Gazdan Zehirlenen Üniversiteli Oksijen Tedavisiyle Hayata Döndü - Son Dakika
Güncel

Gazdan Zehirlenen Üniversiteli Oksijen Tedavisiyle Hayata Döndü

Gazdan Zehirlenen Üniversiteli Oksijen Tedavisiyle Hayata Döndü

Isparta'daki öğrenci evinde kaloriferde kullanılan kömürün bacasından odasına sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen ve doktorların umudunu kestiği üniversite öğrencisi 23 yaşındaki Nuri Erkaya, Antalya'daki özel bir merkezde uygulanan...

14.01.2012 11:14

Isparta'daki öğrenci evinde kaloriferde kullanılan kömürün bacasından odasına sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen ve doktorların umudunu kestiği üniversite öğrencisi 23 yaşındaki Nuri Erkaya, Antalya'daki özel bir merkezde uygulanan Hiperbarik Oksijen Tedavisi sayesinde hayata döndü.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 3'üncü sınıf öğrencisi Hakkarili Nuri Erkaya, geçen 24 Aralık'ta kaldığı öğrenci evinde kömürle ısıtılan merkezi sistemin bacasından odasına sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi. Sabah arkadaşları tarafından baygın bulunan Erkaya, Isparta Devlet Hastanesi'ne götürüldü. 15 saat zehirli gaz soluyan üniversiteli, SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki müdahale yetersiz kalınca son umutla Antalya'daki Özel Hiperox Oksijen Tedavi Merkezi'ne sevk edildi. Buradaki basınç odasında Hiperbarik Oksijen Tedavisi (Basınç odasında tümüyle basınç altına alınan hastaya aralıklı olarak yüzde 100 oksijen solutmak suretiyle uygulanan medikal tedavi yöntemi) uygulanan Nuri Erkaya, Dr. Mustafa Alan yönetiminde kısa sürede hayata yeniden bağlandı.

DOKTORLAR UMUDU KESTİ

Merkezlerine derin koma halinde gelen Nuri Erkaya'nın hayati tehlikeyi atlatmasının tıbbi bir mucize olduğunu söyleyen Dr. Alan, "Nuri'nin olaydan sonra götürüldüğü hastanelerdekiler öğrencimizin böyle kalacağını ve düzelmesinin imkansız olduğunu söylemiş. Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve vurgunlarda oksijen tedavisi hayat kurtaran tek yöntemdir" dedi.

HAYATA YENİDEN DÖNDÜ

Nuri Erkaya'nın bilincinin halen açık olduğunu ve söylenenleri anladığını kaydeden Dr. Mustafa Alan, "Beyindeki etkilenmeden dolayı sağ tarafını kısmen hareket ettiremiyor. Yoğun fizik tedavi yöntemi ile düzelebilir. Nuri, 20 günde bu hale geldi ve bence hayata yeniden döndü. Allah onu ailesine bağışladı" diye konuştu.

Oğullarının zehirlendiği haberini aldıktan sonra Antalya'ya gelen baba Abdullah Erkaya ile anne Kudret Erkaya, çocuklarının yaşadığına hala inanamıyor.

BABASI BAŞUCUNDA

Antalya'ya geldiklerinde Nuri'yi cihaza bağlı bulduklarını anlatan baba Abdullah Erkaya, "Bize oğlumuzun ölüm tehlikesi olduğunu söylediler. Şu an onun gözleri açık ve her geçen gün iyiye gidiyor. Bana doktorlar yaşayacağını söylüyor ama inanamıyorum" dedi. Hamallık yaparak 8 çocuğuna baktığını söyleyen baba Abdullah Erkaya, "Kirada kalıyorum ve evde okuyan tek oğlum Nuri. Ama şimdi okuluna bir süre ara verecek. Doktorlar felç durumunun kalıcı olabileceğini söylüyor. Ama onun genç bünyesi sayesinde tedaviye olumlu yanıt vererek tamamen iyileşeceğini belirtiyorlar. Bekleyip göreceğiz" diye konuştu. - Antalya

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gazdan Zehirlenen Üniversiteli Oksijen Tedavisiyle Hayata Döndü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement