Bebeklerin, gürültülü aletlerin sesiyle uyutulmaya çalışılması - - Son Dakika
Güncel

Bebeklerin, gürültülü aletlerin sesiyle uyutulmaya çalışılması -

Bebeklerin, gürültülü aletlerin sesiyle uyutulmaya çalışılması -

Uyumada güçlük çeken bebeklerin, saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge gibi cihazların sesiyle uyutulmaya çalışılmasının sağlıksız olduğu bildirildi.

30.12.2013 14:58

Uyumada güçlük çeken bebeklerin, saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge gibi cihazların sesiyle uyutulmaya çalışılmasının sağlıksız olduğu bildirildi.

Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sefa Saygılı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gürültülü ortamların bebeğin işitme duyusuna ve zihnine zarar verebileceğini söyledi.

Uyuma zorluğu çeken bebeklerin aileleri tarafından elektrikli süpürge ve saç kurutma makinesi sesiyle uyutulmaya çalışılmasının yanlış olduğunu belirten Saygılı, şöyle konuştu:

"Elektrikli süpürge sesi veya saç kurutma makinesinin sesi, bebeğin uyumasını kolaylaştırabilir ancak bu yöntem doğru değildir. Anne karnında bebekler sessiz bir ortamda değillerdir. Kanın damardan geçerken çıkardığı ses gürültü verir. Bazı bebekler doğumdan sonra gürültülü ortamı arıyorlar olabilirler. Gürültülü ortamda daha rahat uyuyabilirler."

Saygılı, bebeklerin dışarıdan gelen bazı seslere hassas olduğunu, televizyon ve anne ile babanın seslerinden rahatsızlık duyabileceğini vurguladı.

Aşırı gürültülü ortamın ise bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini dile getiren Saygılı, "Gürültü ortam, bebeğin işitme duyusu ve zihnine zarar verebilir" diye konuştu.

- "Hamilelik döneminde de dikkatli olmalı"

Saygılı, hamilelik döneminde de aşırı sesli ortamlarda bulunulmamasını önerdi.

Trafiğin yoğun olduğu caddelerde üzerindeki evlerde yaşayan kişilerin o seslere alıştığını, onlara çok fazla rahatsızlık vermediğini dile getiren Saygılı, şöyle devam etti:

"Sesten uzak biri, o evde çok rahatsız olur. Bebekleri sesiz bir ortamda uyutmak, bebeğin ruh ve beden sağlığı açısından çok daha faydalı olacaktır. Bebekler çok gürültülü ortamlarda tutulmamalı. Anne adayları da hamilelik sürecinde gürültülü ortamda durmamalı. Stres ve sesli ortamdan uzak durmalı."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bebeklerin, gürültülü aletlerin sesiyle uyutulmaya çalışılması - - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement