Esad'ın, İsrail ile Barış Görüşmeleri Yapmak İçin Obama'ya Mektup Yolladığı Ortaya Çıktı - Son Dakika
Güncel

Esad'ın, İsrail ile Barış Görüşmeleri Yapmak İçin Obama'ya Mektup Yolladığı Ortaya Çıktı

Beşşar Esad'ın, İsrail'le barış görüşmeleri yapmak amacıyla eski ABD Başkanı Barack Obama'ya gizli bir mektup gönderdiği ortaya çıktı.

04.09.2018 22:33  Güncelleme: 23:38

Beşşar Esad'ın, İsrail'le barış yapmak için ABD Başkanı Barack Obama'ya gizli bir mektup gönderdiği ortaya çıktı.

Eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry anılarını kaleme aldığı "Her gün Ekstradır" adlı kitapta, 2010 yılında Esad'ın İsrail ile barış görüşmelerine aracılık yapması için Başkan Obama'dan yardım istediğini belirtti.

Kerry kitabında, Esad'ın Obama'ya, "İsrail'in 1967'deki savaşın ardından işgal ettiği Golan Tepeleri'ni Suriye'ye devretmesi halinde Suriye rejiminin bazı adımlar atmaya hazır olduğunu ilettiğini" yazdı.

NETANYAHU MEKTUBA ŞAŞIRMIŞ

Esad'ın mektubunu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla da paylaştığını da yazan Kerry, Netanyahu'nun Esad'ın önerisine "şaşırdığını" belirtti.

Kitapta, Esad'ın mektubunun ardından 2011'in ilk aylarına kadar ABD'nin ara buluculuğunda "İsrail ile Suriye rejimi yetkilileri arasında müzakereler yapıldığı" ancak bu müzakerelerde ilerleme olmadığı kaydedildi.

Esad'ın Suriye ile İsrail arasında barış sağlanması için önceki yıllarda yapılan girişimlerin başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen Tel Aviv yönetimiyle anlaşma konusunda istekli olduğunu da yazan Kerry, Washington yönetiminin görüşmeler için ciddiyetini ölçmek amacıyla Esad'dan "Suriye rejiminin Hizbullah'a silah sağlamaya son vermesi gibi bazı güven artırıcı önlemler" almasını istediğini ancak Esad'ın "verdiği sözleri tutmadığını" ifade etti.

KERRY, BEŞŞAR ESAD'I HEDEF ALDI

Esad rejiminin Suriye'de yaptığı katliamlara da değinen ve Beşşar Esad'ı hedef alan Kerry, kitapta şu ifadeleri kullandı:

"Dört metre uzağınızda otururken yüzünüze karşı yalan söyleyebilen bir adam kendi halkını ölüme gönderdikten sonra dünyaya da kolayca yalan söyleyebilir."

Kerry ayrıca, Suriye'yi Obama yönetiminin arkasında bıraktığı "açık yara" olarak nitelerken, Suriye meselesini her gün düşündüğüne kitabında yer verdi.

Esad\'ın, İsrail ile Barış Görüşmeleri Yapmak İçin Obama\'ya Mektup Yolladığı Ortaya Çıktı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Esad'ın, İsrail ile Barış Görüşmeleri Yapmak İçin Obama'ya Mektup Yolladığı Ortaya Çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement