ESOGÜ, Hamamyolu'nun tarihi görünümünü ortaya çıkarmak için proje başlattı - Son Dakika
Güncel

ESOGÜ, Hamamyolu'nun tarihi görünümünü ortaya çıkarmak için proje başlattı

ESOGÜ, Hamamyolu\'nun tarihi görünümünü ortaya çıkarmak için proje başlattı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mimarlık Bölümü tarafından Hamamyolu Çarşısı'nın tarihteki görünümünün ortaya çıkarılacağı 3 yıllık bir proje başlatıldı. Proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulunmuştur.

22.02.2024 22:24
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mimarlık Bölümünce Hamamyolu Çarşısı'nın tarihteki görünümünün ortaya çıkarılacağı 3 yıllık proje başlatıldı.

Rektörlükten yapılan açıklamada, ESOGÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Çelen Öztürk'ün yürütücülüğündeki çalışma kapsamında "Dünüyle Bugünüyle Eskişehir Facebook Grubu" yöneticileri, projeyle ilgili bilim insanlarıyla bir araya geldi.

Tarafların Hamamyolu hakkında bilgi alışverişinde bulunduğu ve grubun yöneticilerine hazırlanan simülasyonun ön çalışmasının izletildiği belirtilen açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Öztürk, projenin, TÜBİTAK tarafından 2023-2026 yıllarında desteklenmeye değer bulunduğunu aktardı.

Araştırma projesinin ana çıktısının "VR ile Anımsama Kutusu Deneyimi Tasarımı" ile bilişsel uyarılma yaratarak hatırlama sağlayacak bir geçmiş kent simülasyonu modeli oluşturmak olduğunu duyuran Öztürk, şunları kaydetti:

"Çalışmanın özgün değeri, diğer teknolojik çalışmalardan farklı olarak siber alanın, bugünü ve geleceği inşa etmek için değil geçmişin yapısını bugün inşa ederek geleceğe taşımak için kullanılmasıdır. Oluşturulacak sanal gerçeklik modeli, bilişsel uyarılma ile anımsamaya yol açarak belleği tazelerken, diğer taraftan alanı bilmeyen yeni kullanıcılar için kolektif bellek, kimlik ve kültürel miras aktarımı yaparak, geçmişi geleceğe taşıyarak, belleğin sürdürülebilirliğini sağlayacaktır."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ESOGÜ, Hamamyolu'nun tarihi görünümünü ortaya çıkarmak için proje başlattı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Afyonkarahisar'da 5 Yıl Hapis Cezası Bulunan Şahıs Yakalandı
  11:23 Afyonkarahisar'da 5 Yıl Hapis Cezası Bulunan Şahıs Yakalandı

  Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığı, aranan şahısların tespiti ve yakalanması çalışmaları kapsamında, gece vakti yol kesmek suretiyle yağma suçundan 5 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan A.U. isimli şahsı Çay ilçesinde yakaladı. Yakalanan şahıs tutuklanarak Bolvadin T Tipi Kapalı Ceza infaz Kurumuna teslim edildi. Jandarma Komutanlığı, suç ve suçlularla mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

 • MGM'den hava durumu uyarısı
  11:22 MGM'den hava durumu uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç Kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunda kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına, Edirne ve Kırklareli ile Tekirdağ'ın iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli sağanak yağış beklendiğini belirterek, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulundu. Ayrıca Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi olduğu da hatırlatılarak vatandaşlar olası tehlikelere karşı uyarıldı.

 • CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, İzmir Aliağa'ya getirilen İtalyan donanmasına ait gemileri TBMM gündemine taşıdı
  11:22 CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, İzmir Aliağa'ya getirilen İtalyan donanmasına ait gemileri TBMM gündemine taşıdı

  CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, İzmir Aliağa'ya söküm işlemleri için getirilen İtalyan donanmasına ait üç deniz altı ve dört askeri gemiyi soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

 • Türk Bilim İnsanları, Beyin Hücrelerinde Mikroplastik Bulunduğunu Ortaya Koydu
  11:20 Türk Bilim İnsanları, Beyin Hücrelerinde Mikroplastik Bulunduğunu Ortaya Koydu

  Gazi Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel çalışma, günlük yaşamda kullanılan plastik ürünlerin Alzheimer, MS, inme gibi hastalıklarda etkili olup olmadığını araştırıyor. Çalışmada, beyin hücrelerinde mikroplastiklerin bulunduğu tespit edildi ve bu durumun sağlık üzerindeki etkileri incelenecek. Araştırmanın sonuçları, farklı uzmanlık alanlarında yeni çalışmalara ışık tutacak.

 • Traktör alevlere teslim oldu, itfaiye ekipleri söndürdü
  11:20 Traktör alevlere teslim oldu, itfaiye ekipleri söndürdü

  Adana'nın Kozan ilçesinde tarlada yanan traktör, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangın sonucunda traktör kullanılamaz hale geldi. Jandarma ekipleri yangının çıkış sebebini araştırmaya başladı.

 • Didim'de Terör Örgütü Propagandası Yapan Şahıs Yakalandı
  11:19 Didim'de Terör Örgütü Propagandası Yapan Şahıs Yakalandı

  Aydın'ın Didim ilçesinde terör örgütü propagandası yapmak suçundan aranması bulunan A.Ç. isimli şahıs, jandarma ekipleri tarafından yakalandı. Hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs, adli işlemlerinin ardından Ceza İnfaz Kurumuna teslim edildi.

 • Artvin Valisi Cengiz Ünsal, İl Genel Meclisi Başkanı ve üyelerini kabul etti
  11:19 Artvin Valisi Cengiz Ünsal, İl Genel Meclisi Başkanı ve üyelerini kabul etti

  Artvin Valisi Cengiz Ünsal, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından göreve başlayan İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Makar ve üyelerini makamında kabul etti. Vali Ünsal, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İl Genel Meclisi üyelerini tebrik etti ve başarılar diledi. İl Genel Meclisi Başkanı Makar ise Vali Ünsal'a teşekkür ederek, ilin kalkınması ve gelişmesi için çalışacaklarını belirtti.

 • Yürüyüş Dünya Şampiyonası'nda 25 takımın 23'ü olimpiyata seçilecek
  11:19 Yürüyüş Dünya Şampiyonası'nda 25 takımın 23'ü olimpiyata seçilecek

  Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Antalya'da yapılacak Yürüyüş Dünya Şampiyonası'nın aynı zamanda olimpiyatta yarışacak olan 25 yürüyüş takımının 23'ünün seçileceği bir yarışma olduğunu söyledi. Çintimar, bu yarışmada olimpiyata yaklaşık 80 kota verileceğini de dile getirdi.

 • Büyükelçiler, AA'nın İsrail'in Gazze'deki savaş suçlarını ortaya koyan belgeselini tebrik etti
  11:18 Büyükelçiler, AA'nın İsrail'in Gazze'deki savaş suçlarını ortaya koyan belgeselini tebrik etti

  Anadolu Ajansı'nın (AA) İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarını ortaya koyan 'Kanıt' belgeselinin galasına katılan büyükelçiler, AA'yı tebrik ederek, Gazze'deki insani krize dikkati çekti. Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Afganistan'ın Ankara Büyükelçisi Amir Muhammed Ramin ve Dominik Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Elvis Antonio Alam Lora, 'Kanıt' belgeselinin gala gösteriminde AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

 • Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde muhtarlar mazbatalarını aldı
  11:18 Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde muhtarlar mazbatalarını aldı

  Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında mahalle veya köy muhtarlığı seçimlerini kazanan muhtarlar mazbatalarını aldı. Şuhut'un Bademli köyünde gerçekleştirilen yerel seçimlerde, Arife Başyiğit tarihi bir başarıya imza attı ve köyün ilk kadın muhtarı oldu. Başyiğit, mazbatasını alır almaz köyünün yol ve güvenlik kamerası sorunlarını çözmek için çalışmalara başladı.


Advertisement