Ayşegül Aslan'ı Öldüren Sanığa Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis - Son Dakika
Güncel

Ayşegül Aslan'ı Öldüren Sanığa Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis

Ayşegül Aslan\'ı Öldüren Sanığa Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, kendisinden ayrılan 2 çocuğunun annesi dini nikahlı eşi 29 yaşındaki Ayşegül Aslan'ı çalıştığı işyerinde tabancayla öldüren, işyeri sahibi 36 yaşındaki Halil Helik'i yaralayan 43 yaşındaki Hüdaverdi Sert, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve toplam 19 yıl hapis...

31.01.2017 17:32

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, kendisinden ayrılan 2 çocuğunun annesi dini nikahlı eşi 29 yaşındaki Ayşegül Aslan'ı çalıştığı işyerinde tabancayla öldüren, işyeri sahibi 36 yaşındaki Halil Helik'i yaralayan 43 yaşındaki Hüdaverdi Sert, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve toplam 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kahramanmaraş'ta naklicilik yapan Hüdaverdi Sert, bir yıl önce şiddet gördüğü gerekçesiyle kendisinden ayrılıp, kenti terk eden imam nikahıyla yaşadığı 2 çocuğunun annesi Ayşegül Aslan ile tekrar bir araya gelmek istedi. Ayşegül Aslan'ın, Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde bir çamaşırhanede çalıştığını öğrenen Hüdaverdi Sert, geçen 28 mayıs günü ilçeye geldi.

Ayşegül Aslan'ın çalıştığı çamaşırhaneye giden Hüdaverdi Sert, onu bahçede kuzeni Emine Aslan ve işyeri sahibi Halil Helik otururken buldu. Yeniden bir araya gelme teklifini kabul etmeyen Ayşegül Aslan'a tabancayla ateş eden Sert, onu başından, göğsünden ve karnından 3 kurşunla yaraladı. Hüdaverdi Sert, kendisine engel olmak isteyen Halil Helik'i de karnından ve göğsünden vurdu. Ayşegül Aslan'ı, kuzeni Emine Aslan'ın gözü önünde vuran Sert, ayrıca kendisine engel olmaya çalışan çamaşırhane işçisi 45 yaşındaki Ahmet Günay'a da ruhsatsız silahını doğrultu, ancak silah ateş almadı. Saldırıda ağır yaralanan Ayşegül Aslan olay yerinde öldü. Ağır yaralı Halil Helik ise hastaneye kaldırıldı.

Jandarma tarafından yakalanan ve sorgusunun ardından tutuklanan Hüdaverdi Sert'in yargılandığı Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada bugün karar verildi. Duruşmaya tutuklu sanık Hüdaverdi Sert ve avukatı Mehmet Boro, saldırıda yaralanan işyeri sahibi Halil Helik ve avukatı Berkay Yıldırım katıldı. Duruşmayı Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyeleri de duruşmayı takip etti. Aslan'ın ailesinden ise kimse duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, Halil Helik sanığın cezalandırılmasını isterken avukatı Berkay Yıldırım ise tasarlayarak cinayet ve yaralamadan8 üst sınırdan ceza verilmesini istedi. Sanık Sert olaya neden olmakla yaraladığı Halil Helik'i suçladı ve pişman olduğunu söyledi. Avukatı Mehmet Boro da mahkemeye 2 sayfalık yazılı savunma verdi. haksız tahrik hükümleri ile lehte olan tüm hükümlerin uygulanmasını istedi.

Kararını açıklayan Bodrum Ağır Cea Mahkemesi, sanık Hüdaverdi Sert'i, Ayşegül Aslan'ı öldürmekten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, Halil Helik'i öldürmeye teşebbüsten 14 yıl hapis, Ahmet Günay'ı tehditten 3 yıl hapis ve ruhsatsız silah taşımaktan 2 yıl hapis ve 60 gün adli para cezasına çarptırdı.

Duruşma sonrası açıklama yapan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, tahrik indirimi uygulanmamasının değerli olduğunu belirtti. Erozan, "Evet Ayşegül geri gelmeyecek ama en azından Ayşegül gibi öldürülen kadınlar için var olan cezalar hayata geçtiğinde, erkekler o haksız tahrik indiriminden ya da iyi hal indirimlerinden yararlanamayacak demektir" dedi.

Figan Erozan, öldürülen Ayşegül Aslan'ın ailesinden kimsenin bulunmaması ve avukatının bulunmamasını eleştirdi, buna karşın kadın hareketinin istediği sonucu aldığını söyledi.

- Muğla

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ayşegül Aslan'ı Öldüren Sanığa Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement