Aşk-ı Nebi Sergisi Ayasofya'da Açıldı - Son Dakika
Güncel

Aşk-ı Nebi Sergisi Ayasofya'da Açıldı

Aşk-ı Nebi Sergisi Ayasofya\'da Açıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa büyük bir sergiye imza attı.

10.04.2014 09:15  Güncelleme: 09:36

Ülker markasını da bünyesinde barındıran Yıldız Holding sponsorluğunda, "Hicaz'dan İstanbul'a Hz. Peygamber Sevgisi" temasıyla hazırlanan "Aşk-ı Nebi" sergisi 8 Nisan akşamı yapılan açılış töreni ile sanat severlerlerin beğenisine sunuldu. İslam Kültür Sanat Platformu'nun da düzenleyicileri arasında yer aldığı serginin açılış konuşmasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı. Eşsiz emanetler ve sanat eserlerinden oluşan sergiler 15 Temmuz'a kadar gezilebilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa büyük bir sergiye imza attı. Ülker markasını da bünyesinde barındıran Yıldız Holding sponsorluğunda, "Hicaz'dan İstanbul'a Hz. Peygamber Sevgisi" temasıyla hazırlanan "Aşk-ı Nebi" sergisi 8 Nisan akşamı yapılan açılış töreni ile sanat severlerlerin beğenisine sunuldu. İslam Kültür Sanat Platformu'nun da düzenleyicileri arasında yer aldığı serginin açılış konuşmasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı. Eşsiz emanetler ve sanat eserlerinden oluşan sergiler 15 Temmuz'a kadar gezilebilecek.

Hz. Peygamber'in doğumunun 1443. yılında, 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, 'Hicaz'dan İstanbul'a Hz. Peygamber Sevgisi; Aşk-ı Nebi Sergisi' 8 Nisan Salı günü açıldı. Topkapı Sarayı Enderun Hazine Koğuşu ve Ayasofya'da olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirilen sergide gün yüzüne çıkarılan Kutsal Emanetler ve Peygamber aşkı için yaşayan usta hattatların Hilye-i Şerifleri sergileniyor.

Topkapı Sarayı Babüssade'de serginin açılışı için düzenlenen tören Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılışa Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İl Müftüsü Rahmi Yaran, serginin küratörlüğünü de yapan Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Dursun ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, serginin ana sponsorluğunu üstlenen Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker katıldı. Kalabalık bir davetli topluluğunun hazır bulunduğu törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenen Aşk-ı Nebi sergisine gönderdiği kutlama mesajı okundu. Başbakan Erdoğan'ın mesajında "İslam'ın sevgi, barış ve adalet mesajının yüceltilmesine Sevgili Peygamberimizin çağrısının daha gür bir sesle duyurulmasına vesile olacaktır. Bu manevi buluşmada Peygamberimizin kutlu doğumunu kutluyor, Onun evrensel çağrısında, barışta ve adalette buluşmayı yüce Allah'tan diliyor, sevgilerimi sunuyorum" ifadeleri yer aldı.

Törenin açılış konuşmasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez gerçekleştirdi. Görmez, "Tam da ilişkilerimizin zedelenlendiği, yüreklerimizin yorulduğu bir zaman diliminden geçtik, geçiyoruz. Bir rahmet esintisi gibi 14 asır önce nasıl ki Peygamberimiz geldi, bölünmüş, parçalanmış yürekleri birleştirdi. İnşallah Kutlu Doğum Haftası da bölünmüş, parçalanmış bütün yürekleri birleştirir, yorgun bütün yüreklere derman olur ve Peygamber sevgisinde, rahmetinde hepimizi birleştirerek her türlü yanlışlığı, kötülüğü, kötülükleri geride bırakmamıza vesile olur" diye konuştu.

Sergilerin küratörlüğünü Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Dursun, sanat danışmanlığını ise Prof. M. Uğur Derman ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan yapıyor.

İslam Kültür Sanat Platformu'nun da düzenleyicileri arasında bulunduğu serginin ana sponsorluğunu Ülker markasını da bünyesinde barındıran Yıldız Holding üstleniyor.

Topkapı Sarayı'nda kutsal emanetler, Ayasofya'da eşsiz Hilye-i Şerifler

İki aşamalı planlanan serginin ilk ayağı olan Topkapı Sarayı Enderun Hazine Koğuşu'nda 15. - 16. ve 17. yüzyıllardan kalma Mushaf-ı Şerifler, Siyer-i Nebi kitapları, Muhammediyeler, Delailül Hayratlar, Hilye-i Şerifler, Murakkalardan Hadisler, Hat levhalar sergileniyor. Bunların yanında Hazine bölümünden murassa Kuran-ı Kerim muhafazaları, Hırka-i Saadetin altın mahafazalarından örnekler, Osmanlı Hanedanı tarafından vakfedilen ve Fahrettin Paşa tarafından Medine'den İstanbul'a getirilen eserler, gülabdan, buhurdan, murassa askı kandiller, Sakal-ı Şerif mahfazaları, Hz. Peygamber'in su içtiği tas, Hz. Peygamber'in Mukavkıs'a göndermiş olduğu mektup da sergideki eserler arasında.

Ayasofya'da ise yaşayan hattatların Hz. Peygamber temalı eserlerinden oluşan bir seçki sanatseverlerle buluşuyor. Sergiye eserleriyle katkı sağlayacak bazı hattaların isimleri şöyle; Fuad Başar, Hasan Çelebi, Hüseyin Kutlu, Hüseyin Öksüz, Abdurrahman Depeler, Adem Sakal, Ali Toy, Cevad Horan, Davud Bektaş, Erol Dönmez, Fatih Özkafa, Ferhat Kurlu, Mehmed Özçay, Mehmet Memiş, Muhammed Yaman, Mustafa Parildar, Osman Özçay, Ömer Faruk Özoğul, Savaş Çevik, Seyit Ahmed Depeler, Tahsin Kurt, Yılmaz Turan, Nuria Garcia Masip.

İlk kez gün yüzüne çıkacak eserlerle değerli bir hazine

Aşk-ı Nebi Sergisi bugüne kadar gerçekleştirilen en önemli Klasik İslam Sanatları çalışması olma özelliğine sahip. Yurt dışından yabancı hattatların eserlerinin de yer alacağı sergide ilk kez gün yüzüne çıkacak eserler sergilenecek. Bugüne kadar sergilenmemiş eşsiz eserler 15 Temmuz'a kadar ziyaretçilerini bekliyor olacak

Eserlerin görsellerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Aşk-ı Nebi Sergisi Ayasofya'da Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement