Vejetaryen Beslenme Kilo Verdirir Mi? - Son Dakika

Vejetaryen Beslenme Kilo Verdirir Mi?

11.04.2011 08:47

1
Kimileri et ürünlerinin bulunmadığı vejetaryen tarzı beslenmenin kilo verdirebildiğini düşünebilir. Ancak uzmanlar bunun tam olarak böyle olmadığını savunuyorlar.

2
Mayo Clinic'te yer alan habere göre, vejetaryen beslenme kilo verdiren bir diyet değil, sağlıklı bir yaşam tarzı seçeneğidir. Kültürel, dini ya da etik nedenlerden dolayı bu tarz bir beslenmeyi seçebilirsiniz. Veya et, tavuk, deniz ürünleri ya da diğer et ürünlerini azaltarak vejetaryen beslenmeyle daha sağlıklı olabilirsiniz. Ancak bu şekilde kilo veremezsiniz, hatta yediklerinize dikkat etmezseniz kilo bile alabilirsiniz.
3
Sağlıklı bir vejetaryen beslenme için işte bazı öneriler: Çeşitli meyve, sebze, tam tahıllar, zenginleştirilmiş tahıllar, kuru baklagiller, çekirdekler, kabuklu kuru yemişler ve bunların yağlarından tüketin.
4
Tatlandırılmış yiyecek ve içecekleri sınırlandırın.
5
Sağlıklı pişirme yöntemleri kullanın. Kızartma yerine buharda, ızgarada pişirin ya da haşlayın.

6
Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapın
7
Kalori tüketiminize dikkat edin. Kabuklu kuruyemişlerin yağı gibi sağlıklı yağlar bile kalori içeriyor. Bunlardan azar azar tüketin ya da az yağlı mayonezi, salata sosunu deneyin.
8
Az yağlı süt ürünleri, fasulye ve diğer kuru baklagiller gibi az yağlı protein kaynaklarını tercih edin.
9
Çeşitli meyve, sebze, tam tahıllar, zenginleştirilmiş tahıllar, kuru baklagiller, çekirdekler, kabuklu kuru yemişler ve bunların yağlarından tüketin.

YORUMLAR
500

Son Dakika Vejetaryen Beslenme Kilo Verdirir Mi? - Son Dakika


Advertisement