yaptığı çağrı üzerine toplanan muhalifler, beyzbol sopası ve demir çubuklarla konferans merkezine saldırdı.

Bu arada başka bir etkinlik için Opera Konferans Merkezi’nde bulunan 200 kişilik grup içeride mahsur kaldı.

İki grup arasındaki gerginliğin büyümesi üzerine çatışma çıktı. Olaylar sokağa taştı. Konferans merkezi önündeki araçlar ile çok sayıda polis arabası ateşe verildi.

Ardından Eritreli grupların çatışması başka sokaklara yayıldı. Akşam saat 17:30’da başlayan çatışmalar, gece yarısına doğru kontrol altına alınabildi.

Hollanda, Eritre’deki baskı ortamı nedeniyle, bu ülke vatandaşlarının sığınma başvurusunu hızla işleme alıyor.

Bu nedenle Hollanda’da 25 binden fazla Eritreli sığınmacı bulunuyor. Hollanda’daki sığınmacılar arasında en fazla ücretli işe sahip olanlar da yine Eritreliler.

Doğu Afrika’da Sudan, Cibuti ve Etiyopya’ya komşu olan yaklaşık 6 milyon nüfuslu ülkede, 1993 yılından bu yana tek parti rejimi hüküm sürüyor.

Ülkenin ilk başkanı olan Adalet ve Demokrasi İçin Halk Cephesi (PFDJ) lideri Isaias Afewerki, 1993 yılından bu yana iktidarda.

Hollandalı kamu yayıncısı NOS’a göre, Afewerki rejimi, hiçbir muhalif görüşe karşı hoşgörülü değil. Örgütlenme özgürlüğü yok. İktidara karşı çıkanlar ağır baskı görüyor, hatta kimileri canlarından oluyor.

Kişi başına ulusal gelirin 150 dolar civarında olduğu ülkede, hem iktidar hem de muhalefet yanlıları, Eritre’den Sudan'a, Mısır'a, Libya'ya ve Akdeniz üzerinden Avrupa'ya kaçıyor.

Çok sayıda Eritreli, Batı ülkelerine sığınma başvurusu yapıyor.

Ancak haberlere göre, Isaias Afewerki yönetimi, yurt dışında da vatandaşlarının peşini bırakmıyor.

Medyaya göre, Hollanda'daki Afewerki taraftarlarının toplantıları, Eritreliler üzerinde baskı kurmak için kullanılıyor.

Örneğin Eritre rejiminin yurt dışındaki eski vatandaşlarını "diaspora vergisi" ödemeye zorlaması nedeniyle zaman zaman gerginlik yaşanıyor.

Hollanda’da Eritre’den kaçan kişileri diaspora vergisi ödemeye zorladığı gerekçesiyle, 2018 yılında bu ülkenin en üst düzeydeki diplomatı istenmeyen kişi ilan edilmişti.

Lahey'deki Eritre ofisinin başında bulunan Tekeste Ghebremedhin, ülkesinden kaçan sığınmacıları "diaspora vergisi" ödemeye ve "Eritre'den kaçtığı için pişman olduğunu söylemeye" zorladığının ortaya çıkmasının ardından sınır dışı edilmişti.

İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesine göre, Eritre vatandaşları arasında İsveç ve Kanada'da yaşanan şiddet olayları sonrasında, yurtdışında yaşayan Eritreli bazı muhalifler, “Nhamedu Tugayı” adı altında birleşti.

Lahey Belediye Başkanı Jan van Zanen'e göre, kentte dün gece yaşanan çatışmalara Nhamedu Tugayı üyeleri de karıştı.

Geçen yıl da Lahey’e bağlı Rijswijk ilçesinde Eritreli rejim yanlıları ile muhalifler arasında büyük bir çatışma yaşanmıştı.

Başta Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz olmak üzere, Hollandalı yetkililer Lahey’de yaşanan olayları ve polise yönelik saldırıları “korkunç ve kabul edilemez" diye değerlendirdi.

Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Hollanda'nın Lahey kentinde Eritreli gruplar arasında çatışma çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Avustralya'da Alışveriş Merkezindeki Bıçaklı Saldırgan Kadınları Hedef Aldı
  11:36 Avustralya'da Alışveriş Merkezindeki Bıçaklı Saldırgan Kadınları Hedef Aldı

  Avustralya'nın Sydney kentinde bulunan bir alışveriş merkezinde meydana gelen bıçaklı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti. Polis açıklamasına göre saldırganın kadınları hedef aldığı belirtildi. Saldırıda bir Çin vatandaşı da hayatını kaybetti. Yaralılar arasında ise 9 aylık bir bebek bulunuyor. Saldırganın psikolojik problemleri olduğu ve ilaç kullanmayı bıraktığı ifade edildi. Araştırmanın aylarca süreceği tahmin ediliyor.

 • Gazze Şeridi'nde İsrail saldırıları sonucu büyük yıkım
  11:29 Gazze Şeridi'nde İsrail saldırıları sonucu büyük yıkım

  Gazze Şeridi'nin en kalabalık şehri olan Gazze, aylardır süren İsrail saldırıları nedeniyle büyük bir yıkıma uğradı. On binlerce sakinin henüz geri dönmemiş olması nedeniyle pek çok ev boş duruyor ve şehrin eski haline getirilmesi yıllar alabilir.

 • Pakistan'da şiddetli yağışlar sonucu en az 30 kişi hayatını kaybetti
  11:20 Pakistan'da şiddetli yağışlar sonucu en az 30 kişi hayatını kaybetti

  Pakistan Ulusal Afet Yönetim Kurumu (NDMA), son 48 saat içinde ülkede meydana gelen şiddetli yağışlar nedeniyle en az 30 kişinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda kişinin yaralandığını bildirdi. Yağışlardan en çok etkilenen bölgeler arasında Pencap eyaleti, Belucistan eyaleti ve Hayber Pahtunhva eyaleti bulunuyor. Yağışlar nedeniyle evlere zarar verilirken, trafik sıkışıklığı da yaşandı. Yetkililer, vatandaşları ve turistleri yağışlardan etkilenen bölgelere seyahat etmemeleri konusunda uyardı. NDMA ve diğer sivil birimler, kurtarma ve yardım operasyonlarına başladı.

 • İnternet Fenomeni Maxim Lyutyi, bebeğini kasten aç bırakarak ölümüne sebep olduğunu itiraf etti
  11:12 İnternet Fenomeni Maxim Lyutyi, bebeğini kasten aç bırakarak ölümüne sebep olduğunu itiraf etti

  Yaşam tarzı blog yazarı olan Maxim Lyutyi, bebeğini güneş ışığıyla beslemeye çalışarak ölümüne neden olduğunu itiraf etti. Bir aylık oğlu Kosmos, zatürre ve bitkinlik nedeniyle düzgün beslenemedi ve hayatını kaybetti. Lyutyi, 'kasten ağır bedensel zarar verme' suçundan sekiz yıla kadar hapis ve para cezasıyla karşı karşıya. Lyutyi'nin partneri Oxana Mironova, demir eksikliği yaşadığı ve bu durumun bebeklerinin ölümüne neden olduğunu iddia etmişti.

 • İngiltere'deki 10 yaşındaki kız çocuğu Gazzeli çocuklar için 8 bin sterlin bağış topladı
  11:07 İngiltere'deki 10 yaşındaki kız çocuğu Gazzeli çocuklar için 8 bin sterlin bağış topladı

  İngiltere'de St Bartholomews's CE Primary School'da eğitim gören 10 yaşındaki Amaya Rahman, arkadaşlarıyla birlikte dondurucu soğukta geceyi uyku tulumları içinde geçirerek başlattığı yardım kampanyasıyla Gazzeli çocuklar için 8 bin sterlin bağış topladı. Kampanya sürecinde okul müdürünün desteği önemli bir rol oynadı ve toplanan para Gazze'deki çocuklara güvenli alan sağlamak için kullanılacak. Amaya, daha fazla yardım etkinliği düzenlemek ve Filistin'deki çocukların bir daha savaş yaşamamasını umut ediyor.

BBC

Advertisement