Çin İslam Minyatür Okulu Kurucusu Bursa'da Sanat Etkinliğinde - Son Dakika
Güncel

Çin İslam Minyatür Okulu Kurucusu Bursa'da Sanat Etkinliğinde

Çin İslam Minyatür Okulu Kurucusu Bursa\'da Sanat Etkinliğinde

Çin İslam Minyatür Okulu kurucusu Ali Lei Gong ve oğlu Said Chuanyi Lei, Bursa'da düzenlenen 'Çin Kaligrafisi ve Minyatür Performansı' etkinliğinde güzel sanatlar öğrencileriyle bir araya geldi. Gong, Çin minyatürü sanatına İslam unsurlarını ekleyen ilk sanatçı olarak tanımlandı. Etkinlikte sanatçının hayatı ve sanatı hakkında bilgiler verildi ve öğrencilere minyatür çizim teknikleri aktarıldı.

02.03.2024 09:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çin İslam Minyatür Okulu kurucusu, ressam ve şair Ali Lei Gong ile oğlu Said Chuanyi Lei, Bursa'da düzenlenen "Çin Kaligrafisi ve Minyatür Performansı" etkinliğinde güzel sanatlar öğrencileriyle bir araya geldi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlediği etkinliğin moderatörlüğünü üstlenen küratör İsmail Erdoğan, Gong'un Çin minyatürü sanatına İslam unsurlarını ekleyen ilk sanatçı olduğunu belirterek, "Bu alanda Ali Lei hocadan öncesi diye bir tanımlama yapamayız. Çünkü binlerce yıllık geçmişe sahip bu sanatı İslam unsurlarıyla birleştirmede ilk o öncü oldu." dedi.

Erdoğan, Gong ile geçen yıl İstanbul'a yerleştikten sonra tanıştığını dile getirerek, "Kendisi Anadolu'yu, Turkiye'yi ve Türk insanını çok seven, çok yakınlık duyan bir kişi. Bu etkinlikte onun sanatından çok iyi istifade edeceğinizi düşünüyorum." ifadesini kullandı.

"İnsanların başarılı olması için çeşitli yöntemler var"

Ardından sanat hayatını anlatan Gong, resim sanatına küçük yaşlarda başladığını söyleyerek, "İnsanların başarılı olmasını sağlayan çeşitli yöntemler var. Bu başarıyı sağlamak için illa üniversiteye gitmek zorunda değilsiniz. Ben mesela 4-5 yaşlarımda evimde, duvarda, sokaklarda resim çiziyordum. O zaman koşullar kötüydü ve ülkede ekonomik bunalım vardı." açıklamasında bulundu.

Gong, "Geleneksel Çin resim sanatında eskiden hep usta çırak eğitimi vardı. Şu an tabii akademik olarak öğreniliyor bunlar. Ben de bu işte bir mesafe kat ettikten sonra işinde usta bir hocayla çalışmaya başladım ve kendimi ilerlettim." bilgisini paylaştı.

Sanatında ilerleyebilmek için çok bedeller ödediğini anlatan Gong, şunları kaydetti:

"Gençlik yıllarımda fabrikada çalışıyordum. O dönemdeki komünist uygulamalar gereği bir kişinin birden fazla işte çalışmasına izin verilmiyordu. Ben de sanatı hep gizli olarak yapmak durumunda kaldım. Daha sonra fabrikadan çıkabilmek için bir gece çalışma sırasında bilerek elimi makineye kaptırdım. İki parmağım ucundan kesildi. O olayın ardından zorunlu olarak fabrika işçiliğini bıraktım ve kendimi tamamen sanata adamaya başladım."

"Gençlerin sanatımıza bu kadar meraklı olduğunu beklemezdik"

Etkinliğe ilişkin AA muhabirine konuşan Said Lei ise bugünkü etkinliğe gösterilen yoğun ilgiden memnuniyet duyduğunu belirterek, "Gençlerin sanatımıza bu kadar meraklı olduğunu beklemezdik. İkinci Zaman Sergisi'nin devamı olarak gerçekleşen atölye ve performanslar aslında sanatçıyı daha ayrıntılı bir şekilde sanatseverlere anlatıyor. Özellikle sergiye gelemeyenler için bu etkinlik canlı bir sergi gibi. Sağ olsun Bursa Belediyesi kültür ve sanata gayet önem ve değer veriyor. Böyle bir atölye, gençlere uluslararası bir vizyon sunabilir." dedi.

Lei, öğrencileri sanatta yetenekli ve başarılı bulduğu değerlendirmesini yaparak, "Bazılar fırçayı çok iyi kullandı ve anlattığımız teknik ötesi yaklaşımları da uyguladı. Umarım ileride bu gençler Bursa'ya kültür ve sanat alanında daha ilhamlı, renkli katkılar sağlayacaktır." temennisinde bulundu.

Söyleşinin ardından güzel sanatlar öğrencileri, Gong'un minyatür çalışmalarından oluşan slayt gösterisini izledi. Düzenlenen atölye çalışmasında da Ali Lei Gong ve Said Chunanyi Lei, öğrencilere Çin minyatürü çizim tekniklerini uygulamalı aktardı.

Bursa'da 22 Ocak'ta açılan İkinci Zaman Sergisi'ne katkı sunmuş sanatçılarla düzenlenen söyleşi ve performans etkinlikleri, mart ayının sonuna kadar devam edecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çin İslam Minyatür Okulu Kurucusu Bursa'da Sanat Etkinliğinde - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • ETÜ ev sahipliğinde düzenlenen Salon Futbolu Bölgesel Lig müsabakaları tamamlandı
  14:41 ETÜ ev sahipliğinde düzenlenen Salon Futbolu Bölgesel Lig müsabakaları tamamlandı

  Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) ev sahipliğinde Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Salon Futbolu Bölgesel Lig müsabakaları sona erdi. 9 kadın ve erkek takımının katıldığı şampiyonada Gümüşhane Üniversitesi kadınlarda birinci, Atatürk Üniversitesi erkeklerde birinci oldu. Kupaları ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak takıma verdi.

 • Midyat'ta ilköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı yapıldı
  14:39 Midyat'ta ilköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı yapıldı

  Mardin'in Midyat ilçesinde, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı düzenlendi. Sınava, ilçede bulunan 17 okulda 5 bin 460 öğrenci, 590 öğretmen gözetiminde katıldı. Aileler ise çocuklarını okul çevresinde bekledi.

 • Kadınlar, gece eğlencesinde çekilen videoların sosyal medyada yayınlanmasıyla güvende hissetmiyor
  14:39 Kadınlar, gece eğlencesinde çekilen videoların sosyal medyada yayınlanmasıyla güvende hissetmiyor

  İngiltere'nin kuzeybatısındaki kadınlar, gece eğlenmeye çıktıklarında haberleri olmadan çekilen videolarının sosyal medyada milyonlarca kez izlenmesi ve kadın düşmanı yorumlara maruz kalmaları nedeniyle kendilerini güvende hissetmediklerini söylüyor. Polis, videoları çeken kişileri yakalamak için çalışıyor ve mağdurlardan polise başvurmalarını istiyor. Kadınlar, bu tür videoların kadınlara yönelik bir şiddet tehlikesi yarattığına dikkat çekiyor.

 • Çanakkale'de Uyuşturucu Operasyonunda Bir Kişi Yakalandı
  14:38 Çanakkale'de Uyuşturucu Operasyonunda Bir Kişi Yakalandı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda bir kişi yakalandı. Gelibolu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda, evinde uyuşturucu madde bulunan H.Ç. gözaltına alındı.

 • Adana'da Seyhan Nehri üzerinde korteji düzenlendi
  14:36 Adana'da Seyhan Nehri üzerinde korteji düzenlendi

  Adana'da 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı çerçevesinde Seyhan Nehri üzerinde su korteji düzenlendi. Kano ve deniz motorlarının oluşturduğu kortej vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edildi.

 • Uludağ İhracatçı Birlikleri, 2023 Yılı Başarılı İhracatçılarını Ödüllendirdi
  14:34 Uludağ İhracatçı Birlikleri, 2023 Yılı Başarılı İhracatçılarını Ödüllendirdi

  Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ve Uludağ Meyve ve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), 2023 yılında başarılı olan firmalara ödüllerini takdim etti. UYMSİB, 5 kategoride 107 firmaya ödül ve 55 firmaya ihracata katkı sertifikası verirken, UMSMİB de yine 5 kategoride 83 firmaya ödül ve 33 firmaya ihracata katkı sertifikası sundu. Fine Food firması meyve sebze mamulleri sektöründe ihracat yıldızı olurken, Perla Fruit yaş meyve ve sebze sektörünün şampiyonu oldu. UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, 2023 yılında toplamda 203 milyon 294 bin dolarlık dış satış gerçekleştirdiklerini belirtti ve ihracattaki artış hızının 2024 yılının ilk üç ayında da devam ettiğini söyledi. UMSMİB Başkanı Özkan Kamiloğlu ise meyve sebze mamulleri sektöründe 2023 yılının zorlu geçtiğini ifade ederek, ihracatta yaşanan düşüşün sebeplerini döviz kurunun baskı altında tutulması ve ihraç ürünlerine getirilen kota ve kısıtlamalar olarak açıkladı.

 • Uluslararası İzmir Maratonu'nda Kenyalı ve Etiyopyalı atletler birinci oldu
  14:34 Uluslararası İzmir Maratonu'nda Kenyalı ve Etiyopyalı atletler birinci oldu

  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası İzmir Maratonu'nda erkeklerde Kenyalı Vitalis Kibiwot, kadınlarda ise Etiyopyalı Aamelmal Tagel birinci sırada yer aldı. Maratona 38 ülkeden 5 bin 600 atlet katıldı. Yarışta erkeklerde Kenyalı Vitalis Kibiwot birinci olurken, kadınlarda Etiyopyalı Aamelmal Tagel birinci oldu. Ödül töreniyle sona eren maraton, Kültürpark'ta gerçekleştirildi.

 • Afyonkarahisar'da Şehit Kerim Üye İlkokulu öğrencileri İkmal ve Garnizon Komutanlığını ziyaret etti
  14:33 Afyonkarahisar'da Şehit Kerim Üye İlkokulu öğrencileri İkmal ve Garnizon Komutanlığını ziyaret etti

  Afyonkarahisar'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Şehit Kerim Üye İlkokulu öğrencileri İkmal ve Garnizon Komutanlığını ziyaret etti.

 • Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde bir evde yangın çıktı
  14:33 Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde bir evde yangın çıktı

  Balıkesir'in Sındırgı ilçesine bağlı Kınık Mahallesi'nde İzzet Demirayak'a ait bir evde bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ekipleri kısa sürede yangını söndürdü ancak evde hasar meydana geldi. İtfaiye ekipleri yangının çıkış nedenini araştırmaya devam ediyor.


Advertisement