Dha İstanbul Bülteni - 4 - Son Dakika
Güncel

Dha İstanbul Bülteni - 4

Dha İstanbul Bülteni - 4

1- HOLLANDA BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE POLİSİN ÖNLEMİ SÜRÜYORHaber: Gülseli KENARLI - Kamera: Yaşar KAÇMAZ / İstanbul DHATürkiye ve Hollanda arasında yaşanan kriz nedeniyle Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde bulunan Hollanda Başkonsolosluğu önünde güvenlik önlemleri sürüyor.

14.03.2017 15:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

1- HOLLANDA BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE POLİSİN ÖNLEMİ SÜRÜYOR

Haber: Gülseli KENARLI - Kamera: Yaşar KAÇMAZ/ İstanbul DHA

Türkiye ve Hollanda arasında yaşanan kriz nedeniyle Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde bulunan Hollanda Başkonsolosluğu önünde güvenlik önlemleri sürüyor. Konsolosluk binası önünde polis araçlarının ve çevrede polislerin bekleyişi devam ediyor. Bugün başkonsolosluk binasının bahçe içindeki duvarlarında temizlik yapıldı.

Görüntü Dökümü:

---------------------

Konsolosluk binasından görüntüler

Polis araçlarının görüntüsü

Temizlik yapanların görüntüsü

Detaylar

14.03.2017 - 15.33 Haber Kodu : 170314111_

========================

2- AKOM'U İŞGAL EDEN DARBECİ ASKERLERİN DAVASI BAŞLADI

Darbeci asker grubunun başında bulunan Yarbay Mustafa Kubilay,

"Siber saldırı olacağı düşüncesiyle AKOM'daki bilgisayarların kablolarını çekerek kapattım"

Haber: Ümit TÜRK İstanbul/ DHA

15 Temmuz darbe girişiminde Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)'ni işgal eden 6'sı tutuklu 17 askerin yargılanmasına başlandı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda yeralan İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 6'sı tutuklu 9 sanık hazır bulundu. Darbeci askerlerin ateşiyle yaralananların da bulunduğu 15 kadar mağdur ve müşteki de duruşmaya katıldı. Kimlik tespitinin ardından savunmalara geçildi. Tutuksuz yargılanan erlerden İsmail Erol, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanarak olay gününe ilişkin anlatımlarda bulundu. 15 Temmuz günü 6. Motorlu Piyade Alayı'nda er olarak görev yaptığını ve Alay Komutanı Müslüm Kaya'nın emriyle terör saldırısı ihbarı nedeniyle, güvenliğini sağlamak üzere AKOM'a gittiklerini söyledi.

"DARBE GİRİŞİMİNİ POLİSTEN ÖĞRENDİK"

Başlarında kendi komutanlarının dışında daha önce görmediği bir yarbay ile 5 yüzbaşı rütbesinde subayın olduğunu söyleyen İsmail Erol, AKOM'a vardıktan sonra kendisi ve başka bir askerin binanın arka kapısında görevlendirildiklerini söyledi. Sabaha kadar burada kaldıklarını anlatan Erol, kendi komutanları olan astsubayın kaçtığını duyunca erler olarak teslim olma kararı aldıklarını ancak, subayların buna izin vermediğini söyledi. Er İsmail Erol ayrıca subayların kendi aralarında konuştuktan sonra ellerinde bulunan A-5 ebatındaki kağıtları yaktıklarını söyledi. Daha sonra aralarından seçtikleri bir askeri dışarıya gönderip polise teslim olacaklarını iletmeleri üzerine teslim olduklarını söyleyen Erol, "Darbe girişimi olduğunu polisten öğrendik" diye konuştu.

AKOM'U GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN TALİMAT VERİLDİ

Daha sonra Yarbay Mustafa Kubilay savunma yaptı. Kara Harp Okulu'nda öğretim üyesi olduğunu belirten Kubilay, Albay Ahmet Zeki Gerehan'ın kendisini arayıp görev vermesi üzerine 6. Motorlu Piyade Alayı'na gittiğini burada da, Albay Müslüm Kaya'nın talimatıyla, AKOM'a gittiklerini anlattı. Kubilay, Müslüm Kaya'nın İstanbul'da çok ciddi terör saldırısı ihbarı olduğunu, kendilerinin oranın güvenliğini sağlamalarını, daha sonra teknik personel gelince ayrılacaklarını söylediğini belirtti.

SANIK YARBAY: KALABALIKLA ERLER KARŞI KARŞIYA GELMESİN DİYE ATEŞ ETTİM

AKOM'a girdikten sonra güvenlik görevlileri dışarıya çıkardığını, askerleri kapılara ve çatıya yerleştirdiğini anlatan Kubilay, saat 01.00 sıralarında binaya yaklaşan kalabalığı dağıtmak için önlerine uyarı amacıyla ateş ettiğini söyledi. Bu sırada duruşma salonunda bulunan ve askerin ateşiyle yaralanan bazı müştekiler, Kubilay'a "yalan söylüyor, kalleş" diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine Mustafa Kubilay, "Kalabalık grup öfkeliydi. Aralarında tekbir getirenler de vardı. Küfür edenlerde vardı. Eğer binaya girmiş olsalardı. Erlerle karşılaşıp karşılıklı yaralanmalara ve ölümlere yol açılabilirdi. Buna engel olmak için uyarı amaçlı ateş açtım" dedi.

AİLELERİYLE VEDALAŞTIKTAN SONRA TESLİM OLMUŞLAR

Daha sonra haber gelmesi üzerine çatıya çıktığını burada da içeri girmek isteyen iş makinalarını engellemek için askerlere havaya uyarı ateşi yapmaları talimatını verdiğini anlatan Kubilay, kimseye hedef gözeterek ateş etmediğini ileri sürdü. Daha sonra cep telefonundan arayan polisin, siz teslim olmayacaksanız erleri teslim edin dediğini, kendisinin de emir komuta zinciri içinde hareket ettiklerini söylediğini aktaran Mustafa Kubilay, bir süre sonra ailelerini arayarak vedalaştıktan sonra teslim olamaya karar verdiklerini söyledi.

HAKİM: SİZ ÖĞRETİM ÜYESİSİNİZ. EMİRİN KANUNSUZ OLDUĞUNU SORGULAMADINIZ MI?

Mahkeme başkanı İbrahim Lorasdağı'nın, "Siz öğretim üyesisiniz. Bir terör saldırısı durumunda işleyen prosedür; önce polis sevk edilir, sonra jandarma, daha sonra da valilik izniyle asker sevk edilir. Ortada terör olayı da yok. Bunu sorgulamadınız mı?" demesi üzerine, Kubilay, "Bana böyle bir emir verilmişti. İç hizmet kanununa göre emirleri uyguladım" cevabını verdi.

SAVCI: MADEM TERÖR SALDIRISI VAR. BİLGİSAYARLARIN FİŞİNİ NEDEN ÇEKTİNİZ

Duruşma savcısı da, "Madem terör saldırısı ihbarı üzerine gittiğinizi söylüyorsunuz. Neden AKOM'un güvenlik personelini dışarıya çıkardınız. Bilgisayarların fişini çekmekteki amacınız neydi?" diye soru yöneltti. Sanık Mustafa Kubilay bu soruya da, "Terör saldırısı durumunda güvenlik personeli zarar görmesin diye binadan çıkardık. Bilgisayarları da siber saldırı olduğunu düşündüğüm için kablolarını çekerek kapattım" cevabını verdi.

Duruşma sanıkların savunmalarıyla devam ediyor.

"AMAÇ AKOM'DAN MİT'E GÖRÜNTÜ AKIŞINI KESMEK"

AKOM'un strarejik önemine dikkat çekilen iddianamede İstanbul'un kritik noktalarının 3 bine yakın yüksek çözünürlüklü kameralarla izlendiği belirtilerek, 15 Temmuz günü darbecilerin, AKOM'u ele geçirerek Milli İstihbahrat Teşkilatı'na anlık görüntü akışını kesmeyi amaçladıkları belirtiliyor.

3'ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

İddianamede, tüm şüpheliler için "Darbeye teşebbüs" suçundan 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Olayda darbeci askerlerin ateş açması sonucu 7 kişinin de yaralanması nedeniyle "Kasten öldürmeye teşebbüs", "Kamu malına zarar verme", "Örgüt üyeliği" suçlarından da bazı şüpheliler için çeşitli oranlarda hapis cezası talep ediliyor.

==============================

3- THY'DE FETÖ/PDY OPERASYONU

Haber: Faik KAPTAN-Murat ÇAKIR/İSTANBUL,

Türk Hava Yolları'nda aralarında 7 Pilot ve Genel Müdür Özel Kalem memuru iki kişinin de bulunda 26 çalışanın FETÖ bağlantısı oldukları gerekçesiyle işlerine son verildi.

Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan (MİT) gelen yazı üzerine yapılan operasyonda işten çıkartılanlara gönderilen yazıda "Ortaklığımıza yapılan ihbar ve şikayetler dikkate alındığında, FETO/PDY terör örgütleriyle bağlantınız hakkında fiillerden birini veya bir kaçını işlemiş olabileceğiniz hususu değerlendirildi ve bylock şifreli konuşma programı kullanıcısı olduğunuz tespit edildiği gerekçesiyle" denilmesi dikkat çekti.

Türk Hava Yolları, 15 Temmuz sonrasında FETÖ operasyonu ile aralarında bir genel müdür yardımcısı, 3 başkan, 2 başkan yardımcısı, 15 pilot ve kabin memurlarının olduğu toplam 211 kişiyi işten çıkartmıştı.

======================

4- MÜZEYYEN TELLİ'NİN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ 11 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

1 kişi de aranıyor

Haber: Çağatay KENARLI, İstanbul DHA

Bahçelievler'de uyuşturucu satıcılarının açtığı ateş sonucunda öldürülen 24 yaşındaki Müzeyyen Telli'yle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında toplam 11 kişi gözaltına alındı.

Bahçelievler'de açılan ateş sonucu öldürülen Telli'nin ölümüyle ilgili Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü ve Bahçelievler İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ortak çalışma başlattı. Yapılan çalışmada polis ekipleri ateş açan saldırganları belirleyerek 11 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin Bahçelievler İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'ndeki işlemleri devam ediyor. Polis ekipleri olaya karıştığı belirlenen 1 kişinin yakalanması için çalışmalarına devam ediyor.

===============================

5- EREN EROĞLU DAVASINDA SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Esenyurt'ta 17 yaşındaki Eren Eroğlu'nun elektirik akımına kapılarak ölümüne ilişkin davada savcı mütalaasını açıkladı.

Mütaalada, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa ve İmar ve Şehircilik Müdürü Faruk Dedeoğulları'nın da aralarında bulunduğu 4 kişinin beraati istendi.

Diğer 3 sanığın ise "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olma" suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar istendi.

Haber: Serpil KIRKESER/ İstanbul DHA

Esenyurt'ta 4 yıl önce özel bir hastanenin tabelasını tamir ederken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitiren Eren Eroğlu'nun ölümüne ilişkin, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa ve İmar ve Şehircilik Müdürü Faruk Dedeoğulları'nın da aralarında bulunduğu 7 tutuksuz sanık hakkında açılan davada savcı mütalaasını açıkladı. Mütaalada, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Akboğa ve İmar ve Şehircilik Müdürü Faruk Dedeoğulları'nın da aralarında bulunduğu 4 kişinin beraati istendi. Diğer 3 sanığın da "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olma" suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar istendi.

SANIKLAR KATILMADI

Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar katılmazken, maktulün babası Erdinç ve annesi Nezahat Eroğlu ve tarafların avukatları hazır bulundu.

SAVCI MÜTALASINI AÇIKLADI

Duruşma savcısı Osman Nuri Yahşi, sanıklardan Feridun Taktak, Pınar Öz ve Erol Mutlu'nun TDS Tanıtım Dijital Baskı Merkezi ve Reklam Hizmeleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin ortakları olduğu belirtildi. Sanık Emin Telbisoğlu'nun şirkette usta başı olarak çalıştığı, mağdur - müşteki Haydar Sakcı ile maktül Eren Eroğlu'nun şirkette işçi olarak çalıştığı anlatılan mütalaada, sanıklardan Ulucan Köse'nin işletme müdürlüğünü yaptığı hastanenin dış cephesinde bulunan hastane ismindeki iki harfin onarımı için TDS tanıtım firmasına başvurduğu anlatıldı.

"İŞ TECRÜBESİ BULUNMAYAN EROĞLU GÖREVLENDİRİLDİ"

Olay tarihinde bu şirketteki ustabaşı sanık Emin Telbiseoğlu'nun hastanenin tabelasını daha önce bulunduğu yere monte eden kişi olduğu ifade edilen iddianamede, sanık Telbisoğlu'nun henüz iş yerine başlamış olan mağdur Haydar Sakcı'yı bu işle görevlendirdiği, yanında yardımcı olarak 17 yaşında olan herhangi bir iş tecrübesi bulunmayan ve büro işçisi olarak çalışan Eren Eroğlu'nu görevlendirdiği ifade edildi. Söz konusu tabelanın daha öncede ayrı firma tarafından yerine monte edilirken iskele kurulmuş olmasına rağmen, bu kez işçilere alüminyum malzemeden yapılan merdiven verilerek olay yerine gönderildiği belirtilen mütalaada, mağdur Haydar Sakcı ve Eren Eroğlu'nun hiçbir güvenlik tedbiri alınmadan ve üzerinden yüksek gerilim hattı geçen hastanenin tabelasının olduğu yere bu merdiven ile çalışmaya mecbur bırakıldıkları anlatıldı.

"ELEKTİRİK AKIMINA KAPILDILAR"

Maktül Eren Eroğlu'nun merdivenin alt ayağında merdiveni sabitlemeye çalışırken mağdur Haydar Sakcı'nın merdivene tırmanmak sureti ile onarım yapacağı tabelaya ulaşmak istediği sırada hemen hastanenin üstünden geçen yüksek gerilim hattından alüminyum merdivene elektrik akımının atlama yapması sonucu her iki işçinin elektrik akımına kapıldıkları anlatıldı.

"KUSURULU BULUNMADIKLARI İFADE EDİLDİ"

Olaydan Haydar Sakcı'nın da yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı Eren Erdoğlu'nun ise olay yerinde hayatını kaybettiği belirtildi. Sanıklardan Mustafa Akboğa ve Faruk Dedeoğulları'nın 2012'den sonra işe başladıkları, inşaat ruhsatının bu dönemde düzenlenmediği, sanıkların eylemi ile Eren Eroğlu'nun ölmesi arasında sanıklara atfedilecek bir nedensellik bağının bulunmadığı, TDS şirketinin sahibi olan sanık Pınar Öz'e ve sanık Feridun Taktak'a isnat edilebilecek bir kusur bulunmadığı ifade edildi.

4 SANIĞIN BERAATİ İSTENDİ

Mütalaada Mustafa Akboğa, Faruk Dedeoğulları, Feridun Taktak ve Pınar Öz'ün cezalandırılmaları için her türlü şüpheden uzak kesin delil bulunmadığından, beratlerine karar verilmesi istendi.

3 SANIĞIN CEZALANDIRILMASI İSTENDİ

Olayda TDS şirkette ustabaşı olarak çalışan Emin Telbisoğlu, TDS şirketin mesul müdürü Erol Mutlu ve hastanenin işletme müdürü Ulucan Köse'nin olayın meydana gelmesinde gerekli güvenlik tedbirlerini ve gerekli araç ile gereçleri sağlamadan isçi çalıştırmaları, yerine getirilmesi gereken iş güvenliği kurallarına uymamaları nedeniyle suçun işlenmesinde kusurlu bulundukları belirtildi. Mütalaada, Emin Telbisoğlu, Erol Mutlu ve Ulucan Köse'nin "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olma" suçundan 2 'şer yıldan 15'er yıla kadar cezalandırılmaları istendi.

AVUKAT: MÜTALAAYA KATILIYORUM

Sanıklar Mustafa Akbağ ve Faruk Dedeoğlulları'nın avukatı Ahmet Lütfü Akkuş, "Olay çok acı bir olaydır. Ancak bu olayda benim müvekkillerimin hukuki bir bağı yoktur. Çünkü çok eski bir ruhsata dayalı olarak yapılmış bir binadır. Bu nedenle mütalaaya katılıyorum. Müvekkilim olan sanıkların beraatlerine karar verilmesini talep ediyorum" diye konuştu. Mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre veren mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

===========================

6- İSTANBUL FİLM FESTİVALİ 36. KEZ SİNEMASEVERLERLE BULUŞACAK

Haber: Orhan SENCER/ İSTANBUL,

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen Türkiye'nin en büyük uluslararası sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 36. kez sinemaseverlerle buluşacak.

36. İstanbul Film Festivali, dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yeni keşiflere 186 uzun metrajlı ve 17 kısa filminden oluşan zengin programıyla 5-15 Nisan tarihleri arasında "Kaldır Kafanı" sloganıyla gerçekleştirilecek. Festival kapsamında 11 gün boyunca 21 bölümde 61 ülkeden 207 yönetmenin toplam 203 filminin gösteriminin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla sohbetler, konserler ve özel etkinlikler yapılacak.

36. İstanbul Film Festivali'nin programı, bugün The Marmara Hotel Taksim'de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, "36. İstanbul Film Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın 2017'de düzenleyeceği ilk festival olacak. Özenle kurgulanmış bölümleri ve zengin programıyla festival bir kez daha izleyicilerine hem uluslararası arenadan hem de Türkiye'den en yeni, en özgün, en nitelikli sinema yapıtlarını keşfetme fırsatı sunacak. Yine bu yıl 'Köprüde Buluşmalar' platformu kapsamındaki atölye çalışmaları ve ödüllerle de Türkiye'de film endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Bu yıl festivaldeki önemli bir yeniliğimiz de öğrencilere hafta içi gündüz seanslarında yararlanabilecekleri 1 TL'lik öğrenci biletleri sunmamız. Bu şekilde öğrencilerin festivale erişimlerini artırmayı hedefliyor ve tüm öğrencileri festivale bekliyoruz. Bu yıl festivalde öğrencilere böyle bir imkan sunmamıza katkıda bulunan hamilere, festivalde sunduğumuz ödülleri maddi katkılarıyla destekleyen kurumlara, tüm sponsorlarımıza, değerli işbirlikleriyle bize destek veren uluslararası kültür kurumlarına ve bu yıl festivale katkıları önemli ölçüde artan başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere tüm kamu kurumlarına büyük teşekkür borçluyuz" ifadesini kullandı.

Festival programı ve etkinlikleriyle ilgili ayrıntılı bilgileri aktaran İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, Altın Lale Uluslararası Yarışma, Altın Lale Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması'nda yer alacak filmleri açıkladı.

Toplantıda daha sonra söz alan Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün ise festival kapsamında bu yıl 12. kez Türkiye'den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristlerle, uluslararası sinema profesyonellerini bir araya getirecek "Köprüde Buluşmalar"la ilgili detayları aktardı.

ÖĞRENCİLER İÇİN 1 LİRALIK BİLET

İstanbul Film Festivali'nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu'nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi ve İtalyan Kültür Merkezi, Nişantaşı'nda Cinemaximum City's (iki salon), Levent'te Cinemaximum Kanyon ve Kadıköy'de Rexx Sineması (iki salon) olmak üzere 9 salonda yapılacak.

Festivalde bu yıl, hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarındaki öğrenci biletleri 1 liradan satışa sunulacak.

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ VERİLECEK

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl, Yeşilçam'ın en üretken senaristlerinden Barış Pirhasan, doğal ve incelikli oyunculuğuyla bilinen Selma Güneri, sinema ve tiyatro oyuncusu Macit Koper, Yeşilçam'ın altın döneminden günümüze uzanan, filmografisiyle Türk sinemasının görsel diline önemli bir katkısı olan usta görüntü yönetmeni Çetin Tunca'ya takdim edilecek. Ödüller 4 Nisan Salı akşamı TİM Maslak Show Center'da yapılacak 36. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni'nde verilecek.

Festivalin "Sinema Emek Ödülü" ise Kasım 2016'da hayatını kaybeden eğitmen ve sinefil Mithat Alam'a verildi. Sinema tutkusunu paylaşmak ve yeni kuşaklara aktarmak adına kurduğu Mithat Alam Film Merkezi'yle Türkiye'nin kültür ortamına benzersiz katkılarından dolayı Mithat Alam, festivalin "Sinema Emek Ödülü"ne layık görüldü.

USTA OYUNCU IAN MCKELLEN, İSTANBUL FİLM FESTİVALİ'NİN ONUR KONUĞU

Richard III, Gods and Monsters, Yüzüklerin Efendisi serisi ve X-Men filmlerindeki rolleri ile akıllara kazınan, sinemanın en sevilen oyuncularından Sir Ian McKellen İstanbul Film Festivali'nin Onur Ödülü'nü almak üzere, British Council işbirliğiyle festivalin konuğu olacak.

4 Nisan Salı akşamı düzenlenecek açılış töreninde ödülünü alacak olan Ian McKellen, İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek Richard III'ün Beyoğlu Atlas ve Kadıköy'de Rexx'teki gösterimlerine da katılarak sinemaseverlerle buluşacak. McKellen, 7 Nisan Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi'ndeki festival sohbetinde de hayranlarıyla bir araya gelecek.

1990 yılında İngiltere'de "Sir" unvanıyla onurlandırılan, 1991 yılında tiyatroya yaptığı katkılardan ötürü şövalye ilan edilen Sir Ian McKellen, altı Laurence Oliver Ödülü, bir Tony Ödülü, Altın Küre Ödülleri, SAG Ödülleri, BIF Ödülleri, iki kez Satürn Ödülü, dört kez Drama Desk Ödülü ve iki kez Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülü gibi pek çok ödüle layık görüldü, iki kez Oscar'a aday gösterildi.

Ian McKellen, sadece sinemadaki başarısıyla değil aynı zamanda oynadığı birçok tiyatro oyunundaki performanslarıyla, özellikle de başarılı Shakespeare yorumlarıyla öne çıkan bir usta. McKellen bugüne kadar 108 filmin oyunculuğunu, iki filmin senaristliğini ve bir filmin de prodüksiyonunu üstlendi. British Council'ın FiveFilms4Freedom Elçisi olan Ian McKellen, LGBTQ hakları konusundaki aktivizmiyle de tanınıyor.

Ian McKellen'ın başrollerini Patrick Stewart ile paylaştığı Harold Pinter'ın yazdığı Sean Mathias'ın yönettiği No Man's Land adlı oyunu da National Theatre Live işbirliği ile Oyun Salonu kapsamında 3,10, 11,17, 24 ve 25 Nisan'da Salon İKSV ekranlardan tiyatroseverlerle buluşacak.

FESTİVALDE YARIŞMA HEYECANI

36. İstanbul Film Festivali'nde yarışma heyecanı 8 Nisan'da başlayacak. Uluslararası ve Ulusal Altın Lale, FACE Sinemada İnsan Hakları, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışmalarında ödül kazanan filmler, 14 Nisan Cuma günü düzenlenecek 36. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni'nde açıklanacak.

ALTIN LALE ULUSLARARASI YARIŞMASINDA 11 ÜLKEDEN 13 FİLM

İstanbul Film Festivali'nin Uluslararası Yarışma bölümünde festivalin büyük ödülü Altın Lale için, sinemaya yeni bakışlar temasını izleyen filmler yarışıyor. 36. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümünde 11 ülkeden 13 film yer alıyor.

İKSV'nin eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali'nin kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından 25 bin Euroluk para ödülüyle destekleniyor. Bu ödülün 10 bin Eurosu Altın Lale'nin sahibi olacak filmin yönetmenine, 10 bin Eurosu filmin Türkiye'deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5 bin Eurosu ise Jüri Özel Ödülü'nü kazanacak filmin yönetmenine verilecek. Reha Erdem başkanlığındaki Uluslararası Altın Lale jürisinde yönetmen Syllas Tzoumerkas, senarist ve yapımcı Katayoon Shahabi, sinema yazarı Boyd Van Hoeij ve yönetmen Gabe Klinger yer alıyor.

SİNEMADA İNSAN HAKLARI: FACE AVRUPA KONSEYİ SİNEMA ÖDÜLÜ VERİLECEK

Avrupa Konseyi işbirliğiyle 11 yıldır dünyada sadece İstanbul Film Festivali'nde verilen FACE Avrupa Konseyi Sinemada İnsan Hakları Yarışması bu yıl da devam edecek. FACE Ödülü, Avrupa Konseyi ve Eurimages fonunun da ortak destek olduğu 10 bin Euro para ödülü ve bir heykelcikten oluşuyor. FACE Jürisi'nde oyuncu ve yönetmen Derya Durmaz, Avrupa Konseyi Sözcü ve Basın Danışmanı Can Fişek, senarist ve yönetmen Jo Sol ve Eurimages fonu proje yöneticisi Susan Newman-Baudais yer alacak.

ALTIN LALE ULUSAL YARIŞMASINDA 12 FİLM YARIŞACAK

Ulusal Yarışma'da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2016-2017 sezonunda tamamlanan 12 film yarışacak. Bu yıl yarışmadaki 10 filmin dünya prömiyeri, birinin ise Türkiye prömiyeri yapılacak.

Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek.

En İyi Film 150 bin lira, En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu da 10 biner lira ile ödüllendirilecek. Bu yıl da Onat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü'nü kazanan filmin yapımcısına 50 bin lira verilecek. Türk Tuborg A.Ş. ise En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 50 bin lira takdim edecek.

36. İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, psikolojik gerilimden kara komedi ve kostümlü dram gibi geniş bir yelpazede sinema ve TV alanlarında çeşitli yapımlara imza atan Yağmur Taylan ve Durul Taylan üstlenecek. Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi'nin diğer üyeleri ise oyuncu Nejat İşler, roman, öykü, tiyatro yazarı Sema Kaygusuz, görüntü yönetmeni Emre Erkmen ve kurgucu Çiçek Kahraman olacak.

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI DA YAPILACAK

İstanbul Film Festivali'nin belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla düzenlediği Ulusal Belgesel Yarışması'nda 10 bin TL değerinde En İyi Belgesel Ödülü verilecek. Ulusal Belgesel Yarışma Jürisi'nde yönetmenler Federica Di Giacomo, Ayşe Polat, Lusin Dink yer alıyor. Gösterilecek belgesellerden 8 film Türkiye prömiyerini İstanbul Film Festivali'nde yapacak.

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI BU YIL 2. KEZ DÜZENLENECEK

İstanbul Film Festivali tarafından kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla gerçekleştirilen Ulusal Kısa Film Yarışması bu yıl ikinci kez düzenlenecek.

İstanbul Film Festivali'nin kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla başlattığı Ulusal Kısa Film Yarışması'nda bu yıl 11 film yer alacak. Yarışmanın jürisinde yönetmenler Vincent Dieutre, Gürcan Keltek, Ziya Demirel bulunuyor. Jüri tarafından seçilecek En İyi Kısa Film 5 bin TL ile ödüllendirilecek. Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi de yarışmadaki bir filme ödül verecek.

SEYFİ TEOMAN EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜNÜN SAHİBİNE 30 BİN LİRA

2012 yılında hayatını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü'nü kazanan filmin yönetmenine sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla 30 bin lira ödül verilecek.

Festivalin Türkiye Sineması (Altın Lale Ulusal Yarışma, Yeni Türkiye Sineması) bölümlerinde yer alan Türkiye yapımı 13 ilk film bu ödüle aday olacak. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde senarist, yönetmen Ahu Öztürk, oyuncu Şebnem Bozoklu ve yapımcı Sinan Yabgu Ünal yer alacak.

FIPRESCI - ULUSLARARASI SİNEMA ELEŞTİRMENLERİ BİRLİĞİ ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULACAK

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Altın Lale Ulusal ve Uluslararası Yarışma'da yer alan birer filme ve Ulusal Kısa Film Yarışması'ndan bir filme FIPRESCI Ödülü verecek. Başkanlığını Almanya'dan Klaus Eder'in yapacağı İtalya'dan Alberto Castellano, İsrail'den Ofer Liebergall, Slovakya'dan Ladislav Volko ve Türkiye'den Abbas Bozkurt ve Evrim Kaya görev alacak.

Görüntü Dökümü:

-------------------------

-Görgün Taner'in açıklamaları

-Kerem Ayan'ın açıklamaları

-Gülin Üstün'ün açıklamaları

14.03.2017 - 15.10 Haber Kodu : 170314101

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha İstanbul Bülteni - 4 - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Burdur'da virajı alamayan motosikletli dereye uçarak yaralandı
  01:59 Burdur'da virajı alamayan motosikletli dereye uçarak yaralandı

  Burdur'un Bucak ilçesinde bir motosiklet sürücüsü, virajı alamayarak dereye düştü ve yaralandı. Kaza sonucunda yaralanan sürücü, itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

 • Bucak'ta motosiklet sürücüsü dereye düşerek yaralandı
  01:36 Bucak'ta motosiklet sürücüsü dereye düşerek yaralandı

  Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen kazada, virajı alamayan bir motosiklet sürücüsü dereye düşerek yaralandı. Olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralı sürücü, itfaiye ekiplerinin yardımıyla kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

 • İskenderun'da kontrolden çıkan otomobil park halindeki araçlara çarptı
  01:35 İskenderun'da kontrolden çıkan otomobil park halindeki araçlara çarptı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde, kimliği belirlenemeyen bir sürücü tarafından kullanılan otomobil, kontrolden çıkarak park halindeki iki araca çarptı. Sürücü kaza yerini terk ederken, olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Otomobil çekici yardımıyla kaldırılırken, polis sürücünün bulunması için çalışma başlattı.

 • vivo Y200i: Uygun Fiyatlı Android Modeli Geliyor
  01:10 vivo Y200i: Uygun Fiyatlı Android Modeli Geliyor

  Akıllı telefon pazarında adını sıkça duyuran vivo, ürün kataloğunu genişletmeye devam ediyor. Şirketin yakında piyasaya süreceği vivo Y200i modelinin özellikleri ortaya çıktı. 6.72 inç boyutunda LCD ekran, Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 işlemci, 8 GB veya 12 GB RAM seçenekleri, 50 MP ana kamera ve 6000 mAh batarya gibi özelliklere sahip olan vivo Y200i, uygun fiyatıyla dikkat çekiyor.


Advertisement