Depremzede çocuklar için gönüllü Pamuk Prensesler Aranıyor - Son Dakika
Güncel

Depremzede çocuklar için gönüllü Pamuk Prensesler Aranıyor

Depremzede çocuklar için gönüllü Pamuk Prensesler Aranıyor

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 kenti etkileyen depremden sonra kamu ve sivil toplum kuruluşları el ele seferber olarak büyük bir dayanışma ve birliktelik örneği gösteriyor. Özellikle deprem sonrası büyük travma riski yaşayan bölgedeki çocuklar için gönüllü kuruluşlar adeta seferber oldu.

21.02.2023 10:30  Güncelleme: 10:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bölgeye çeşitli çizgi kahraman karakterlerine ait kostümlerle giden ve çocukları bir nebze de olsa deprem korkusu ve yaşam kaygısından uzaklaştırmayı hedefleyen Trafikte Haklarım Derneği Kurucu Başkanı Yasemin Usta, Kahramanmaraş'ta örnek çalışmalara imza atıyor.

Sosyolog Mehmet Saraç ile birlikte Kahramanmaraş'a deprem sonrası giden Yasemin Usta, bol miktarda çocuklar için, pamuk prenses, palyaço kostümü ve yüz boyaları götürdü. Bu kentte depremden soda kurtulan ve tedirginlikleri yüzlerinden okunan çocukları kamplarda bir araya toplayarak onlarla gün boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyen Usta'nın en büyük destekçisi ise Mehmetçik oldu.

Mehmetçik ve Türkiye Motorsiklet Platformu üyeleri ile birlikte Depremzede çocuklar için pamuk prenses kostümü ile çocuklara etkinlik düzenleyen Usta, Bölgeye daha fazla gönüllü pamuk prensesin gelmesinin, çocukların bu zorlu süreci atlatmasında önemli bir rol oynayacağını söyledi.

"ÇOCUKLAR DAHA FAZLA PRENSES BEKLİYOR"

Çocuklarla deprem sonrası yaşadığı tatlı diyalogları da anlatan Yasemin Usta, bölgede yaptıkları çalışmaları şöyle dile getirdi;"Depremin sonuçlarının tarifsiz üzüntüsü içindeyiz. Birbirimizin sesine ve gücüne kamu ve sivil toplum dayanışmasına daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Söz konusu çocuklar olunca hepimiz için dünya durur. Aklıma karakter kostümleriyle çocukların yüzünde tebessüm oluşturma fikri geldi Kahramanmaraş'ta Batı Park Spor Kompleksi'nde ve Kfum fuar alanındaki çadır kentlerde çocukların oyun alanlarında düzenlenen etkinliklere gönüllü destek veriyoruz. Çocukların beni pamuk prenses olarak gördükleri andaki gözlerinin parlaması, yüzündeki tebessüm ve elimi tutma yarışı paha biçilemez. İki elim tüm çocukları tutmaya yetmedi. Her bir parmağımı farklı çocuk tutuyordu. Çocuklar için dışarıdan depremden dolayı travmatize olmamış farklı uzman kişilerinde gönüllü destek vermesine gerektiğine inanıyorum. Bakanlıklarımızın uzman desteğinin yanında gönüllü desteklerde olmalı. Süreç uzun ve dönüşümlü bölgeye gelerek çocuklarımıza destek olmalıyız. Çocuklarını mutlu gören aileler bizlere ağlayarak teşekkür etti. Yalnız olmadığımızı hissettirdiniz çocuklarımız çok mutlu oldu dedi. Çocuklar bize resimler çizerek teşekkür etti. Yüzlerindeminikte olsatebessüm yaratabildiysek ne mutlu. Çocuklar bana Elsa ve Anna niye gelmedi diye sordu. Onlara söz verdim başka prensesleri de bölgeye yollayacağıma. Psikososyal alanında uzman veya gönüllü prenses ve prenslerimizi, lojistik destek konusunda da gönüllü motorcularımızı afet bölgesine dayanışmaya davet ediyorum."

Depremzede çocuklar için gönüllü Pamuk Prensesler Aranıyor
Depremzede çocuklar için gönüllü Pamuk Prensesler Aranıyor

Son Dakika Güncel Depremzede çocuklar için gönüllü Pamuk Prensesler Aranıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çanakkale'de Orman Yangınlarıyla Mücadele Toplantısı Yapıldı
  12:33 Çanakkale'de Orman Yangınlarıyla Mücadele Toplantısı Yapıldı

  Çanakkale'de 2024 yılında orman yangınlarının önlenmesine yönelik yapılması gereken ortak çalışmalar, alınacak tedbirler, yangına müdahalede yürütülmesi gereken faaliyetlerle birlikte araç ve ekipman kapasitesinin görüşüldüğü orman yangınlarıyla mücadele toplantısı Vali İlhami Aktaş başkanlığında gerçekleştirildi.

 • Zonguldak'ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerle kutlanacak
  12:31 Zonguldak'ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerle kutlanacak

  Zonguldak Valiliği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çeşitli törenler düzenleyecek. Kutlamalar Atatürk Anıtı'nda çelenk sunumuyla başlayacak ve devamında resim ve dereceli eserler sergisi gezilecek. Törenler Karaelmas Kemal Köksal Stadı'nda devam edecek ve protokolün halkı selamlamasının ardından çeşitli gösteriler düzenlenecek. Bayram kutlamaları çeşitli etkinliklerle devam edecek.

 • Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli'nde Aydın Memecik Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi
  12:29 Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli'nde Aydın Memecik Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

  11. Uluslararası Aydın Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı'nda Avrupa Birliği tescilli Aydın Memecik Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması Ödül Töreni düzenlendi. Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, yarışmaya katılan firmalara teşekkür ederek Aydın Memecik Zeytinyağı'nın bilinirliğini arttırmayı hedeflediklerini belirtti. Yarışmada dereceye giren firmalara ödülleri takdim edildi.

 • Gedizli Kick Boksçu Muhammed Keskin Avrupa İkincisi Oldu
  12:29 Gedizli Kick Boksçu Muhammed Keskin Avrupa İkincisi Oldu

  Kütahya'nın Gediz ilçesindeki Halk Merkezi bünyesinde açılan kick boks kurslarında eğitim gören Muhammed Keskin, Bulgaristan'ın Plovdiv kentinde düzenlenen Kick Boks Şampiyonası'nda 94 kg ve 94+ kg kategorilerinde Avrupa ikincisi oldu. Keskin, Türkiye'yi temsil etmek için büyük bir sorumluluk olduğunu belirterek, tecrübe ile şampiyonluğa gideceklerini söyledi. Gediz Kaymakamı Hakan Alkan önderliğinde başlayan kurslar sayesinde yetenekli kick boksçuların yetiştirildiğini ifade eden Keskin, Kick Boks Federasyon Başkanı Salim Kayıcı ve antrenörlerine teşekkür etti.

 • Diyarbakır Orman Fidanlık Müdürlüğü'nde Her Yıl 3 Milyon Fidan Yetiştiriliyor
  12:28 Diyarbakır Orman Fidanlık Müdürlüğü'nde Her Yıl 3 Milyon Fidan Yetiştiriliyor

  Diyarbakır Orman Fidanlık Müdürlüğü AR-GE biriminde görevli orman mühendisleri ve 120 kişilik çalışma ekibi tarafından her yıl 50 farklı türde 3 milyon fidan yetiştirilmektedir. Müdürlük, bölgeye uyumlu bir şekilde meşe, badem, zeytin, menengiç, fıstık, iğde, dişbudak, akçaağaç gibi birçok türde fidan ve bitki yetiştirmektedir. Ayrıca AR-GE laboratuvarlarında ve seralarında tür koruma ve geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Orman mühendisleri, olumsuz etkenlere karşı türlerin korunması ve gelişiminin takibini yapmaktadır. Diyarbakır Orman Fidanlık Müdürlüğü'nün yoğun ve titiz çalışmaları sonucunda her yıl çok sayıda fidan ve bitki toprakla buluşturulmaktadır.

 • Filipinler ile ABD Arasındaki En Büyük Ortak Tatbikat Başladı
  12:28 Filipinler ile ABD Arasındaki En Büyük Ortak Tatbikat Başladı

  Filipinler ile ABD arasında gerçekleştirilen 'Balikatan 2024' adlı ortak askeri tatbikata 16.700'den fazla asker katılıyor. Tatbikata yaklaşık 5.000 Filipinler ve 11.000 ABD askeri katılacak. Bu tatbikat, iki ülke arasında yapılan en büyük ortak tatbikat olma özelliğini taşıyor.

 • Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Muhtarlarla İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  12:27 Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Muhtarlarla İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Kütahya'nın Gediz ilçesinde Belediye Başkanı Necdet Akel, muhtarlarla ilk toplantısını düzenledi. Toplantıda muhtarların talepleri ve önerileri dinlendi.


Advertisement