Gazeteci Yazar Zeynep Oral'ın Opera Sanatçısı Leyla Gencer'in Hayatını Anlattığı 'Leyla Gencer Adlı... - Son Dakika
Güncel

Gazeteci Yazar Zeynep Oral'ın Opera Sanatçısı Leyla Gencer'in Hayatını Anlattığı 'Leyla Gencer Adlı...

Gazeteci Yazar Zeynep Oral\'ın Opera Sanatçısı Leyla Gencer\'in Hayatını Anlattığı \'Leyla Gencer Adlı...

Paris'teki Türkiye Paris Büyükelçilik binasında akşam saatlerinde düzenlenen törene çok sayıda Türk ve Fransız Yazarların yanısıra sanatçılar da katıldı.

02.07.2014 17:34

Paris'teki Türkiye Paris Büyükelçilik binasında akşam saatlerinde düzenlenen törene çok sayıda Türk ve Fransız Yazarların yanısıra sanatçılar da katıldı. Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği'nde Türkiye'nin UNESCO nezdindeki Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ve Geçici Maslahatgüzar Ali Onaner evsahipliğinde düzenlenen törenle Zeynep Oral'a ödülü verildi.

Törene Eski bakan Yaşar Yakış, Prenses Anne de Bourbon-Siciles Osmanlı hanedanından Bülent Osmanoğlu ve eşi Perenses Janine, Kenize Murad, organizatör Erkan Özerman, Christine Haydar, yazar Nedim Gürsel, piyanist Hüseyin Sermet ve çok sayıda Türk ve Fansız konuk katıldı.

Zeynep Oral, Leyla Gencer'in yaşam ve meslek öyküsünü ilk yazdığımda Türkiye'de 1994 yıllında yayınlandı. O günden sonra çeşitli yayın evlerince yayınlandı. Çeşitli bankaların lüks baskıları oldu bu kitapla ilgili. Ne yazık ki 2010 yılında Leyla Genceri kaybettikten sonra kitap ingilizceye çevrildi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı İKSV tarafından. İngilizceye çevrildikten hemen sonra italyancaya çevrildi. İtalya'da önemli bir yayın evi Bursia kitabı yayınladı. İngilizce ve italyancasından sonrada şimdi de Fransa'da yayınlanıyor. Çok mutluyum Leyla Genceri çok daha geniş kitlelere tanıtmak açısından. Bugüne kadar kim yayınladıysa kitabı ah keşke içine birde CD koyabilsek dediler ama biliyorsunuz Leyla Gencer'in neredeyse bütün çalışmaları söylediği aryalar kaçak ona zaten 'Korsanlar Kraliçesi deniliyordu. Telif sorunları vardı ve bir türlü bir plak yapılamıyordu. İlk defa Fransa'da ki bu yayınevi çok güzel bir CD yaptı. Kitabın içine bir de armağan olarak Leyla Gencer'in Verdi aryalarından oluşan bir CD sini koydu. Özellikle bu CD için çok çok mutluyum ben. Kitap Fransa'da 20 Mayıs'ta piyasaya çıktı. Fransa'da önemli bir kuruluş var. Akademi Disk Lirik yani Opera Plakları Akademisi bu kurumun başında kurucusu Pierre Bergere adında önemli bir isim var. Kendisi Leyla Gencer hayranı. Ben bu kitabı yazdığımda Pierre Berger'i tanımıyordum. Ama yazdığım kiabın içinde onunla ilgili de çok güzel bir pasaj almışım bu kitaba. Bu kuruluş her yıl bir çok alanda ödül veriyor. Sopranolara, tenorlara, baritonlara. Calas adına, Leyla Gencer adına ödül veriyor. Her yıl her dalda ödül vercek diye bir kural yok. Seneden seneye değişiyor. Bu yıl bu kuruluş yeni bir ödül koydu. O da bir kitaba ödül vermeyi kararlaştırdı ve ilk ödüllerini bu kitaba verdiler. Onun için çok mutluyum. Kitabın ödül alması çok iyi . Bence yaygınlaştırma açısından iyi yoksa ödüllere önem verdiğimden değil. Bir de Opera Forum dergisinde çok güzel bir eleştiri çıktı. Onun içinde mutluyum dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜM

Bastille Opera Kitap imza

Zeynep Oral ödül koktey

Haber - Kamera Gülten ÖZBEY - PARİS - DHA

(Tür: Dış)

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gazeteci Yazar Zeynep Oral'ın Opera Sanatçısı Leyla Gencer'in Hayatını Anlattığı 'Leyla Gencer Adlı... - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement